שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

מי צריך ת'ממשלה הזו בכלל

הימים הקרובים יעצימו את הפיתוי הימני להתנער מהממשלה. ככה זה בעונת התקציב. כל הממורמרים והמתמרמרים, בצדק או בלעדיו, מתעוררים מרבצם ונזכרים שלא ממשלה כזו רצינו, ומה כל כך ימני פה, ואנחנו כבר חצי שנה עם הממשלה הזו ועוד לא פינינו ובנינו והרחבנו והשתלטנו ויצרנו, אז חבל בכלל שהלכנו לקלפיות.

הקולות הללו יישמעו מן הסתם מכל עבר, מכורסאות הכנסת ומסדרונותיה, מעיתונאי הימין ופרשניו וממצביעי הקואליציה ומעריציה עד לא מכבר. רבים מאלה עשויים להתרפק פתאום בגעגוע על זיכרונות מקוטעים מסבבי הבחירות הקודמים. רגע, מה רע, הם יגידו, כשיש בחירות הימניים יותר ימניים, ההבטחות יותר ברורות, הנבחרים יותר נחושים, אז מי צריך קדנציה שלמה, הבו לנו קלפיות. התגעגענו.

אז רגע לפני שיוצאים כאן במחול החרבות (הגשש ח' ה') רצוי לזכור שהסקרים העדכניים והקודרים עבור הימין עשויים הפעם בהחלט להתממש.

העובדה שאל הרפורמה המשפטית יצאה הממשלה ללא הסברה ראויה הבהילה רבים בימין. חלקם מאוד רצו רפורמה, אבל לא שיערו שהיא תהיה כרוכה במאבק של ממש ולמעשה הם די קיבלו חום כשראו את הפגנות קפלן. חלק אחר כלל לא סגור על יתרונותיה של הרפורמה ופתאום בני גנץ נראה להם דווקא בחור סימפטי ממורכז ובלתי מזיק. נתח לא מבוטל אחר ממבולבלי הרפורמה בימין צפוי להישאר בבית ולא "להתאבד" על הבחירות הבאות. יש להם נטפליקס אז בשביל מה להזיע בתור לקלפי. מה כבר יקרה, הם יאמרו לעצמם.

מנגד, מחנה השמאל צפוי להתגייס במלואו להצבעה שתביא לקץ שלטון הימין מהר ככל הניתן. איש לא יישאר בבית ומארבע קצוות תבל יתלקט כל מי שדרכון ישראל באמתחתו כדי להגיע להצביע להשפיע, ובלבד שתבהלת הדיקטטורה לא תתממש. אנחנו מגוייסים להצלת העם, הם ישכנעו את עצמם ואת שכניהם ואכן איש לא ייעדר.

בנוסף לכל אלה, אחרי הלגיטימציה שקיבל מנסור עבאס כשהיה לאצבע ה-61 בממשלה הקודמת והשמים לא נפלו, לא תהיה שום בעיה למחנה השמאל להרכיב קואליציה גם עם אחמד טיבי וחבריו שיקבלו גם משרות שרים נחשקות. רגע, למה לא? מה אנחנו, גזענים?

בקיצור, אם הסקרים כיום מעניקים לגוש האופוזיציה 65 מנדטים, ניתן להעריך שהמספר הפוטנציאלי גבוה בהרבה, וכאשר תקום ממשלה כזו כל אותם מנפחי שרירי האיום סביב הצבעת התקציב המתקרב יזכרו היטב למה היה לא כל כך נורא בממשלה הנוכחית, למרות שלא בנינו ועשינו ופינינו ושלטנו בתוך חצי שנה.

(כן, כן, אני מכיר את השאלה שאתם שואלים עכשיו, אז מה אתה רוצה, שנבחרינו ירגישו כבולים לממשלת נתניהו שיוכל לעשות בהם כרצונו כי אין להם אלטרנטיבה? אז לא לי הפתרונים, רבותיי. יש כאן נבחרי ציבור שהמקצוע שלהם הוא פוליטיקה והם אלה שאמורים למצוא את המענה הנכון והטוב ביותר עבור כולנו, ולא, הליכה לקלפי היא ממש לא סוג כזה של מענה)

הצטנן השופט

רוצים עוד עדות לצורך הבהול בתיקון מערכת המשפט? הנה לכם דוגמא קטנה, שבתוכה מסתתר גם הצורך ברפורמה בתקשורת, אם מישהו יואיל בטובו לעשות עם זה משהו.

קחו את הסיפור על השופט יחיאל כשר שהובא ב'גלובס': בפני בג"ץ הוגשה עתירה נגד רשות המים ומפעלי ים המלח. אחד השופטים שמונו לדון בעתירה הוא השופט יחיאל כשר שעד למינויו כשופט בעליון שימש כעורך דין בכיר מאוד במשרד שייצג את מפעלי ים המלח.

אגב, שלא תחששו לרגע, אין כאן עבירה על החוק (אל תמהרו לעתור לבג"ץ נגד בג"ץ) משום שכללי האתיקה מחייבים צינון של חמש שנים בין דיון משפטי לבין התקופה שבה אחד מבעלי הדין היה לקוחו של השופט, ובמקרה הזה חלפו חמש שנים וארבעה חודשים. אפשר להירגע, ובכל זאת, קצת משונה שבבג"ץ אף אחד לא זע באי נוחות על כיסאו כשהוא רואה את השיבוץ המשונה הזה.

אבל הם לא יזועו באי נוחות על כיסאותיהם כי פשוט מאוד נוח שם, בלי הפרעות, בלי רעשי רקע, בלי מחאות ובלי מגבלות. לא משנה מה אנחנו, דלת העם, נחשוב על זה, לא חשוב עד כמה דברים יפיצו ריח לא נעים ולא משנה עד כמה הם מדרדרים את האמון בתי המשפט, הכול תלוי בשאלת היכולת. אם הם יכולים הם יעשו זאת, ומסתבר שהם יכולים.

ולגבי התקשורת, נראה לי שהעובדה שרק בגלובס אפשר היה לקרוא על האירוע הזה מלמדת שבהחלט דרושה רפורמה גם שם.

לא מבינים כאן רמזים

ביני לבין עצמי חשבתי פעם ששמאלנות היא מתכון לנפש עדינה, כזו שמזהה רמזים מקילומטרים ולא נצרכת לנחיתה של נבוטים על הראש, אבל שוב מסתבר שטעיתי.

כמה רמזים צריכים להישלח כדי שבשמאל הישראלי יבינו עם מי יש להם עסק. בכל שנה הם מקיימים את אירועי הנכבה-האסון שלהם סביב יום הקמתה של מדינת ישראל ולא סביב יום שחרור יהודה ושומרון ובשמאל לא מבינים את הרמז העדין והמעודן שאמור להזכיר לכולנו שהבעיה שלהם היא לא עם הכיבוש הנורא אלא עם עצם הקמתה של מדינת ישראל.

ומאחר ולא מבינים אצלנו אז הם מוסיפים עוד רמז מעודן ומגיעים להפגין דווקא באוניברסיטת תל אביב ואצלנו לא שואלים למה דווקא שם ולא למשל בפתח אוניברסיטת אריאל או אפילו האוניברסיטה העברית. כי זו בדיוק הבעיה שלהם, ההקמה של תל אביב על חורבותיהם של שבעה כפרים ערבים, וכל עוד הם לא ישובו לשם הם לא מתכוונים להירגע, וממש לא משנה אם הקמתם שם מגדלים וטירות עשנות.

אבל אצלנו לא מבינים את הרמז, גם את הרמז שמנסים להעביר אלינו כשמנופפים בדגל אש"ף, הארגון לשחרור פלשתין שבמרכז סמלו מפת מדינת ישראל כולה צבועה בצבעי אדום שחור ירוק לבן. גם את הרמז הזה לא מבינים יקירנו בשמאל וממשיכים למכור לעצמם את האשליה הוורדרדה שאם רק נצא ממעלה לבונה, קרני שומרון ועתניאל יהיה כאן שלום חלומי.

הנוסע המתמיד

אבו מאזן ביקר השבוע באו"ם, שם, כצפוי, ניסה להיכנס בנו במאתיים קמ"ש של שקרים היסטוריים, ולאחר מכן טס לסעודיה כדי להשתתף בפסגה הערבית. בכל טיסה מסוג שכזה אני נזכר שהאיש לא יכול היה לצאת את גבולותיה של ישראל אלמלא קיבל תעודת אח"מ המאפשרת לו לנוע כה וכה כרצונו.

מישהו יכול להסביר לי למה הוא עדיין מקבל את האישור הזה שבו הוא עושה שימוש אך ורק כדי לבצע פיגועים מדיניים והסברתיים נגד מדינת ישראל? נתכבד נא ונודיע לו שהסתיימה החגיגה ואת ההסתה שלו הוא יכול להעביר מהמוקטעה בזום. חאלס מלונות מפוארים, לחיצות ידיים ורכבי קדילק שחורים וארוכים שממתינים לו בכבוד מלכים. רוצה טיולים בעולם? תרגיע ונשקול בקשות בעתיד. כרגע יש עוצר יציאות.

מחכה לתשובה

כמו עוד כמה וכמה מערכות תקשורת גם אלינו לערוץ 7 הגיע העדכון השבועי של שדולת הנשים בישראל, וכדרכו של העדכון השבועי מופיעות בו ידיעות כאלה ואחרות שעיקרן אמור להיות דאגה לכבודן ומעמדן של נשים ואם אפשר גם להלהיט את רוח המהפכה הפמיניסטית שמא תדעך, חלילה.

בסופו של כל עדכון שכזה נבחרת 'אשת השבוע', בדרך כלל אישה פורצת דרך או כזו שחוללה בשבוע האחרון מהלך דרמטי כלשהו לטובת מעמדן של נשים. לעיתים ניתן להתווכח על תרומתן של אותן נבחרות ל'אשת השבוע' לעולמן של נשים, אך לא פעם מדובר אכן בנשים בעלות שיעור קומה ושאר רוח שאמירתן הציבורית בלטה והשפיעה על עולמנו בכלל ועל עולמן של נשים בפרט. השבוע הייתה זו נועה קירל שזכתה בכבוד לנוכח זכייתה במקום השלישי באירוויזיון.

כאן אני מבקש לשתף אתכם בשאלה ששיגרתי במייל חוזר לעורכי אותו מידעון שדולת הנשים, ומשום מה עד כה טרם קיבלתי מענה כלשהו, מעניין מדוע: "מבלי להתייחס להישג התחרותי באירוויזיון, האם אכן ראויה נעה קירל להגדרה 'אשת השבוע'? האם אופן הופעתה אינו מעודד החפצת נשים לטעמכן? האם אין מקום לחשוב שנית על משמעות תפקידכן כשומרות מעמד וכבוד האישה בישראל בהקשר זה של הופעות בימתיות של נשים?".

זו הייתה שאלתי ואני עדיין מחכה למענה. אשמח לעדכן כשיגיע אחד כזה.

ד-מו-קרט-יה

תודו שהיה נחמד לשמוע את חברת הכנסת אורנה ברביבאי מ'יש עתיד' מדברת על כך שנתניהו חבר לקואליציה עם מפלגות שאין להן אוריינטציה של דמוקרטיה... והיא מגיעה מ'יש עתיד', כן...

עושים סדר, ובקיצור

קחו לכם כלל קטן: כל יום שבו מהדורות החדשות לא מדווחות ומעדכנות בהרחבה ממשפט נתניהו הוא כנראה עוד יום שבו מה שקרה באולם בית המשפט קירב את התרסקות התביעה אל קרקע המציאות.

הפרוטוקול

מסקרן לתאר לעצמנו את אותה ישיבת קופירייטרים שבה הוחלט שהולכים על קמפיין שבו החרדים בוזזים ושודדים את הקופה הציבורית וכל מה שמעניין אותם זה כסף.

איך זה הלך בדיוק? ישבו שם כמה מעודכנים, קולים ואופנתיים על כיסאות מסתובבים, גירדו בחלק ההוא בראש שעוד מעט יהיה קרחת, הקישו בעצבנות על מקלדת כלשהי ואז פתאום מישהו ראה כנראה משהו על אחד המסכים והרעיון הבריק במוחו: "בונ'ה יש לי משהו חבל"זי. בוא נלך על הקטע עם השטרות, נפזר שטרות כדי שכולם ידעו שזה מה שמעניין את החרדים האלה. אני גאון, אנשים", הוא פער עיניים גדולות אל שותפיו בהערצה עצמית, ומישהי קצוצת שיער בצבע בורדו המהמה "אתה מבריק, ענק. יש לך את זה, אין ספק. מאיפה קפץ לך הרעיון הזה?". וההוא ענה לה תוך כדי שהוא כבר מעביר הוראות לארט ש"ראיתי בגוגל שהיה משהו כזה בשנות השלושים. רעיון חזק מאירופה. לא נכנסתי לבפנים של מה שהיה כתוב שם, המון כתוב, אין לי זמן לזה עכשיו, אבל זה נראה אחלה רעיון שבעולם. נזמין צהריים?".

מלמולי קאטו

אתם בטח מבקשים להתעדכן אצלי אם משהו השתנה אצל קאטו הזקן, אז זהו שלא, הכול אותו דבר. הוא עדיין לא מפסיק למלמל שארץ נהדרת כבר מזמן לא מצחיקה ומבקש שתתקדמו. לטובת כולנו.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]