יעקב טירקל
יעקב טירקלצילום: Hadas Parush/Flash90

שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל, הלך לעולמו היום (ב') בגיל 88. הלווייתו תתקיים מחר בירושלים.

טירקל כיהן כשר שנים כשופט בבית המשפט העליון, בין 1995 ל-2005, ונודע כאחד ממייצגיו הבולטים של המשפט העברי. בסוף כהונתו בעליון שימש גם כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית וכחבר בוועדה לבחירת שופטים.

תחת פיקוחו של טירקל התמחו דורות של עורכי דין. טירקל ניהל אורח חיים מסורתי והרבה לצטט מהמשפט העברי בפסיקותיו.

דעות המיעוט שהביע טירקל לאורך שנותיו כשופט, היו עמדות שבמקרים רבים זוהו עם הימין. כך לדוגמא הוא פסק בדעת יחיד בסוף תקופת ממשלת ברק כי אין לממשלה סמכות לנהל משא ומתן מדיני עם הפלסטינים: "ניהול המשא ומתן בתקופה הקצרה שנותרה עד לבחירות חורג ממתחם הסבירות, ויש להפסיקו עד שייכנסו לתפקידיהם ראש הממשלה הנבחר ושרי ממשלתו".

במקרה אחר, טירקל סבר בדעת מיעוט שהחוק מתיר להחזיק אזרחי מדינת אויב כקלפי מיקוח לצורך שחרור לוחמים ישראליים. הוא הסביר: "הכבוד והחירות של לוחמינו יקרים לי מאלה של לוחמי האויב. שיקול זה מטה בעיני את הכף לעבר הפרשנות המרחיבה של המונח 'טעמי ביטחון המדינה'".

טירקל נולד בתל אביב להוריו מרדכי וחיה קלרה שעלו מאוסטריה. הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית ולאחר מכן עבד כעורך דין. בגיל 32 הוא מונה לשופט בית משפט השלום בבאר שבע ושש שנים לאחר מכן התמנה לשפוט בבית המשפט המחוזי. הוא שימש כנשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע במשך 14 שנים. בגיל 45 נבחר לשופט בבית המשפט העליון.

לאחר פרישתו משיפוט, טירקל היה יושב ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה, יושב ראש הוועדה לתכנון שטרי כסף ומטבעות של בנק ישראל, יושב ראש הוועדה לתיקון חוק הירושה, יושב ראש הוועדה לציון חסידי אומות העולם, יושב ראש הוועדה לבחירת יקירי ירושלים ויושב ראש מועצת הנאמנים של קרן גרוס. ביוני 2010 התמנה על ידי ממשלת ישראל לעמוד בראש ועדת הבדיקה לאירועי משט המרמרה לעזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לשופט בדימוס טירקל, "רעייתי שרה ואני שולחים תנחומים מעומק לבנו למשפחתו של שופט בית-המשפט העליון לשעבר, יעקב טירקל ז"ל. לשופט טירקל הייתה תרומה גדולה למערכת המשפט בישראל ולחברה הישראלית. הוא היה אדם בעל יושרה עמוקה, תבונה רבה ואהבה עזה למדינה.

"מאבקו הנחוש לניצחון האמת מצא את ביטויו, בין היתר, בהפרכת ההתקפות השקריות נגד מדינת ישראל. מורשתו המשפטית של השופט טירקל תמשיך להיות מקור השראה לשנים רבות. מחויבותו חסרת הפשרות לעקרונות הצדק והאמת תוסיף להיות חקוקה בקרב כל מוקירי זכרו", הוסיף ראש הממשלה.

סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין הביע צער בעקבות פטירתו: "השופט טירקל הקדיש את חייו לעשיית משפט, ועשה זאת בנועם הליכות ובגישה עצמאית ופורצת דרך. השופט טירקל החל את דרכו בבית המשפט כבר בשנות השלושים לחייו והגיע עד לכהונה הרמה של שופט בית המשפט העליון. גם לאחר פרישתו מכס השיפוט, המשיך השופט טירקל לתרום תרומה חשובה למדינת ישראל ולמערכת הציבורית בשורה של תפקידים בהם כיהן".

"השופט טירקל תרם בפסיקותיו תרומה ייחודית ליישומו של המשפט העברי במשפט המדינה, ואף זכה בזכות עשייתו הרבה בתחום זה לאות יקיר המשפט העברי. קולו העצמאי וחשיבתו המקורית יהיו חסרים מאוד למערכת המשפט, כמו גם לציבוריות הישראלית כולה. אני שולח תנחומים למשפחתו. יהי זכרו ברוך", ספד השר לוין.