יהודה אלבז (משמאל), היו"ר ובן סבו
יהודה אלבז (משמאל), היו"ר ובן סבוצילום: א"ס

ספר ילדים חדש, 'על שפת התעלה', פרי מקלדתו של הסופר והמחנך עמנואל בן סבו, מגולל את סיפור חייו של נתן אלבז ז"ל, טוראי שכדי להציל את חיי חבריו מפיצוץ רימונים השליך את עצמו על רימון שהתפוצץ, מעשה גבורה שזיכה אותו בעיטור המופת.

הספר החדש התקבל בלשכת יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, על ידי הסופר ויהודה אלבז, אחיו של נתן. בראיון לערוץ 7 חוזר יהודה לגבורתו של אחיו שהונצחה ברחבי הארץ.

נתן עזב את בית הוריו לבדו ועלה לארץ כשיהודה היה אז ילד כבן חמש. על הזיכרון שלו מהימים בהם נודע על נפילתו הוא מספר: "ההורים קיבלו את זה בצורה קשה מאוד. הם הרי אמרו לו לא לנסוע ולא לעזוב אותנו כי שם אנשים מתים במלחמה, אבל הוא רצה ללכת למדינת ישראל כדי להגן עליה. הוא היה ציוני נלהב".

נתן ז"ל עזב את משפחתו במרוקו ועלה ארצה לבדו כאשר בישראל אין לו משפחה שתקלוט אותו. כשחבריו ליחידה יצאו לחופשות הוא נשאר לבדו בבסיס. "הוא היה שולח אלינו מכתבים, כנראה דרך צרפת", אומר יהודה וספר כי את מכתביו להוריו כתב נתן בכתב רש"י, הכתב שהיה ידוע ומוכר לדור המבוגר יותר שנותר במרוקו. "יותר מאוחר כתבו בכתב רגיל, אבל המבוגרים יותר כתבו בכתב רש"י".

משפחתו של נתן ציפתה לשובו של נתן אליה, אבל אז הגיעה הידיעה על מותו. בתחילה, אומר יהודה, ידעה המשפחה רק שהבן נפל אך לא מעבר לכך, אבל בהמשך "בני משפחה שהיו בארץ באותה תקופה הסבירו להם, וגם האחים הגדולים יותר שלי הסבירו להם מה קרה בדיוק, אחרי שהם קיבלו מידע על מה שקרה".

"הוא לקח את הרימון ונשכב עליו כדי שלא ייהרגו החבר'ה שלו, כדי שאחרים לא ייפגעו", אומר יהודה. חששו של נתן היה שהרימון שניצרתו שוחררה יפוצץ ארגז רימונים מלא ויביא לאסון גדול, ומשום כך הצמיד את הרימון נטול הנצרה לחזהו ורץ אל מחוץ לאוהל המגורים ולמתחם בו היו הוא וחבריו, ושם התפוצץ הרימון והביא למותו.

על תחושותיו שלו כמי שגדל בצילו של גיבור ישראל מספר יהודה: "אנשים מכירים את הסיפור. הייתי גאה במעשה שהוא עשה וגם הייתי עצוב מאוד ולפעמים הייתי נזכר בו וזה היה גורם לי לבכי. מדובר באח שהלך מאיתנו".

יהודה מספר כי יו"ר הכנסת הזמין את בני המשפחה ללשכתו מספר פעמים ובליל יום הזיכרון האחרון הגיע לציון קברו של נתן, ושם הזמין אותם שוב להגיע אליו. "אחי ואני היינו שם וזה היה מאוד מרגש", הוא מספר ומביע תקווה שהספר על אחיו המיועד לילדים יביא את הדור הצעיר להבין את גודל ההקרבה שחייבו החיים בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל, "ויתנהגו בהתאם לכך כאנשים בעלי אחריות".