למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעהצילום: דובר צה"ל

נגזר דינם של שלושה חיילים בעבירות אלימות כלפי פלסטיני. שני חיילים הורשעו בעבירת התעללות בפלסטיני, בצוותא עם חיילים נוספים, וחייל נוסף הורשע בעבירה של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות.

שלושת החיילים הורשעו גם בעבירה של שיבוש הליכי משפט בצוותא. כתבי האישום נגד החיילים הוגשו לאחר חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת.

על פי כתבי האישום, שלושת החיילים, יחד עם חייל נוסף, העלו תושב פלסטיני לג'יפ צבאי, ונסעו עימו למקום מרוחק. במהלך הנסיעה ולאחריה, הופעלה אלימות כלפי הפלסטיני, ולאחר מכן הותירו החיילים את נפגע העבירה במקום המרוחק שאליו נלקח. החיילים הסתירו את פרטי האירוע ממפקדיהם, בניסיון למנוע את פתיחתה של חקירת מצ"ח, ותיאמו את גרסאותיהם ביחס לפרטיו במטרה לשבש את החקירה.

בית הדין הצבאי כיבד את הסדרי הטיעון שהושגו בין הצדדים, וגזר על שני החיילים שהורשעו בעבירת התעללות עונש של 60 ימי מאסר לריצוי בפועל, לצד עונש מאסר מותנה והורדה לדרגת טוראי. על החייל שהורשע בעבירה של חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות נגזר עונש של 40 ימי מאסר לריצוי בפועל, לצד עונש מאסר מותנה והורדה לדרגת טוראי. בהסדרי הטיעון, הובאו בחשבון שיקולים ראייתיים שונים אשר משקפים את חלקו של כל אחד מן החיילים במעשים.

עניינו של החייל הרביעי, הנאשם בעבירות של תקיפה, התעללות בנסיבות מחמירות ואיומים ועבירות נוספות, עודנו מתנהל בפני בית הדין הצבאי ומעצרו הוארך עד ל-30 במאי 2023. בשלב זה פרטיהם המזהים של כלל החיילים אסורים בפרסום, בהתאם להחלטת בית הדין הצבאי.