גלית גוטמן
גלית גוטמןצילום: onatan Sindel/Flash90

המגישה גלית גוטמן עוררה הבוקר (שישי) סערה בשידור תוכנית הבוקר בקשת 12 שאותה היא מגישה לצד יואב לימור, כשהשתלחה בחריפות נגד הציבור החרדי.

"תגידו, אתם לא רואים מה קורה פה? כמה נטל אתם יכולים לשים על שליש מהמדינה הזאת, בשביל להחזיק בסוף את כל החרדים האלה שמוצצים לנו את הדם?", אמרה גוטמן בשידור, "זאת המציאות, יש פה מדינה וממשלה חדשה שחולבת את התושבים שלה. הצעירים שלנו, אלה שמשרתים בצבא והולכים לאוניברסיטה, לא יישארו פה".

באולפן לצידה של גוטמן ישב ברק סרי, מי שהיה יועצו של השר אריה דרעי במשך שנים, ואמר לגוטמן שמדובר באמירה קשה מאוד שהוא מסתייג ממנה. גוטמן סירבה לחזור בה ואמרה: "אני אמשיך להגיד את האמירות הקשות האלה. הם איבדו את הבושה. אני אשב פה ואגיד את האמת, זו המציאות, יש פה מדינה וממשלה חדשה שחולבת את התושבים שלה. מוצצים את הדם וחלבים אותנו, הם איבדו כל בושה".

בעקבות הסערה נאלצה קשת להוציא הודעת גינוי "קשת מגנה בחריפות את דבריה של גלית גוטמן בנוגע למגזר החרדי בשידור חי הבוקר. הדברים אינם מקובלים ולא היו צריכים להיאמר בשום אופן. אנו מצרים על כך ומתנצלים על הפגיעה המיותרת.

גוטמן התנצלה על נוסח דבריה ועל ההכללה של מגזר שלם וזומנה לבירור דחוף אצל מנהליה, שיתקיים ביום ראשון בבוקר".

מאוחר יותר ובעקבות הסערה התנצלה גוטמן "אני מבקשת להתנצל מעומק הלב אם פגעתי במגזר שלם. אני אוהבת את מדינת ישראל, ומתוך דאגה לעתידה יש לי ביקורת חריפה כלפי נציגי המגזר החרדי בכנסת. הדברים נאמרו בתוך דיון על תקציב הממשלה וקרן הארנונה. אבל אין לי שום כוונה לפגוע בכלל המגזר. אני מתנצלת בפני כל מי שנפגע מהדברים".

ארגון 'בצלמו' לזכויות אדם פנה מוקדם יותר לרשות השנייה בדרישה להטיל קנס מיידי על חדשות 12 ששם נאמרו הדברים החמורים כלפי החרדים.

"מדובר באמירה אנטישמית שנאמרת באופן קבוע נגד יהודים. מדובר באמירה גזענית מסיתה מכלילה שקרית ומוציאת דיבה ואף אנטישמית. לא חזרנו לארצנו אחרי אלפיים שנות גלות כדי להיתקל בשנאה כה עזה", נכתב בתלונה של 'בצלמו' שהוגשה לרשות השניה.

לסיום נכתב: "אנחנו דורשים מידית מהרשות לפתוח בהליך הפרה ונתינת קנס ודורשים מערוץ 12 להשעות אותה לאלתר. עברו הימים שהשמיצו אותנו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר "אני מגנה את האמירה המכוערת והמסיתה של גלית גוטמן נגד הציבור החרדי בישראל, שמזכירה אמירות אפילות שהופנו נגד בני עמנו בעבר. אין לכך שום מקום — כל ישראל אחים!".

שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי הגיב "בחשכת ימי הביניים, כשגויים אנטישמיים הטיחו ביהודים אמירות כאלו, אמרנו: ככה זה- עשו שונא ליעקב. אבל כאן בישראל? יהודיה? בריש גלי? לא יודע מי זו האישה הזו, אבל האמירות שלה הן פסאודו אנטישמיות, מבישות ולא ראויות לבמה תקשורתית. עם קמצוץ אתיקה עיתונאית, מצופה מערוץ 12 להשעותה לאלתר".

יו"ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ גינה "זה אולי קומץ קטן ושטוף שנאה אבל הגיבוי שהוא מקבל בתקשורת הכללית ומראשי האופוזיציה הופך את ההסתה נגד הציבור החרדי ששוברת שיאים בימים האחרונים למסוכנת ולכזו שאי אפשר לשתוק עליה. ‏אנחנו מבקשים לומר לאחינו החרדים - אנחנו אוהבים אתכם, תומכים בכם, ולא ניתן לאף אחד לפגוע בכם. אחים אנחנו".

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס הגיב "אפילו בלייבור בבריטניה הרחיקו חבר פרלמנט שקרה ל'יהודים התלמודיים' מוצצי דם. גם הם מבינים שהז'רגון של גבלס פסול לשימוש תמיד ובכל מצב לא אגיע לאולפני חדשות 12 עד שההסתה המתועבת הזו תטופל".

יו"ר סיעת 'עוצמה יהודית' ח"כ יצחק קרויזר פנה בתלונה חריפה לרשות השנייה נגד גלית גוטמן. "חופש הביטוי הוא לא חופש ההסתה, האמירה של גלית גוטמן בשידור חי היא אמירה מכלילה, גזענית ומתנשאת שראוי שהיתה לא נאמרת כלל".

עוד הוסיף קרויזר: "במדינה מתוקנת אין מקום להשמיץ אף מיעוט ואף אוכלסייה, מותר להתווכח אסור לשנוא ולהסית. אני קורא לגלית להתעשת ולחזור בה מהאמירה הקשה ולהתנצל בפני הציבור החרדי שאותו היא הכפישה".

יו"ר יהדות התורה, שר הבינוי והשיכון והשר במשרד רה"מ הרב יצחק גולדקנופף מסר "אם האמירה המחליאה שנאמרה על ידי מגישה בשידור חי בערוץ מרכזי תעבור בשתיקה על ידי הנהלת הערוץ, היא מלמדת שדמי אחיי החרדים הותר בפומבי. אני מבקש מחבריי לכנסת ולממשלה לגנות את הדברים. אנו מוחים ומגנים את ההסתה הבזויה".

שר ירושלים ומסורת ישראל, מאיר פרוש הגיב "בימים לא פשוטים, כשהחברה שלנו במתח עצום והרוחות סוערות, יש מי שבוחר לשפוך שמן למדורה על ידי הסתה פרועה ומסוכנת. אם לא נשים את הקו האדום, כאן ועכשיו, אנו חלילה עלולים להגיע למעשי אלימות כלפי חובשי כיפה, וכבר ראינו דברים כאלו בעבר. אני קורא למנהיגי הציבור החילוני, גנץ, לפיד, מיכאלי וליברמן, תעצרו את פרץ ההסתה לפני שיהיה מאוחר מידי".

ראש עיריית ירושלים משה ליאון גינה את דבריה של גלית גוטמן, "שמעתי בזעזוע את האמירות הקשות נגד הציבור החרדי. אני מוקיע את האמירות הללו ואין להם מקום במדינת היהודים. הציבור החרדי תורם המון למדינת ישראל, אם זה בהתנדבות, בארגוני חסד, בהשתלבות הולכת וגוברת בשוק העבודה.

דווקא בתקופות מתוחות חשוב לשמור על שיח מכבד ולהתרחק מאמירות שמדיפות ריח של תקופות אפלות. שבת שלום וחג ירושלים שמח לכל עם ישראל".

שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף גינה "סבא יצחק וסרלאוף ז"ל שאני קרוי על שמו, ניצול שואה שחווה את זוועות הנאצים על בשרו, היה מתחלחל מהמחשבה שבארץ היהודים הז'רגון הנאצי ישמש נגד שומרי תורה ומצוות".

שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת מסר "אני מגנה בתוקף את השיח המתלהם והאמירות המכלילות והפוגעניות נגד הציבור החרדי. אין מקום לאמירות מהסוג הזה נגד ציבור שלם. לצד המחלוקות הפוליטיות, עלינו לזכור תמיד שכולנו אחים וכולנו יהודים".

שרת התחבורה מירי רגב גינתה "תתביישי לך גלית גוטמן. אין מקום במדינת ישראל לדברי בלע ואמירות אנטישמיות ששייכות לצוררים של עמנו. תתנצלי או תפרשי די להסתה".

השדרן החרדי מנחם טוקר צייץ בטוויטר, "אני אמור לסגור בימים הקרובים בערוץ 12 קמפיין בעלות של מליוני שקלים. זה אמנם חבל לי וללקוח, אבל אני נאלץ להצהיר כאן שלא אחתום על המסמך עד שקשת לא יתנערו מגוטמן ודברי הרעל שהפיצה היום".