אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו
אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטוצילום: באדיבות המשפחות

השבת הבנים: בשיחה עם ערוץ 7 מספר לראשונה גורם ביטחוני בכיר, שהיווה משקל מרכזי בליבת העשייה בתחום השו"ן (שבויים ונעדרים), על מצב המו"מ מול חמאס והאם הוא בשלבי הבשלה אחרונים, האם ניתן להגיע לעסקה בקרוב ואיך עסקה שכזו משרתת את האינטרס הביטחוני של מדינת ישראל.

הגורם לשעבר מתאר את החשיבות לאינטרס הישראלי בעסקה הנוכחית שעמדה על הפרק כמו גם לחמאס, "התפיסה היא שכל זמן שאין הסכם כזה אנחנו גם מוגבלים באופי הפעולות בעזה, מעין ׳תקרת שו"ן׳. הצלחנו להגיע לעמדה יחסית סבירה מאשר בעבר".

"ניתן היה להגיע להסכם שו"ן טוב, כחלק ממאמצי הרגעת השטח שקדמו לרמדאן האחרון. לאחר מכן הסכם היה אפשרי גם כמנוף מדיני לחיזוק המוטיבציה של חמאס כריבון העזתי במבצע מגן וחץ", אומר הגורם.

הגורם מתאר לנו את אופי העסקה הנרקמת: "אסירים שישוחררו אם וכאשר הם אסירים מבוגרים, חולים וכו'. החלק היחסי של האסירים המסוכנים יהיה קטן. שונה בתכלית מהמספרים שראינו בעסקת שליט. חמאס מבין שגופות שוות פחות במו"מ הזה, מצד שני זו גם הטרגדיה של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד".

"למלחמה בעזה אין עוד ממד, מה שנשאר להם זה רקטות. חושב שחיזבאללה לא קרוב לעשות איתנו מלחמה, ההסכם הימי חיזק את זה. נתניהו עושה כמיטב יכולתו להימנע ממלחמה גדולה והכלכלה נהנית מזה. זהו לא מצב של חוסר אסטרטגיה אלא היבט מבורך במדיניות הישראלית העכשווית".

בנושא איראן ומאמציהם לחדש בריתות ושיתופי פעולה בינ"ל, אומר הגורם: "איראן מנסה להתחמק מטבעת החנק שהיא מצויה בה. הזווית הסינית שאיראן תפסה זה הסיפור המחדש לדעתי, זה גם מה שממריץ את האמריקנים לעשות פעולות. מבחינת ישראל, אין איזה שינוי דרמטי. יש למדינות המפרץ נטייה לעשות צעד לישראל אבל גם לצד שני כדי שלא יראה כאילו הן תופסות צד מובהק. בכל זאת כן נראית התקררות מסוימת ביחסים שלנו עימם וזה חבל".

הגורם מסיים בקריאה לחמאס, לצד הערכתו אודות עסקה אפשרית בקרוב: "יש להעביר לחמאס את המסר הזה. בעקבות עסקת שו"ן שורה של דברים שתקועים, כמו הגדלת אספקת החשמל לעזה ונושאים אזרחיים-כלכליים שחמאס לא מקבל, יוכלו לעבור יותר חלק בגרון. אנחנו מחזיקים אותם מאוד מאוד קצר במובן הזה".