מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן
מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקןצילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן התייחס בהרחבה לעמדת הממשל בנוגע לרפורמה המשפטית ולמגעים להשגת פשרה בנושא בבית הנשיא.

"נעבוד עם ממשלת ישראל כדי לקדם את הערכים הדמוקרטיים המשותפים שבבסיס היחסים שלנו. נמשיך להביע תמיכה בעקרונות דמוקרטיים בסיסיים – הפרדת רשויות, איזונים ובלמים וצדק לכל אזרחי ישראל ונדבר בצורה מכובדת וכנה עם חברינו הישראלים", אמר בלינקן בנאום בוועידת השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב אייפא"ק.

לדבריו, "בשעה שמנהיגי ישראל דנים בנושא – אנחנו נקדם בברכה כל הסכמה רחבה על רפורמה משפטית – זו הדרך הטובה להבטיח שהרפורמה הזו תחזיק מעמד".

בלינקן התייחס לדאגה הביטחונית הגדולה ביותר של ישראל - הגרעין האיראני. "אסור לאיראן להשיג נשק גרעיני והיא לא תגיע אליו. אנחנו מאמינים שדיפלומטיה היא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, אבל גם לחץ כלכלי והרתעתי ייתן את אותותיו. אם איראן לא תבין את הדברים - כל האופציות נמצאות על השולחן".

הוא ציין כי האינטרס האמריקני יהיה התקרבות בין סעודיה וישראל. "לארה"ב יש אינטרס ביטחוני לקדם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה. לדעתנו, נוכל לשחק תפקיד בהשגת ההישג הזה, אך הוא לא יהיה מהיר או קל. אנחנו מחוייבים מאוד למטרה הזו ואעסוק בה בביקורי השבוע בריאד ובג'דה".

מזכיר המדינה לא שכח להדגיש כי "לינקן: נורמליזציה בין ישראל לבין סעודיה אינה תחליף להתקדמות בין ישראל והפלסטינים וזה לא צריך לבוא אחד על חשבון השני. התהליך הזה צריך לקדם גם את הנושא הפלסטיני".