ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

בקיבוצים ובמושבים חג השבועות הוא יום מיוחד במינו. המנהג ,עתיק היומין, כולל טקס חגיגי בו נושאים את כל התינוקות שהבכירו בשנה החולפת על גבי טרטורים ועגלות ברחבי המשק ביחד עם ביכורי השדה והארץ, מה שמדמה את הבאת ביכורים של עם ישראל לכוהנים בבית המקדש. הילדים המתוקים הם ללא ספק הביכורים הכי מתוקים שיש.

אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לימות המשיח, בקרון הקדמי של הרכבת הדוהרת, ויש געגוע עמוק למקדש. במהרה בימינו תגיע היולדות להקריב קרבן תודה- קרבן יולדת, שכולה הודיה על הזכות שנפל בחלקה. קרבן היולדת הוא קרבן של ציפור, תור או בן יונה. קרבן צנוע. מוזר.

הרי אין נס גדל מנס הילודה. היה ראוי להושיט לריבונו של עולם מנחה מכובדת על זכות על-טבעית זאת. במקום להביא מעין קרבן 'לעניים' , למה שלא תביא היולדת לפחות שני כבשים? אבל, 'אמרתי אחכמה - והיא רחוקה ממני'.

אולם יתכן והסיבה היא שכל יולדת, גם עשירה, שתינוקה נולד עם כפית כסף בפה, מרגישה עד כמה כספה וזהבה אינם רלוונטיים בזמן הלידה, שבו, לדקות או לשעות, היא נתונה בין השמים ובין הארץ. הזמן שבו העובר עובר ב'תעלת הלידה' בדרכו לנשום את אווירו של עולם הוא זמן שבו גם היא עוברת ב'תעלת לידה' משלה, מצפה להיוולד מחדש, לצאת מהסכנה הזו, ולהיות אימא שמחה ומאושרת.

גם היום בעידן המודרני, בו ב"ה תמותת היולדות אפסית - הרגעים האלו של הלידה מסוכנים, היולדת נמצאת במשך דקות או שעות בין השמים ובין הארץ, והיא קטנה מול הכוחות העולמיים העצומים ששולטים בה. בזעקת הילוד כשנפתחות ריאותיו באחת, היא יוצאת מחשיכה לאור גדול. פה גם העשירה - ענייה היא, המצפה לחסדו של הקב"ה.

ישנם מקרים נוספים בהם נולדת האישה מחדש. בעצם, בכל יום אנחנו נולדות מבראשית.

בכל חודש וחודש, נולדת רירית רחמית טרייה וחדשה. אין זה במקרה שנדמתה האישה לירח שמתמעטת וגדלה. יש והאישה עוברת הפלה. כמה זה קשה. כאשר היא מתעוררת בחדר ההתאוששות, ופוקחת עיניים, נאמר לה- 'הרחם שלך הוא כעת 'כמו חדש'. הוא מוכן לארח את ההיריון הבא. תחזרי אלינו בידיים מלאות.' גרידת קירות הרחם מאפשרת התחדשות של הרירית שתקלוט באהבה את העובר המצפה להופיע.

ויש לידה מסוג אחר. כשליווינו את ילדינו לחופה. התעורר בי געגוע רחוק. פרפור בלב. זיכרון של תחילת הדרך. וכך, כשהפכתי לסבתא. נולדתי מחדש. חוויתי שוב את האימהות הצעירה הבראשיתית. ורחב לבבי על כך ששרשרת הדורות הולכת ומסתעפת.

ובכלל, כאנשי אמונה, המאמינים גם בתשובה, התברכנו ביכולת לקום בכל יום בבוקר ולהתחיל מבראשית.