ניר ברקת
ניר ברקתצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר הכלכלה ניר ברקת מציע חוק חדש שיחייב חברות גדולות, כמו קוקה קולה ואסם, לחשוף את הדוחות השנתיים שלהן.

בכאן חדשות דווח כי מטרת המהלך היא לחשוף לציבור את אופן תמחור המוצרים ולגלות האם יש להם רווחים מופקעים כאשר הם מעלים מחירים – "כשקיפות בריאה לצרכן הישראלי".

ההצעה של ברקת מטילה על חברות שהן בגדר מונופולים והמחזור שלהן מעל ל-300 מיליון שקלים כמו תנובה, אסם וקוקה קולה והן לא חברות ציבוריות – לחשוף את הדוחות השנתיים שלהן לציבור, עם אפשרות למפקח על המחירים במשרד הכלכלה, לחייב אותן לחשוף גם דוחות רבעוניים. על פי ההצעה חברה שלא תעמוד בכך - יוטלו עליה סנקציות פליליות או כספיות.

ההצעה תעלה בימים הקרובים כתזכיר חוק להערות הציבור, ובהמשך תעבור בוועדת שרים לענייני חקיקה כהצעת חוק ממשלתית, כחלק מהמלצת מבקר המדינה לשקול חוק כזה.

השר ברקת הצהיר: "נגמרה החגיגה על חשבון הציבור של הקרטלים והמונופולים, אבל רק נזכיר שהייתה הצעת חוק כזאת של אראל מרגלית ב-2017 שנפלה בעקבות לחץ של התאחדות התעשיינים, נראה אם הפעם הממשלה תעמוד בלחציי החברות הגדולות או תעמוד על שלה".

החברה המרכזית למשקאות קלים מסרה בתגובה: "לפני זמן קצר העבירה החברה המרכזית למשקאות קלים (קוקה קולה ישראל) לידי המפקח על המחירים במשרד הכלכלה את תשובתה בתגובה למכתב הדרישה שהועבר לידיה. משרד הכלכלה ימשיך לפעול בכל הכלים הדרושים במאבק ביוקר המחיה, כפי שהנחה שר הכלכלה ניר ברקת".