האירוע
האירועצילום: אלי איטקין

מאות מהילדים המשתתפים בפרויקט 'לומדים זוכרים' המופעל בישראל על ידי ארגון 'אנחנו וצאצאינו' ללימוד כשש מיליון ומאתיים וחמישים אלף משניות השתתפו במעמד 'נעשה ונשמע' לסיום המשניות ובחירת חתן המשנה העולמי וסגניו.

האירוע התקיים ערב חג מתן תורה בשיתוף האגף החרדי ביד ושם באולם 'ספרא' ב'יד ושם' בירושלים.

הלימוד הוא לזכרם ולעילוי נשמות ששת המיליונים שנספו בשואה וסיומו נערך במלאת שבעים ושמונה שנים ליום שחרור והצלת שארית הפליטה באירופה.

באירוע נטלו חלק הרב הראשי לשעבר הרב ישראל מאיר לאו המשמש כיו"ר מועצת יד ושם, השר יואב בן צור, ויוזם הפרוייקט גבריאל גרמן זכרייב.

רגעים מרגשים במיוחד במהלך האירוע; בעת שהילדים למדו את המשנה המסיימת את ששה סדרי משנה – 'לכל נשמה יש משנה' כאשר כל אחד מחזיק בידו שם ותצלום של ילד שנרצח בשואה הי"ד, ובעת שירתם של הילדים שבסיומה העניקו הילדים לזכרייב מדליות של סדרי המשנה בעיצוב מרהיב המעניקים זכות במיליוני המשניות ושעות הלימוד לזכותו, לזכות אמו ובני משפחתו.

המעמד נפתח בתפילת מנחה ובאמירת פרקי התהילים המיוחדים במלאת שבעים ושמונה שנים ליום שחרור והצלת שארית הפליטה באירופה.

הרב ישראל מאיר לאו אמר באירוע כי "לימודם של תינוקות של בית רבן במיוחד בימים קודרים לעם ישראל הוא האות והנצח של עם התורה והערובה להמשך קיומנו כעם ה' לנצח נצחים. 'מפי עוללים ויונקים יסדת עוז' - ואין עוז אלא תורה, ורק היא מסוגלת - 'להשבית אויב ומתנקם - אתם ילדי המשניות הנקמה שלנו בנאצים".

גרמן זכרייב הדליק נרות לזכרם של קדושי השואה הי"ד ולכבוד התורה ולומדיה. במהלך הדלקת הנרות הוסבר לתלמידים אודות השיר – אני מאמין - שהתנגן ברקע.

יו"ר 'אנחנו וצאצאינו, הרב אליעזר יוטקובסקי אמר: "אחד מאנשי החזון, שהפך את האפר ממנו קמה והתנערה היהדות, לזהב, הוא הנגיד תומך התורה ומוקיר רבנן גבריאל גרמן זכרייב, המחבר בין העבר לעתיד, ואבל לשמחה של תורה. בשנה זו זכינו ל 40 סניפים ברוך השם שבו לומדים בכל ערב אלף שמונה מאות וחמישים תלמידים. בשנה הבאה נפתח, בעז"ה, בזכותך, סניפים נוספים ביתר שאת וביתר עוז".

בתום חידון שריגש את המשתתפים התכבד המפקח החינוכי של 'אנחנו וצאצאינו', הרב מרדכי בלוי להכריז על הזוכים בפרסי הצטיינות על התמדתם.

חתן המשנה העולמי הילד דוד שאר ישוב מסניף רחובות וסגניו שמואל פויפר, ישראל הימלפרב, שמואל מונסנגו ומיכאל רובינשטיין מסניף ברכפלד מודיעין עלית זכו לפרסי הצטיינות.

"זכינו למחזה מרהיב לראות את הידע העצום של התלמידים. במהלך השנה קיימנו מבחנים רבעוניים וחולקו פרסי עידוד והצטיינות וכיום אנו מעניקים פרסי הצטיינות על התמדתם המיוחדת לילדים רבים" – אמר הרב בלוי.