נתניהו עם שגריר איחוד האמירויות בישראל מוחמד מחמוד אל-חאג'ה
נתניהו עם שגריר איחוד האמירויות בישראל מוחמד מחמוד אל-חאג'הצילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

שגריר איחוד האמירויות בישראל, מוחמד אל-חאג'ה, הזמין היום (שני) את נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו לוועידת האקלים של האו"ם שתתקיים בדובאי בנובמבר הקרוב.

השגריר העביר להם איגרת מנשיא איחוד האמירויות מוחמד בן-זאיד ומשליט דובאי מוחמד בן ראשד אאל-מכתום ובה ההזמנה. רה"מ נתניהו הודה לשגריר על ההזמנה.

מוקדם יותר דווח בחדשות 12 כי ביממה האחרונה מתנהלים מגעים להסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה, בלחץ ארה"ב ובתיווך של בחריין.

במסגרת השיחות הטלפוניות שמתנהלות מעורבים ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אלי כהן. יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן הגיע למנאמה שבבחרין ומקיים משם את השיחות, בתיווך שר החוץ הבחריני עבד א-לטיף א-זיאני.

בחריין נבחרה כמתווכת להסכם לדרישת הסעודים. גורם שמעורב בשיחות אמר לחדשות 12 כי "המו"מ מורכב מאוד" ומתנהל בלחצים שהופעלו מצד ממשל ביידן.

על פי גורמים בסעודיה, בין הדרישות העיקריות של הארמון הסעודי שעלו במשא ומתן - הענקת הקלות לפלסטינים ביו"ש, כולל ויתור על סמכויות של צה"ל בשטחי יהודה ושומרון, לטובת חיזוק הפעילות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. עוד דורשים הסעודייים מתן סמכויות ביטחוניות לאבו מאזן ולאנשי הרשות הפלסטינית בכנסיית הקבר ובמסגד אל-אקצא, לא כולל הכותל המערבי שיישאר בסמכות ישראל ועוד.

כזכור, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ייק סאליבן אמר לפני שבועיים כי ארצות הברית "פועלת להשגת הסכם נורמליזציה בין ישראל וסעודיה".