איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: ערוץ 7

עורכת הדין עדן זינו, מומחית לדיני צבא וזכויות חיילים, מתייחסת בראיון לערוץ 7 להחלטת דובר צה"ל להשעות את מי שהיה בעבר דוברו של השר כיום איתמר בן גביר בעקבות פגישה עם דוברו הנוכחי של השר.

את עיקר ביקורת מטיחה עורכת הדין זינו בהחלטה להשעות את החייל עוד בטרם הושלם הליך הבירור נגדו. לדבריה הדברים מקוממים אף יותר כאשר הם מתבצעים דרך התקשורת, מה שבעיניה נראה כמו ניסיון להעברת מסר לציבור הרחב. "מדובר בחייל שגם לו יש זכויות ושלא עבר על החוק", היא מזכירה.

לטעמה של זינו גם אם הוחלט בדובר צה"ל שעמדותיו אינן מתאימות ליחידה ושיש כוונה להעבירו מתפקידו, עדיין אין כל סיבה לעשות זאת דרך התקשורת, "זה משהו לא תקין. הם מנסים להעביר מסר כללי על הגב של החייל".

זינו מזכירה כי האירוע כולו מתבסס על כך שהחייל נראה מתהלך במסדרונות הכנסת ועדיין לא ברור מדוע הוא היה שם. למעשה אין כל ראיה שקושרת אותו עם עשייה או אמירה פוליטית כזו או אחרת. בנוסף, גם אם הוא נקט עמדה פוליטית עדיין יש לו זכויות. אם הם סבורים שהוא לא מתאים לדוברות בגלל דעה כזו או אחרת ורוצים להשעות אותו, אין בעיה, אבל תמתינו עד לקבלת התשובות והשלמת הבירור, וכשתעשו את זה אין סיבה שהדבר יקרה על גב התקשורת".

להערכתה של עו"ד זינו לא החייל הוא שהעביר את המידע לתקשורת, אלא דובר צה"ל היה המקור למידע. הגורמים שאחראים לפרסום ערכו חיבור בין בקשת דחיית השירות של החייל לבין ההליכה במסדרון הכנסת וכך הגיעו למסקנות מהירות שהובילו להשעייתו. "צריך להמתין ולא ללחוץ על ההדק. יש למהלך כזה השלכות לעתיד".

"ההליך מולו לא תקין כשהוא השעיה בלי לברר ולקבל את תשובתו לגבי מה שקרה. הליך השעיה חייב להתחיל בבירור. אם יש למישהו עמדה פוליטית כזו או אחרת והוא מכריז אותה בתקשורת וכו' בזמן שהוא שייך לדוברות צה"ל, מה שלא מתאים, השעיה יכולה להיות, אבל קודם כל תבקשו ותקבלו תשובות. לחבר את זה שהוא מסתובב במסדרונות לבקשת הדחייה זה לא תקין בעיניי".

להערכתה המסר שביקשו ביחידת דובר צה"ל להעביר הוא שעל חייל לבטל את עמדותיו, מה שבעיניה לא מקובל שכן לכל חייל יכולה להיות עמדה פוליטית אישית כל עוד הוא לא מביע אותה בפומבי. "בהיותו חייל הוא בעל זכויות ויש לו עמדה פוליטית שהיא זכותו הלגיטימית".

עוד היא מזכירה בדבריה את ההשלכות העתידיות של השעיה מסוג זה על שירותו הצבאי ועתידו של החייל, וזאת לבד מעצם הפגיעה בו כאשר הוא מושעה וכל חבריו יודעים את הסיבה לכך מבלי שבוצע בירור מלא לגבי נסיבות המעשה, בעיקר לנוכח הטענה אותה השמיע השר בן גביר ולפיה מדובר בפגישה תמימה בין שני חברים ללא כל הקשר פוליטי.

"החיילים צריכים לדעת שיש להם זכויות וחשוב לשמר אותן. חייל הוא ילד צעיר שכל העתיד לפניו וכתבה כזו יכולה לפגוע בו בעתיד", דיבר עו"ד זינו.

מדובר צה"ל נמסר כי "החייל הושעה עד לסיום הבירור בעניינו".