לוחמי צה"ל בפעילות מעצרים באיו"ש
לוחמי צה"ל בפעילות מעצרים באיו"שצילום: דובר צה''ל

צה"ל חשף היום (ראשון) את נתוני "ליגת הערים", המשקללים את כמות המתגייסים לצה"ל בקרב ילידי שנת 2001.

בדומה לשנים קודמות, ערים כמו מודיעין-מכבים רעות, נס ציונה, וגבעת שמואל מככבות בצמרת הטבלאות. בצה"ל מציינים כי הדבר מוכיח שבערים במצב סוציו-אקונומי גבוה, שיעור הגיוס גבוה גם כן.

לפי הדיווח בחדשות 13, במקום הראשון בדירוג המשוקלל של 23 הערים הגדולות בקרב הגברים נמצאת כמידי שנה מודיעין עם 90.9% גיוס, ומייד אחריה רעננה עם 80.7% וכפר סבא עם 82.4%. גם בגיוס הנשים נמצאת מודיעין במקום הראשון, כאשר למקום השני והשלישי התברגו הרצליה ורמת גן בהתאמה.

ליגת הערים 2023- בתי ספר גדולים

נתוני ליגת הערים

תל אביב, לעומת זאת, מתברגת במקום ה-13, כאשר בצה"ל מדגישים כי אחוז הגיוס בתל-אביב אמנם גבוה מהממוצע הארצי, וכך גם שיעור היוצאים לקצונה, אך דווקא במדד הלחימה נמצא כי רק 45% מהמתגייסים מתל אביב משתבצים בתפקידי לחימה, נמוך מהממוצע הארצי העומד על 51.4%.

בשיקלול הערים הבינוניות בקרב גברים נמצאת נס ציונה בראש, ומייד אחריה קרית אונו והוד השרון. גם בגיוס נשים מובילה נס ציונה, ובמקום השני והשלישי הוד השרון ורמת השרון בהתאמה. גבעת שמואל היא העיר הקטנה שנמצאת במקום הגבוה ביותר בשיקלול בקרב גברים ומייד אחריה יהוד וכפר יונה. בקרב נשים דווקא קרית אונו במקום הראשון, ואחריה כפר יונה ויקנעם עילית.

לפי הדיווח בחדשות 13, במדד הלחימה בקרב גברים נמצאת ירושלים במקום הראשון, עם 58.8% מיצוי ללחימה, ואחריה בית שמש ומודיעין. בשיעור הקצונה מובילה דווקא מודיעין עם 13.4% יציאה לקצונה בקרב גברים, ו-14.5% בקרב נשים.

מועצה אזורית חבל יבנה היא המובילה במדד המועצות האזוריות בקרב גברים, ומיד אחריה מועצה אזורית יואב ומועצה אזורית לב השרון. בגיוס הנשים מובילה דווקא מועצה אזורית הגליל העליון. שוהם היא המועצה המקומית המובילה בקרב גברים, ובקרב נשים זוהי תל-מונד.

בשקלול גיוס גברים בקרב בתי הספר, ישיבת סוסיא מהיישוב סוסיה מובילה עם 91.7% מתגייסים, אחריה קבוצת יבנה ובית הספר אמירים מכפר ורדים. בקרב גיוס נשים מוביל בית הספר מקיץ העמק המערבי מיפעת, ולאחר מכן בית חינוך ע"ש רבין מתל מונד ומקי, הר וגיא מדפנה.

במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא בירכו את ישיבת בנ"ע סוסיא על היותה המובילה במערכת החינוך כולה בגיוס לקרבי ובמיצוי יציאה לקצונה. במרכז בירכו גם את ישיבת בנ"ע 'לפיד תורת נחום' במודיעין שתפסה את המקום החמישי.

"התלמידים שלנו סופגים כל העת את החשיבות של תורת ישראל עם ישראל וארץ ישראל", הסביר מנכ"ל הרשת אלחנן גלט. "התוצאה הברורה שעולה מערכים אלה היא שירות משמעותי, זה הצבאי וזה הלאומי. זכינו ללמוד ממורנו הרב דרוקמן על חיי שליחות בדור הגאולה כשקרא הנני. עתה אנחנו עדים שהתלמידים שלנו מתייצבים לשירות עם ישראל ואומרים הננו".