עליזה לביא
עליזה לביאצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביקורת נמתחה היום (רביעי) מצד נציגים שונים המזוהים עם הציונות הדתית המתונה על הוועדה לבחירת המועמד לתפקיד הרב הראשי האשכנזי.

העיתונאי יאיר שרקי (חדשות 12) התייחס להיעדר נציגות נשית בוועדת הרבנים וכתב: "עוד לפני הניתוח בין אנשי ישיבות הקו (שצפויים לתמוך ברב מיכה הלוי) לאגף המתון יותר (שבו הרב מאיר כהנא פופולרי יותר) אי אפשר להתעלם מההחלטה לא לכלול נשים שיהיו שותפות בבחירת מועמד הציונות הדתית", אמר שרקי. שרקי תהה כיצד "בגוף שבוחר את הרבנים הראשיים יש נשים, למה שבפריימריז הפנים מגזרי הן לא ישמיעו את קולן?".

על כך הגיב לו תני פרנק מנהל המרכז ליהדות ומדינה מבית מכון הרטמן: "מצטער לאכזב אותך אבל גם בגוף הבוחר את הרבנים הראשיים אין נשים בחלק של 'הרבנים' וגם שם הרבנים קובעים. הם רוב מובהק. בכל מקרה העובדה שאין נשים מלמדת יותר מכל על כך שהגוף הוא חרד"לי במהותו, עם ייצוג מוגבל ביותר לרבנים ליברלים".

לדברי פרנק הצטרפה גם ח"כ לשעבר עליזה לביא: "אתה שואל באמת? גם לפני כעשור נלחמנו להכניס נשים לגוף הבוחר וגם כשהצלחנו זה לא היה בקטגוריה של רבנים. לצערי החוק שהובלתי לשריון נשים בגוף הבוחר עדיין תקוע יש לך רעיון מי יכול לחלץ?".

ד"ר אודליה מינס, מרצה בכירה בסגל פנים בפקולטה למשפטים, הקריה האקדמית אונו, הוסיפה: "הפער בין מנהיגי הציבור הדתי (לכאורה) לבין הציבור עצמו משתקף פה יפה. נשים משולבות בכל מיני תפקידי מפתח, גם דתיים וגם אחרים, בציבוריות הישראלית. איפה זה בדיוק בא לידי ביטוי ברשימה הזו? ממתי בציבור הדתי לא נותנים מקום לנשים ליד השולחן? למדתם מהחברים בקואליציה? ביזיון".

גם מספר עיתונאים הצטרפו לביקורת. יאיר אטינגר, פרשן הדתות של כאן 11, כתב: "הציונות הדתית בוחרת רב בלי אף אשה, אפילו בשביל מראית עין. ברוכים הבאים לאייטיז. מזרחים לא ספרתי".

גם הכתב הצבאי רועי שרון הוסיף עקיצה משלו: "אני כמובן מברך על הרשימה המפוארת הזאת. 40 גברים, רובם חרד"לים כבדים, ואף לא אישה אחת - זה צעד נוסף וחשוב בדרך לפירוק הלגיטימיות של מוסד הרבנות הראשית".

תגובות אלו מצטרפות לתגובת רבני בית הלל אמש (ג'): "מפלגת הציונות הדתית הקימה ועדת רבנים לבחירת מועמדה למשרת הרב הראשי, ואין בה אף רבנית. כיצד זה יתכן? האם נשים אינן חלק מהעם? האם נשים אינן זכאיות לשותפות בשירותי הדת? האם נשים לא מושפעות מזהות הרבנים הראשיים? המצב בו קולן של נשים אינו נשמע בתהליך בחירת המועמד אינו קביל, ויש בו פגיעה הן בכבודן של נשות עם ישראל והן במעמדה של הרבנות הראשית.

רבני ורבניות בית הלל קוראים למפלגת הציונות הדתית לדאוג לייצוג הולם וראוי לנשים בוועדה שהוקמה. זכינו לרבניות מתאימות רבות - נשות הלכה, מנהיגות ציבור, חכמות ומקובלות על הבריות. לפני יומיים חגגנו את חג מתן תורה, בו למדנו שהתורה ניתנה לעם בשלמותו - נשים וגברים; "כֹּה תֹאמַר לְבֵית יַעֲקֹב וְתַגֵּיד לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל". על מנהיגי הדור להקפיד לשמור על רוח זו".

גורם בארגון רבני צהר מותח ביקורת על ועדת הרבנים בראשות הרב יעקב אריאל שתתכנס ביום ראשון כדי לבחור את מועמד "הציונות הדתית" לתפקיד הרב הראשי האשכנזי.

הגורם רומז כי "הרכב הוועדה של רבני הציבור הדתי לאומי המיועדת לבחור מועמד לתפקיד הרב הראשי, עוצב ברוחם ובדמותם של גורמים המבקשים לבחור רב המתאים לדרכם ולאמונתם ולא רב המייצג את כלל ישראל".

לטענת הגורם, הרכב הוועדה נועד לבחור ברב ספציפי שמועמדותו מובטחת בראש. הגורם לא מציין לאיזה רב הוא מתכוון אך ניתן להעריך שמדובר ברב מיכה הלוי רב העיר פתח תקווה.

"הבחירה ברבנים המרכיבים את הוועדה נעשתה תוך מלאכת מחשבת של הטיה מוחלטת לכיוון אחד בציונות הדתית, כיוון שמתאים למערכת הפוליטית ופחות לציבור. למרות מראית עין של גיוון יש בה הבטחה מראש לבחירת מועמד מסוים החפצים ביקרו'', אמר הגורם.

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, ביקש לדחות את מועד כינוס הוועדה בשל העובדה שהוא יהיה באותה עת במפגש עם ראשי קהילות יהודיות בחו"ל, אך לדברי הגורם "בחרו ראשי הוועדה להתעלם מבקשה זו ודרשו כי אם ברצונו של הרב סתיו להתמודד הוא יעשה זאת בזום''.

בארגון רבני צהר גם הביעו אי נוחות מאי השתתפותם של נשות תורה בהרכב הוועדה שאמור לבחור רב ראשי לכלל ישראל ולא רק לציבור הרבנים. "מכל הסיבות האלה וכדי לשמור על כבודם של הרבנים בחר הרב דוד סתיו לא להתמודד מול הוועדה הזו, שאומנם יש בה רבנים חשובים, אבל מי שבחר להרכיב אותה יצר רשימה שאינה מייצגת את הציבור הדתי כולו".