סיור אנשי השמאל והאירופאים
סיור אנשי השמאל והאירופאיםצילום: שלום עכשיו

פעילי שמאל מתנועת 'שלום עכשיו' והארגונים 'יש דין' ו 'עמק שווה' סיירו בצפון השומרון עם סוון קוהן ון בורגסדורף, העומד בראש משלחת האיחוד האירופי ליהודה ושומרון ולעזה.

הסיור כלל בין השאר ביקור באתר הארכיאולוגי סבסטיה, שם צפויה הממשלה להשקיע מיליונים בפרויקט תיירות ושימור המורשת, ומפגש עם פלסטינים בכפר בורקה הצופה אל חומש, שאותו מנסה הממשלה להעתיק לקרקע סמוכה ולהכשיר את מעמדו.

ראש משלחת האיחוד האירופי ליהודה ושומרון ולעזה אמר בסיור כי "מה שקורה בחומש זה לא רק הפרה של הדין הבינלאומי, זה הפרה של הדין המקומי (הישראלי)''. עוד אמר: ''אין דבר כזה שטח B ו C, זה הכל פלסטין''.

בתנועת הימין ''נחלה'' הגיבו ומסרו כי ''שיתוף הפעולה בין 'שלום עכשיו' והנציגים האירופאים במטרה לערער את האחיזה היהודית בצפון השומרון, ממחיש את מצבם המגוחך והנלעג של נציגי שלום עכשיו ושל היוזמה כולה. הישוב חומש נקרא על שם חמש בנות צלופחד אשר באהבתן לארץ ישראל לא ויתרו על חלק פיזי ממנה. העיר שומרון - בירת מלכי ישראל, נוסדה אלף וחמש מאות שנה לפני שנולד הקיסר הרומי סבסטיאן. בורות וטיפשות מוליכים את החבורה של שלום עכשיו והאיחוד האירופי אל פי תהום''.