יו"ר ועדת החוקה ח"כ עו"ד שמחה רוטמן התייחס לרפורמה המשפטית בפאנל משותף עם עו"ד פרופ' אלן דרשוביץ' בכנס ירושלים של ערוץ 7 ועיתון 'בשבע' בניו יורק.

"חלקים בשמאל לא מוכנים להגיע לפשרה בשום מצב. המערכת בישראל נוטה באופן ברור לכיוון השמאל. מי הגביל את זכות הדיבור של ערוץ שבע בפסיקה בעבר? בית המשפט. ספציפית ערוץ שבע ולא ערוצי תקשורת אחרים. כספי משלמי המיסים ממנים במיליארד שקל את התקשורת המרכזית, איזה סיכוי יש לערוצי התקשורת הקטנים מול מימון שכזה".

אלן דרשוביץ הוסיף: "אני חושב שהדרך לפשרה היא שיהיו מגבלות על מה שבית המשפט יעשה ולמנוע ממנו מלהתערב בנושאים פוליטיים. הדמוקרטיה בישראל לא חלשה והיא תשרוד".

"אני חושב שהשמאל, האנשים שמתנגדים לרפורמה השתמשו בטקטיקות סחיטה שפגעו בישראל קשות. הם לא צריכים לנסות לפגוע בכלכלה, בהיי-טק ובצבא. האנשים שהלכו להפגנות פגעו במדינת ישראל. אין שום דבר ברפורמה הזו שיש לו קשר לכלכלה ההיי-טק או הצבא", אמר.

רוטמן התבקש להתייחס לתקרית שבה הוטרד על ידי מפגינה וחטף ממנה את המגאפון שהיה בידה. "זה עניין מאוד פשוט. היתה הפגנה מחוץ למקום שבו אכלנו ארוחת ערב. לעקוב אחרי זוג במשך עשרים בלוקים, זו לא דמוקרטיה אלא תקיפה. תקיפה אישית נגדי. אני לא מכיר שום מדינה שהפסיקה להיות דמוקרטיה בגלל ועדה למינוי שופטים. לעומת זאת יש המון דוגמאות של קבוצת מיעוט שמפגינה באלימות והורסות את הדמוקרטיה".

דרשוביץ ענה לו: "אין שום סיבה שיבואו אחריך עם מגאפון ויטרידו אותך. ההעדפה האישית שלי היא לא לאפשר הפגנות מול בתים פרטיים של אנשים. אחרי שאמרתי זאת, אני אציין שלדעתי שני הצדדים במחלוקת הזו השתמשו במונח דמוקרטיה לרעה. שניהם צריכים להירגע".

"אני חושב שבית המשפט העליון תחת ידידי אהרון ברק הלך רחוק מדי ולקח יותר מדי כוח. אני לא חושב שיש לבית המשפט את הזכות להחליט על ההסכם עם לבנון, לדוגמה. זה עניין פוליטי מובהק. לעומת זאת, יש מקומות שבהם בית המשפט חייב לומר את המילה האחרונה, חופש הביטוי למשל. אנחנו צריכים את בתי המשפט כדי לאפשר זאת.

ומה הפיתרון המומלץ מבחינתו? פרופ' דרשוביץ טוען כי "יש להגדיר מחדש את מערכת הבלמים והאיזונים. היום השמאל רוצה להחליש את בית המשפט העליון בארה"ב כי הם לא אוהבים את ההחלטות שלו. בישראל הימין עושה זאת".

רוטמן ענה: "חושב שהבעיה המרכזית היא בחירת השופטים. אני חושב שהשמאל רוצה שבית המשפט יהיה חזק ופחות מוגבל כי כשהוא רואה את השופטים, מדובר באנשים כמוהו".

דרשוביץ ציין עוד: "אני חושב שאם הייתי יכול לבוא לישראל ולעזור להביא לפשרה, בסופו של דבר נוכל להשיג משהו שנוכל לחיות איתו".