ראאד סלאח
ראאד סלאחPhoto by Avi Dishi/Flash90

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הקימה אוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה בירושלים במחאה על האלימות הגואה במגזר הערבי.

השייח’ ראיד סלאח, מנהיג התנועה האיסלאמית הפלג הצפוני וכיום בכיר בוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, האשים את הממסד הישראלי במעורבות באירועי האלימות במגזר הערבי ובחדלון בפעילותה לפעול נגד כנופיות הפשע.

סלאח אמר: "אוהל (מחאה) זה נועד להשמיע זעקה מול הממסד הישראלי הרשמי, שאנו סבורים שיש לו תפקיד חשוד בהתמודדות עם מגיפת האלימות בפנים הפלסטיני (ישראל), במיוחד לאור הוצאת הצהרות רשמיות של בכירים במנגנוני (הביטחון) הישראלי בדבר מעורבותם עם גורמי הפשע".

לדבריו, אוהל המחאה נועד לחשוף את הפנים האמיתיות של הממסד הישראלי, ולהראות שאין מדובר בחוסר תקציב, אלא בהיעדר מדיניות ברורה ורשמית בכיוון הנדרש לבלימת האלימות ב"פנים הפלסטיני".

עוד טען סלאח, כי העבריינים עושים שימוש בכלי נשק שמקורם בצה"ל, והדבר מעלה סימן שאלה גדול. הוא קרא להפעלת על הממסד הישראלי כדי שימלא את תפקידו במאבק למיגור האלימות.

על פי נתוני ארגון יוזמות אברהם, מתחילת השנה ועד מחצית מאי 77 ערבים קיפחו את חייהם בנסיבות הקשורות לאלימות ולפשיעה, מהם 71 אזרחים, 6 שאינם אזרחים. 69 מהקרבנות נורו למוות, 38 מהקרבנות היו בני פחות מ-30, 5 נשים, 1 נפצע בשנת 2022 ומת השנה, 1 נורה מירי שוטרים.