נתניהו בבסיס אמ"ן
נתניהו בבסיס אמ"ןצילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום (ג') בבסיס של אגף המודיעין במושב ליד ירושלים יחד עם ראש אמ"ן אלוף אהרון חליוה ומפקדים נוספים.

לביקור התלוו ר' המל"ל צחי הנגבי, ר' הסגל צחי ברוורמן והמזכיר הצבאי של רה"מ אלוף אבי גיל.

ראש הממשלה נתניהו קיבל סקירה מעמיקה על המאמצים שנעשים בזירות השונות אל מול האיום האיראני. כמו כן, הוצגו בפניו המאמצים שנעשים באופן יומיומי לסיכול הטרור ביהודה ושומרון.

במסגרת הביקור, שמע רה"מ נתניהו על המידע המודיעיני שנאסף ואיפשר את הסיכולים של בכירי הג'יהאד האסלאמי במבצע האחרון' מגן וחץ'.

נתניהו אמר בתום הביקור: "סיימתי עכשיו ביקור באחד מבסיסי המודיעין שלנו ויצאתי מעודד עד מאוד. ישראל פותחת פער על כל אוייבה, והיא עושה זאת בשילוב של אינטליגנציה אנושית ואינטליגנציה מלאכותית. מה שראיתי פה זה את העתיד כבר כאן היום. אז ידעו כל אוייבנו - אנחנו מקדימים אתכם בהרבה".

בסוף הביקור הוצגה לראש הממשלה סקירה על פרויקט "גשרים", שמטרתו להקנות ידע טכנולוגי לתלמידים מאזור הפריפריה.

נתניהו: "ידעו כל אוייבנו - אנחנו מקדימים אתכם בהרבה"וידאו: עומר מירון /לע"מ - סטילס: עמוס בן גרשום /לע"מ

מוקדם יותר היום נאם הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי בכנס הרצליה באוניברסיטת רייכמן, ואמר כי "איראן התקדמה בהעשרת אורניום יותר מאי פעם. אנחנו בוחנים את זה ואני אומר שיש התפתחויות שליליות באופק שיכולות להביא לפעולה".

עוד אמר הרמטכ"ל: "בהיבט האזורי איראן מעורבת בכל עניין מסביב לנו. כל אויב שאנחנו פוגשים יש שם טביעת אצבע איראנית. אנחנו לא אדישים למה שאיראן מנסה לבנות סביבנו וגם איראן לא יכולה להיות אדישה לקו שאנו נוקטים בו. אנחנו רואים תופעה של התקרבות מדינות לאיראן, זה נובע מרצון להוריד טמפרטורות באזור".

"איראן רחוקה 1500 ק"מ מפה. גם לכוח אווירי זו לא אופרציה פשוטה. צה"ל יודע להילחם בחצר האחורית ואנחנו צריכים לבנות יכולות. איראן גדולה ואנחנו צריכים לדעת לפגוע בכל נקודה בשטח העצום הזה זה אתגר שונה משעשינו בעבר. יש אוכלוסייה גדולה, כלכלה לא מפותחת. התוצר לנפש של מדינת ישראל הוא כמעט פי ארבעה מהמדינה האיראנית. זו ההזדמנות שלנו - האיכות".

באשר לחיזבאללה אמר הרמטכ"ל: "חיזבאללה מורתע מאוד ממלחמה כוללת מול ישראל. הוא חושב שהוא מבין איך אנחנו חושבים המחשבה הזאת מביאה אותו להעז ולאתגר אותנו איפה שהוא בטוח שזה לא יוביל למלחמה. אני רואה בדבר הזה מסילה טובה לייצר הפתעות.

"סוריה מתחילה להשתקם. הדרך ארוכה. עוד לא נורתה הירייה האחרונה במלחמת האזרחים. איראן משתמשת בסוריה כמרחב לוחמה פוטנציאלי נגד ישראל. אני מזכיר לבשאר אל אסד נתון מעניין - כל מדינה שנצמדה לאיראן בשנים האחרונות היא כושלת ונכשלת ללא עתיד. שיקח את זה לתשומת לבו".

לפני הרמטכ''ל נאם בכנס הרצליה ראש המל"ל צחי הנגבי שהתייחס לבניית מתקן גרעיני חדש באיראן: "זה לא דבר מפתיע זו הגישה האיראנית להעביר מתקנים אל מתחת לקרקע כדי לשמור על חסינותם. זה כמובן מגביל את יכולת התקיפה, אבל מה שאפשר לומר זה שאין מקום שלא ניתן להגיע אליו. אני לא רוצה להגיד ישראל או לא ישראל. יש פצצות חודרות בונקרים אבל אנחנו מקווים שלא להגיע בכלל לכך שהפתרון יהיה מתקפה אלא לפתרון של הסכם, סנקציות והחלטה שהמהלך לא כדאי. אנחנו כמובן נערכים לסיטואציה שבה לא יהיה מנוס מתקיפה באיראן אבל גם מקוויים שהאמריקאים והעולם כולו יפעל למנוע מציאות של גרעין".

עוד אמר הנגבי: "הגישה שלי הייתה ועודנה שהסכם גרעין נועד להכשיר תוכנית גרעין איראנית ואם היינו מסכימים איתו הם היו מקבלים חסינות לתוכנית גרעין. האיראנים קרובים, זה עניין של החלטה. ואנחנו משדרים שאם יעברו את הקו האדום המחיר שהם ישלמו הוא לא מחיר שהם רוצים לשלם".

ראש אמ"ן אלוף אהרון חליוה אמר אתמול כי "אצל חסן נסראללה בחלוף הטעות שעשה ב-2006, ישנה תחילת הבנה שניתן למתוח את המשוואות מול מדינת ישראל. הסיפור של המחבל בצומת מגידו הוא לא סיפור חד פעמי לצערי, ונסראללה קרוב לטעות שעלולה לדרדר את האזור למלחמה גדולה".