כתר ששון
כתר ששוןצילום: סותביס

קודקס ששון – ספר התנ"ך העתיק והשלם ביותר בן 1,100 שנה – נרכש הערב (רביעי) במכירה פומבית בבית המכירות סות'ביס בניו יורק במחיר 38.1 מליון דולר, ובכך הפך לכתב היד היהודי היקר ביותר שנמכר אי – פעם.

ספר התנ"ך נרכש עבור אגודת הידידים של 'אנו - מוזיאון העם היהודי' בארצות הברית, ויוצג כחלק מתצוגת הקבע של המוזיאון בתל אביב. המכירה נסגרה תוך מספר דקות והשתתפו בה מתחרים מרחבי העולם.

ספר התנ"ך העתיק מהמאה ה-10 מורכב מחמשת חומשי התורה כמעט בשלמותם. סוכנות הידיעות AP ציטטה את יוסף עופר, פרופסור לחקר התנ"ך באוניברסיטת בר אילן, שסיפר על ספר התנ"ך העתיק והנדיר בן כמעט 1100 שנים. "יש שלושה ספרי קודש עבריים עתיקים מהתקופה הזו: קודקס ששון וקודקס חאלב ("כתר ארם צובא") מהמאה ה-10, וקודקס לנינגרד מראשית המאה ה-11. רק מגילות ים המלח וקומץ טקסטים מקוטעים מימי הביניים המוקדמים הם ישנים יותר. תנ"ך עברי שלם הוא דבר נדיר יחסית", אמר עופר.

הוא גם השווה בין "כתר דמשק" לספר "כתר ארם צובא" שעל פי ההערכות נכתב בשנת 930. "אין ספק שקודקס חאלב מדויק יותר מהקודקס ששון. אבל בגלל שהוא חסר שליש מהעמודים שלו, בחלקים האלה שחסרים, יש משמעות גדולה לכתב היד הזה של קודקס ששון. 792 העמודים של הקודקס ששון מהווים כ-92 אחוזים מהתנ"ך העברי", אמר עופר.

שני כתבי היד הנדירים אלו נשמרו על ידי קהילת יהודי סוריה במשך מאות שנים. הספר היהודי שנמכר תמורת הסכום הגבוה ביותר עד היום הוא "מחזור לוצאטו", ספר תפילה מהמאה ה-14, שנמכר תמורת 8.3 מיליון דולר. לעומת זאת, את שיא התשלום עבור מסמך היסטורי קודקס ששון טרם שבר, והוא מוחזק על ידי עותק משנת 1787 של החוקה האמריקאית שנמכר בשנת 2021 תמורת 43 מיליון דולר.

אירינה נבזלין - מכירה פומבית קודקס ששון -
אירינה נבזלין - מכירה פומבית קודקס ששון -Photography - Perry Bindelglass

"ההתרגשות עצומה מכך שהתנ"ך השלם והעתיק בעולם חוזר הביתה למוזיאון ׳אנו׳, המוזיאון היהודי הגדול בעולם והבית הטבעי שלו", מסרה אירינה נבזלין, יו"ר מוזיאון אנו, "ערב חג השבועות, חג מתן תורה, אני שמחה שהתנ"ך חוזר הביתה, לישראל, למקום בו יהיה זמין לעד לקהל הרחב".

"הצבתו של תנ"ך ששון במוזיאון העם היהודי משקפת את המקום שהמוזיאון תופס בארץ ובעולם כמוזיאון היסטורי, תרבותי ומגוון. למסע המרגש הזה אנו חייבים תודה גדולה למר אלפרד מוזס שבעזרתו ותמיכתו הצלחנו להבטיח כי תנ"ך ששון יוצג לציבור הרחב באופן רציף וכחלק מתצוגת הקבע במוזיאון אנו".

אורית שחם גובר, האוצרת הראשית של המוזיאון, הוסיפה כי "לקבל את קודקס ששון לאוסף מוזיאון אנו זה כמו לזכות בפיס של ההיסטוריה. תקצר היריעה מלתאר את חשיבותו ומשמעותו של התנ"ך העתיק השלם ביותר בעולם, וכמעט אין מילים לתאר כמה מרגש אותנו כמוזיאון להציג פריט כל כך משמעותי להיסטוריה ולתרבות של העם היהודי. זהו ללא ספק האירוע הכי חשוב בחיי כאוצרת ובהיסטוריה של אנו – מוזיאון העם היהודי. אני אסירת תודה לאלפרד מוזס על התרומה הנפלאה לאוסף המוזיאון".