צוותי המשא ומתן של הקואליציה והאופוזיציה בבית הנשיא
צוותי המשא ומתן של הקואליציה והאופוזיציה בבית הנשיאצילום: קובי גדעון, לע"מ

הקואליציה תפעל למנות נציג אחד מטעמה ולא שניים לוועדה לבחירת שופטים כך שהרכב הוועדה לא ישונה, כך דווח הערב (ראשון) בחדשות 12.

על פי הדיווח, הדבר תואם את דרישת האופוזיציה להימנע מבחירת שני נציגים.

עוד דווח כי בין אם הקואליציה הייתה פועלת למנות נציג אחד מטעמה ובין אם שניים, אין לכך כל משמעות. כך או כך, לקואליציה יהיה וטו על מינוי שופטי עליון ולא יהיה לה רוב מוחלט למינוי שופטים.

הכנסת תצטרך לבחור ב-15 ביוני את שני נציגיה לוועדה למינוי שופטים. לפי הנוהג – נבחר נציג אחד מהקואליציה ואחר מהאופוזיציה. מדובר בנוהג לא מחייב, והרוב של הקואליציה מאפשר לה לבחור שני נציגים מטעמה. אלא שהאופוזיציה דרשה לבחור נציג מטעמה לוועדה כתנאי להמשך שיחות ההידברות.

באופוזיציה איימו שאם קארין אלהרר (יש עתיד) לא תיבחר לכהן בוועדה, הם יבינו ששיחות ההידברות בבית הנשיא אינן רציניות ויפרשו מהן. בנוסף, הם דרשו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים מיד אחרי בחירת נציגי הכנסת.

לדרישת האופוזיציה, יש לבחור את נשיא בית המשפט העליון הבא ולמנות עשרות שופטים שימלאו את עשרות תקני השיפוט החסרים. אם הקואליציה לא תסכים לאותן הדרישות, האופוזיציה עלולה לממש את האיום ולעזוב את שולחן הדיונים.

מזכיר הממשלה יוסי פוקס איים לפני כשבועיים כי אם לא יושגו הסכמות בשיחות בבית הנשיא, הכנסת תמנה לוועדה לבחירת שופטים שני נציגי קואליציה ולא יכהן נציג אופוזיציה כלל בוועדה.