הליכה על ארבע, אילוסטרציה
הליכה על ארבע, אילוסטרציהצילום: iStock

במשך שנים חוקרים מרחבי העולם ניסו להבין את בני משפחת אולש שחייבת להשתמש בארבעת הגפיים על מנת ללכת, אך רק בשנים האחרונות נראה שנמצאה הסיבה האמיתית לתופעה.

למשפחת אולש, שגרה בטורקיה, יש 19 ילדים, כאשר חמישה מתוכם אינם מסוגלים ללכת בצורה רגילה ומתניידים כשהם משתמשים בכפות הידיים שלהם כרגליים. המשפחה התפרסמה לראשונה על ידי החוקר אונר טאן שלאחר מכן מצא משפחות דומות גם במקומות אחרים בעולם.

בבדיקות שנערכו על בני המשפחה ההולכים על ארבע הם נמצאו גם כבעלי מוגבלות שכלית, דבר שעשוי להיות קשור לצורת ההליכה שלהם. טאן, שחשף את התופעה, טען כי מדובר בתהליך של "אבולוציה הפוכה" בו שינוי גנטי החזיר את בני המשפחה להליכה הדומה יותר להליכת בעלי חיים.

הפרסום של משפחת אולש התרחב גם מעבר לקהילה המדעית לאחר סרט תיעודי של ה-BBC על המשפחה. בני המשפחה מחזיקים גם בשיא גינס של "הכי הרבה בני משפחה שהולכים על ארבע", שיא שייתכן והיו מעדיפים לוותר עליו.

בניגוד להסבר הראשוני של טאן, מחקר שנערך בשנים האחרונות העלה תיאוריה אחרת ומבוססת יותר על התופעה. חוקרים בריטיים שחקרו את המשפחה, הסבירו כי ההליכה הייחודית קשורה לפגם מולד בצרבלום, האחראי על יכולת שיווי המשקל ותיאום התנועה בין האיברים השונים. לדבריהם, ההליכה על ארבע מאפשרת לבני המשפחה ללכת בצורה יציבה על אף הקושי בשמירה על תיאום ושיווי משקל.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!