סלולרי כשר
סלולרי כשרצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדה מיוחדת שהוקמה בשליחות הרב גרשון אדלשטיין לפני מספר חודשים בנושא הסלולרי הכשר, הודיעה על חברה חדשה שתתחרה ב"וועדת הרבנים לענייני תקשורת" שעד כה זכתה בבלעדיות במגזר החרדי.

במגזר החרדי התעוררה מחלוקת בשנים האחרונות סביב "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" שמזוהה עם הזרם החסידי ואשר שלטה על שוק הסלולר הכשר. במגזר הליטאי בהנהגת הרב אדלשטיין קראו להקים עוד ועדות שיתחרו בוועדת הרבנים שהיו תלונות על חסימת קווים ומחירים יקרים על מתן כשרות למכשירים.

מדובר במאבק ארוך שנים מאחורי הקלעים, אולם כאמור, אתמול הודיע הרב אליהו קמינסקי, מזכיר "ועד בני תורה" - הוועדה החדשה שהוקמה על ידי הרב אדלשטיין כי חברת "סים מהדרין" עומדת בתנאי הוועדה.

"לאחר שרבני הוועד נתבקשו לבדוק את מערכות חברת 'סים מהדרין' ולאחר בדיקה מעמיקה של טכנאי הוועד, ועד בני תורה מאשר בזאת כי – א. קווי התוכן שיש בהם מפגעים רוחניים והשקפתיים מסוננים על ידם. לפי הנחיות רבני הוועד שליט"א. ב. נמנעים צינתוקים המונעים את מנוחת הנפש, וגורמים לביטול תורה. ג. חברת סים מהדרין לא משווקת מכשירי טלפון שיש בהם חשש לבעיות רוחניות במישרין או בעקיפין".

המאבק בנושא היה כה דרמטי ונגרר גם למשא ומתן הקואליציוני. בצד החסידי של יהדות התורה הכניסו להסכמים הקואליציוניים כי לא תהיה הפרטה, אך נבחרי הציבור הליטאיים ביקשו כן להפריט זאת ולצורך זאת הם אף עיכבו את הקמת הממשלה.

במכתב חריף ששלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו לפני חצי שנה הם כותבים לו בין היתר כי הם דורשים לפתוח במו"מ מחדש שיכלול גם נושאים שחשובים להם, ובכלל זאת: עיגון מעמדה בחוק של "הקומה הכשרה" בקווי התקשורת, "באופן שייתן מענה לכלל הציבור החרדי שהדבר בנפשו".