שלום רוטבן, משפחתו והמחלצים
שלום רוטבן, משפחתו והמחלציםצילום: דוברות יכ"ל

אהרון שטרייכר שהיה חבר במשלחת החילוץ לירדן יחד עם משפחתו של שלום רוטבן יממה לפני חג השבועות, משחזר בשיחה עם ערוץ 7 שלב אחר שלב מרגע הדיווח במוקד יחידת הכלבנים לישראל על כך ששלום נמצא ועד לחילוץ המרגש חזרה לישראל.

שטרייכר המשמש כדובר היכ"ל, סיפר על שיחת הטלפון שהתקבלה ביום שלישי האחרון במוקד יכ"ל מאח סיעודי, ערבי ישראלי שבשנים האחרונות לומד בירדן: "הוא סיפר שב-23 ימים האחרונים נמצא בבית חולים בירדן שלום רוטבן".

האח הסיעודי סיפר כי הרשויות בירדן ביקשו ממנו לסייע במקרה מאחר והוא דובר עברית וכל הניסיונות לתקשר עם שלום לא צלחו בשל מחסום השפה.

שטרייכר מציין כי מאז 2012 סובל שלום מפוסט טראומה קשה לאחר שרקטה במבצע 'עמוד ענן' פגעה בדירה בקרית מלאכי וגרמה למותם של מספר חבריו. שלום הגיע לדירה לאחר נפילת הרקטה ונחשף למראות הקשים שמאז לא עזבו אותו.

בחזרה לירדן, האח הסיעודי כתב בגוגל את השם 'שלום רוטבן' והגיע לכרזה שיחידת הכלבנים הפיצה על היעדרותו של שלום: "הוא יצר איתנו קשר וסיפר ששלום נמצא כאן כשהוא בריא ושלם", סיפר שטרייכר.

"באותו רגע החלטנו שאנחנו מתייצבים ומתחילים את הדרך לכיוון ירדן יחד עם המשפחה שכבר לא יכלה לחכות, שנתיים היא מחכה וחשבה על הגרוע מכל ופתאום כמו תחיית המתים הוא נמצא חי ובריא ושלם, כמובן שלא חושבים פעמיים ויוצאים לדרך".

עדיין לא ברור כיצד עבר שלום את הגבול מישראל לירדן: "הוא לא יודע כל כך לספר מה קרה בשנתיים האחרונות, גם הירדנים לא יודעים. מה שכן יודעים זה שהוא היה ללא דרכון. בדרכים המקובלות הוא ככל הנראה לא עבר".

"התחלנו לנוע לכיוון הגבול הצפוני בבית שאן. בעקבות שהגבול נסגר, עשינו את הלילה בבית מלון בבית שאן. יש בירוקרטיה כמו בכל מדינה בעולם, הייתה התערבות של קונסולית ישראל בירדן גלי יצחק והעוזרת שלה שמלווים את האירוע הזה מאותו רגע", מציין.

הוא מספר עוד: "אנחנו עוברים את הגבול הישראלי אבל ברגע שמגיעים לצד הירדני, התחילו מעט עיכובים כי הירדנים טרם עודכנו על בואנו לאסוף את שלום חזרה לישראל. נאלצנו להמתין מספר שעות".

כיצד הירדנים נתנו לכם לחלץ את שלום לאחר שנכנס ללא דרכון: "הוא עבר תשאול מלא. הירדנים הבינו את המצב. הם ראו בחור שצריך סיוע. ראו בחור שלא הגיע כמרגל או עבריין. אלא נמצא במצוקה ולכן הם טיפלו בו, וכבדו אותו".

על המפגש בחצות הלילה בבית החולים בין שלום למשלחת הוא מספר: "תחיית המתים ממש, אין לתאר את ההתרגשות של המשפחה והאמא, עין לא נותרה יבשה".

שטרייכר מציין: "לא מוכר לי אירוע בכל השנים האחרונות על נעדר שנערכו חיפושים אחריו ומוצאים אותו בריא ושלם לאחר כשנתיים".

במפגש עם חברי המשלחת, שלום ביקש לחזור הביתה. "לאחר המפגש, היו צריכים להפעיל לחצים כדי שהוא ישתחרר לפני החג", סיפר והסביר כי בשל חג בירדן, משרדי ממשלה היו סגורים והיה צורך להפעיל את שר החוץ אלי כהן ונשיא המדינה יצחק הרצוג שהתגייסו לסייע.

''התחלנו להתכונן נפשית שנעשה את החג והשבת בירדן, זה לא היה קל ופשוט להתנתק מהמשפחות שלנו אבל הייתה לנו משימה אחת להשיב את שלום הביתה וברוך השם, פתאום בסביבות השעה 2 בצהריים האור הירוק מתקבל ושלום צפוי להשתחרר בדקות הקרובות", הוא מספר על רגעי המתח.

באורח נס, חברי המשלחת קיבלו אישור לעבור במעבר 'אלנבי' ולא היו צריכים לעשות את הדרך הארוכה עד למעבר הצפוני, מה שהיה גורם לכך שלא היו מספיקים להגיע למרכז עד לכניסת החג.

על התחושות לאחר סיום המבצע הוא מספר: "כל החג פשוט עוד לא התאוששתי שכל זה מתרחש לנגד עינינו. כבר מספר שנים אני מתעסק באיתור נעדרים. זה מקרה שבחיים לא חוויתי אותו, זה תחושות של סיפוק, אין הגדרה אחרת מ'ושבו בנים לגבולם', שלום חזר הביתה, עושה את החג ביחד".

לסיום הוא סיפר כי חלק מהמטרה של משלחת יכ"ל היא ללמוד על נעדרים אחרים כדי ולהפיק לקחים, לדעת מה ניתן לעשות באירוע דומה: "סקרן אותנו להבין מה היה בשנתיים האלה, אנחנו לא יודעים, גם הירדנים לא יודעים וגם כוחות הישראלים, יתכן וזה ישאר כסימן שאלה".