שריפות בדרום
שריפות בדרוםצילום: מתנאל בושרי - דוברות כבאות דרום

נייר מדיניות שהוציא פורום קהלת לחודש מאי מאגד בתוכו את ממדי תופעת הפרוטקשן (גביית דמי חסות), הדרכים להתמודד עימה ואיך יש לגשת לשורש הבעיה, אשר מכה גלים במדינת ישראל כולה.

המסמך, אשר הוכן בידי שני חוקרי המכון, מורין אמיתי ודן גפן, נפרס על פני כ-50 עמודים אשר מסבירים באופן בהיר מהו בכלל 'פרוטקשן', מה אומדן הגבייה, מה היקף התופעה במדינתנו ובמדינות אחרות, ולבסוף מה כוללת הצעת החוקרים למיישמי המדיניות, הפוליטיקאים, כדי להתמודד עם היבט פשיעה זה.

ראשית, הניחו החוקרים את הגדרתם למונח 'פרוטקשן', ככזה אשר הוא: "עסקה לא־סימטרית ולמעשה 'טפילית' בין סוחט לנסחט, שעיקרה הוא עסקה שבה הנסחט משלם לסוחט בעבור שירות קיים או תואנת־שווא של שירות, בכפייה או ברמייה, תחת איום מרומז או מפורש באלימות", כך כלשונם.

"הנחות שמרניות מובילות לסדרי גודל של מאות מיליוני ש"ח הנגבים מדי בשנה במסגרת הסד"ח (סחיטת דמי חסות)", טוענים החוקרים בהסתמך על אומדנים רשמיים של המדינה.

דמי החסות נגבים לא רק מחקלאים וקבלנים, אלא נפרסים על פני סקטורים נרחבים במשק הישראל הכוללים מסחר, ייצור ואף הסקטור הפיננסי, אשר כולם כאחד משלמים בצורה כזו או אחרת 'פרוטקשן' לארגוני הפשיעה.

המלצות החוקרים לדרג מקבלי ההחלטות מפורט בדו"ח, אך תקצירו הוא בהגדרת דמי הסחיטה בחוק, תיקון החוק המגדיר חברות שמירה, צעדי אכיפה שונים ועידוד מוסדות חברה אזרחית להתנגד לתשלום דמי החסות.

לדו"ח המלא של הפורום לחצו כאן