ועדת ההיגוי של "פורום הנגב"
ועדת ההיגוי של "פורום הנגב"צילום: משרד החוץ

בקשה חריגה הוגשה לישראל בימים האחרונים: לשנות את שם פורום הנגב, אותו הקימה ממשלתם של נפתלי בנט ויאיר לפיד בשנה שעברה. הפורום מורכב מפסגת שרי חוץ של מדינות הסכמי אברהם, איחוד האמירויות ובחריין - וגם של מצרים וארצות הברית.

בחדשות 13 דווח כי הבקשה הופנתה לישראל על-ידי ארצות הברית, שהעבירה את הבקשה של יתר המדינות המשתתפות, במטרה לשנות את השם לשם לועזי. פורום הנגב זה שם שמזוהה מבחינת המדינות הללו עם ישראל, והן רוצות שם כללי יותר, שאולי יאפשר צירוף של מדינות נוספות לפורום.

לאחר מספר דחיות, המפגש הבא של הפורום, בכפוף לאירועים ביטחוניים, אמור להתקיים במרוקו במהלך החודש הבא. בישראל ישנו ניסיון להימנע מעוד דחייה, בגלל המצב הרגיש, ומחליטים לקבל את הבקשה, וכעת נבחנות מספר חלופות, כולן באנגלית וכולן גנריות.

גורם ישראלי מסר לחדשות 13 כי כמו דחיית המפגש הקודם שהיה אמור להיערך במרץ, גם זה חלק מאיזושהו ריחוק פומבי שאנחנו רואים בחודשים האחרונים בין ישראל לאותן מדינות. נזכיר ביקור נתניהו באמירויות טרם תואם למרות כל המאמצים. ממשרד החוץ בירושלים לא נמסרה תגובה.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב להסכמת ישראל לשנות את השם של הפורום: "ההתקפלות הזו היא חרפה והממשלה הזו אינה מבינה גאווה לאומית מהי''.