מתנגדי הממשלה בהפגנה אנטי־חרדית בבני ברק
מתנגדי הממשלה בהפגנה אנטי־חרדית בבני ברקצילום: עומר פיכמן, פלאש 90

1

"תגידו, אתם לא רואים מה קורה פה" זעקה מדם ליבה הדוגמנית־מגישה גלית גוטמן, "כמה נטל אפשר לשים על שליש מהמדינה הזאת, כדי להחזיק בסוף את כל החרדים האלה שמוצצים לנו את הדם?!".

אם ההתבטאות המצמררת הזאת על פי מיטב הסגנון האנטישמי לא הייתה כל כך מעציבה, אפשר היה להתפוצץ מצחוק. כי גלית גוטמן היא מהאחרונים במדינה שיש להם סיבה להיאנק תחת הנטל הכלכלי. מעבר לרווחים הנאים שיש לה מן הסתם מעסקי הדוגמנות, המשחק והתקשורת, היא גם חיה בזוגיות בעשר השנים האחרונות עם איש עסקים שנכלל לפני שנתיים ברשימת מאה עשירי ישראל של דה־מרקר, והונו הוערך ב־150 מיליון דולר. אז מי בדיוק מוצץ לה את הדם? משפחות אברכים ברוכות ילדים שחיות בדוחק ומסתפקות במינימום, שלתקציב שלהן אמורים להתווסף כעת עוד כמה מאות שקלים בחודש?

אפשר להסכים ואפשר להתנגד לאורח החיים החרדי ולבחירה בחיי עוני כדי לעסוק בתורה. אבל "מוצצים לנו את הדם", גברת גוטמן?! המצב שלך מצוין, אף אחד לא מוצץ לך את הדם, בטח לא משפחות עניות שיזכו לקבל עוד כמה מאות שקלים בחודש בתקופה אינפלציונית שבה נוסף לכל הקשיים גם הכסף שלהם קונה פחות. אצטט משהו שכתב עמיתי החריף גונן גינת: התמיכה החודשית שמקבל אברך מהמדינה כנראה לא מכסה אפילו את תקציב האיפור החודשי של גלית גוטמן.

ואגב, אם נטל המיסים מונח רק על כתפי 30 אחוז מהאוכלוסייה כדברי גוטמן, ובהתחשב בכך שהחרדים מהווים בערך 13 אחוז מתוך כלל אזרחי המדינה, אז מה לגבי יתר 57 האחוזים? הם לא שותפים בנטל? הם גם מוצצי דם? ומה לגבי 83 אחוז מקרב הנשים החרדיות ו־53 אחוז מקרב הגברים החרדיים, שעל פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דווקא עובדים ומועסקים? הם גם חלק מ"כל החרדים האלה שמוצצים לנו את הדם"?

כמתנגדי הרפורמה לתיקון מערכת המשפט, איך אתם מצפים שנקבל את הטיעון שבית המשפט העליון חייב להיות חזק כדי להגן על המיעוטים, בשעה שאתם עצמכם מתגוללים בעוצמה כזאת על המיעוט החרדי? כשאתם מדברים על הגנת המיעוטים, אתם באמת מתכוונים למה שאתם אומרים? או שאולי הכוונה רק לערבים, למסתננים מאפריקה, ולמיעוט העתידי שאתם חוששים שתהפכו להיות בהשפעת הדמוגרפיה? יש מיעוטים שראויים להגנה, ואחרים שראויים לרמיסה והכפשה?

2

זעקת המצוקה הפתטית של גלית גוטמן היא ייצוג גרוטסקי במיוחד של שוועת המצוקה הכלכלית שעולה מבין שורות האופוזיציה בימים אלו. זוהי זעקה כלכלית שמדיפה ריח מצחין של אינטרס פוליטי. הם זועקים מרה על הכספים הקואליציוניים, כאילו מדובר בשיטה מושחתת חדשה שהמציאה הקואליציה הנוכחית, ולא בהעברת כספים שהיא חלק בלתי נפרד מכל תקציב, כולל זה שממשלת בנט־לפיד העבירה בסוף שנת 2021 והייתה כה גאה בו. עם כל הכבוד לתקציבים שמקבלים החרדים, לא זה מה שיגזור את גורל כלכלת ישראל לשבט או לחסד.

אז בבקשה בואו נפסיק לרמות את עצמנו. זה אכן לא נעים שהאינפלציה עולה כאן בארץ כפי שהיא עולה כעת בכל מדינות העולם, בעיקר בגלל גורמים שאינם תלויים בממשלת ישראל. וזה לגמרי לא נעים שהריבית עולה, ובעקבותיה עולה גובה תשלומי המשכנתא. אבל מובילי מחאת השמאל הם ברובם המכריע אנשים עשירים, או לפחות מבוססים. חלקם מנהלים עסקים משגשגים שבין השאר נהנים מאיתנותה של כלכלת ישראל. חלקם נהנים מפנסיה תקציבית מוגזמת בגובהה, שמותירה לבכירי צבא בדימוס זמן פנוי בשפע שאותו הם מקדישים להפרת האחווה, השלום והסדר הציבורי. הייטקיסטים בעלי משכורות שמנות שמוחים על יוקר המחיה או על תוספת תקציבית לאוכלוסיות חלשות - זה נשמע לכם משכנע? או שזה נשמע תירוץ חדש כדי לנגח את הממשלה ולפעול להפלתה, לאחר שהתירוץ של הרפורמה המשפטית המוקפאת איבד רלוונטיות וכבר לא מוציא אנשים לרחובות?

3

ואם כבר מדברים על כלכלה ועל יוקר המחיה, מוטב לתת את הדעת על העלאות המחירים הגורפות שמרשות לעצמן כעת חברות שהצרכן הישראלי משלם במיטב כספו על תוצרתן. בחסות האינפלציה, שמצדיקה עליית מחירים מתונה, יש כאן חברות לא מעטות שמנצלות את המצב כדי לבצע השתוללות של העלאת מחירים. לפחות בחלק מהמקרים, בעלי החברות הם אנשי עסקים שגם לוקחים חלק אקטיבי במאבק נגד הממשלה וחותרים להפלתה. ככאלה, העלאת מחירים מוגזמת היא עבורם רווח כפול. הם גם משלשלים לכיסם רווחים עודפים הרבה מעבר למתחייב מהאינפלציה, ובאותה הזדמנות גורמים לאינפלציה ולריבית להמשיך ולעלות, פוגעים ביציבות הכלכלית ובכך גם מטלטלים את הספינה הקואליציונית והממשלתית.

האנשים האלה רוצים שהכלכלה הישראלית תיפגע, בתקווה שזה יביא להפלת הממשלה. אחרי שעשו ככל יכולתם אך הצליחו רק חלקית לפגוע בהשקעות בארץ ובדירוג האשראי של ישראל, כעת הם פוגעים ביציבות המשק באמצעות העלאת מחירים מוגזמת וחזירית. מן הראוי שיקומו גופי חברה אזרחית, יאספו מידע ונתונים ויפעילו לחץ ציבורי על חברות שבחסות האינפלציה מעלות מחירים הרבה מעבר למתחייב. אין סיבה שהציבור שבאמת מרגיש חזק בכיסו את יוקר המחיה, ברובו הגדול מצביעי ימין, יסבול בשקט את מי שמבקשים לפגוע גם בכיסו וגם בבחירתו הדמוקרטית.

סתימת פיות חסרת בושה

"חודש הגאווה" עוד לא הגיע, אבל המאמץ של ארגוני הלהט"ב להשתיק כל דעה שונה משלהם מתנהל במלוא עוצמתו גם בימי שיגרה. בארגוני הלהט"ב לא מחמיצים הזדמנות להוכיח שהם תומכים בחופש הביטוי והדעה רק כשמדובר בדעה שלהם. ככל שמדובר בדעות שחלוקות עליהם, ארגוני הלהט"ב הם הגדולים והחזקים מבין המשתיקים וסותמי הפיות בארץ.

ד"ר טל קרויטורו, עובדת סוציאלית בעלת ניסיון רב בעבודה עם טרנסג'נדרים, משמיעה קול אמיץ ובולט נגד תעשיית הטיפולים ההורמונליים והכירורגיים שמטרתה להפוך את גופו של אדם מזכר לדמוי־נקבה או מנקבה לדמוי־זכר. ד"ר קרויטורו לא פועלת מתוך מניעים דתיים או מתוך שנאת להט"בים. העמדה שלה, שהיא מקצועית לחלוטין, נגזרת מתוך ראיית המציאות ומעקב אינטנסיבי אחר מחקרים, ומתוך דאגה כנה ועמוקה לבריאותם הגופנית והנפשית של מי שסובלים מדיספוריה (אי־נחת) מגדרית. מתוך עמדתה המקצועית היא זועקת, בפרט כשמדובר בקטינים, נגד הסללתם על ידי אנשי טיפול ורפואה למצוא מזור לנפשם באמצעות הלעטה בהורמונים וטיפולים כירורגיים בלתי הפיכים הכוללים כריתת איברים, פגיעה בבריאות הגוף וגרימת סירוס ועקרות.

טענותיה של ד"ר קרויטורו נשמעות חזקות ומשכנעות, והיא מסתמכת על מחקרים ונתונים ממדינות רבות, חלקן כאלה שהטילו הגבלות קשות על טיפולים מהסוג הזה בעקבות ממצאים חדשים שהתגלו בשנים האחרונות. אבל באגודה למען הלהט"ב לא יכולים לשאת דעה שונה משלהם, ולאחר שעמדתה התפרסמה בהרחבה במגזין בהוצאת ערוץ 14, הם פנו בתלונה לאיגוד העובדים הסוציאליים במטרה להטיל עליה סנקציות חמורות ואף לשלול את רישיונה המקצועי.

כאן המקום לפנות לאנשי מדע ומחקר באופן כללי, ולעוסקים במקצועות הטיפול באופן ספציפי, ולקרוא להם לא להשאיר את ד"ר קרויטורו לבד. ככל שירבו אנשי טיפול שיצטרפו לדעתה, או לכל הפחות יביעו תמיכה בזכותה לבטא אותה, כך תפחת היכולת לפגוע בה ובשכמותה. מן הראוי שתקום התארגנות של אנשי מקצוע, דתיים ולא דתיים, שתפנה אל איגוד העובדים הסוציאליים ותדרוש ממנו לדחות את התלונה על הסף.

בצעד נוסף של השתקה וסתימת פיות בשירות הלהט"ביזם, הופעלו לחצים כבדים שהביאו לביטול מפגש פתוח לקהל עם העיתונאית האמריקנית אביגיל שרייר, מחברת הספר החשוב 'נזק בלתי הפיך' שתורגם לאחרונה ומופץ על ידי הוצאת סלע מאיר. גם הספר הזה, שזכה להצלחה גדולה בעולם, מתריע על כך שתופעת הדיספוריה המגדרית שהייתה זניחה בעבר הפכה למגיפה מידבקת ומתעצמת, ויוצא בפרט נגד הסללת קטינים לטיפולים שגורמים להם נזק בלתי הפיך. המפגש היה אמור להתקיים ב"מרחב החברתי" בתל אביב, אבל מסתבר שהמרחב החברתי צר מלהכיל דעות נון־קונפורמיסטיות שמעזות לחרוג מהשורה ולקרוא תגר על המוסכמה הלהט"ביסטית. את המבוא למהדורה העברית, אגב, כתבה ד"ר טל קרויטורו. יש לקוות שמוציאי הספר, שמטעמים מובנים לא תמצאו אותו ברשתות חנויות הספרים הגדולות, ימצאו מקום אחר לקיים בו את המפגש עם המחברת, ובעיקר יש לקוות שהמבקשים להשתיק דיון מקצועי וציבורי בנושא כל כך קריטי לא ישיגו את זממם.

לתגובות: [email protected]

***