אוהדי הפועל תל אביב. ייעדרו ממשחק גמר הפלייאוף הראשון?
אוהדי הפועל תל אביב. ייעדרו ממשחק גמר הפלייאוף הראשון?צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה

המשחק הראשון בסדרת גמר הפלייאוף, משחק הדרבי בין מכבי והפועל ת"א על התואר היוקרתי ביותר של הכדורסל הישראלי, נמצא בסכנה.

אחרי שסירבה להזיז את המשחק לטובת אלפי הצופים ועבור עידוד נבחרת הנוער של ישראל בכדורגל שישחקו בסמוך בשלב חצי גמר המונדיאליטו מול נבחרת אורוגוואי, הפועל ת"א דורשת לקבל ניצחון טכני.

המשחק הראשון יתקיים בהיכל מנורה מבטחים, אולמה הביתי של מכבי ת"א וזו מסרבת לשחרר למכירה את 1,500 הכרטיסים שהיא מחוייבת להם על פי תקנון מנהלת הליגה בכדורסל. כבר לפני יומיים שלחה מכבי מכתב לראשי המנהלת ואיגוד הכדורסל, בו כתבו כי הם דורשים להפעיל סעיף "מצב חירום", זאת בשל החשש לפגיעה בחיי אדם, לדבריהם.

במכתב שנשלח גם למפקד מחוז ת"א במשטרה, מנכ"ל משרד העבודה, מפקד מחוז מרכז שירותי כבאות והצלה, וכן שר העבודה ניר ברקת, השר לבטחון לאומי איתמר בן גביר, מנכ"ל חברת היכל הספורט והקבוצות המעורבות, נכתב הוזכרו שני מקרים בהם כמעט ונפגעו אוהדים, באחד מהמקרים מדובר היה כתוצאה מפעולה מסכנת חיים של אוהדי הפועל תל אביב עצמם.

"במשחק הדרבי הקודם שנערך בחודש שעבר הודלקו עשרות אבוקות ביציעי הקבוצה היריבה שסיכנו את קהל האוהדים בהיכל. האבוקות הדליקו את הרשת ומחיצת ההפרדה והאש החלה לזלוג כלפי מטה אל עבר יושבי היציעים התחתונים שנאלצו לברוח ממקומם כאשר כוחות כיבוי הגיעו למקום. לאחר המשחק הוצאנו מכתב לגורמים הרלוונטיים ובו קריאת SOS, בטרם יתרחש אסון".

"ב-30.5.23, במשחק הפלייאוף מול חולון המראות חזרו. הודלקו אבוקות שחרכו את הרשת ומצחיית ההפרדה. האש זלגה למטה כלפי האוהדים ששוב נמלטו מהמקום. במקרה הזה האבוקות עצמן הגיעו עד למטה ואף הדליקו את הכיסאות. אוהדים חשו מחנק עקב שאיפת העשן".

במכבי טענו במכתבם כי הבקשה שלא לאפשר כניסת קהל הקבוצה האורחת, הינה של הגורמים המקצועיים - "לקראת הדרבי בגמר הפלייאוף, שייערך בהיכל ביום חמישי, הגורמים המקצועיים שאחראים על בטחון הקהל במגרש מתריעים מפני אסון ולא מוכנים לקחת אחריות על האירוע. ההמלצות הן לא להכניס קהל אורח".

"חברת 'לבטח', מהנדסי בטיחות ומנהלי בטיחות בספורט בהיכל מנורה, מזהירה במכתב רשמי: 'אין לנו מענה לאלימות הקיצונית ביציעי האוהדים, המתבטאת לא רק באלימות פיסית בין אוהדים אלא גם בשימוש בחומרי חבלה מסוכנים בתוך היציעים. אין אנו מסוגלים להבטיח את שלום הציבור באמצעים העומדים לרשותנו. (הדגשה במקור) ...אני פונה אליכם לעשות כל הנדרש למנוע הסכנה הברורה והמיידית הצפויה במשחקים הקרובים. לצערי, אי אפשר להפריז במידת הדחיפות של קריאה זו".

עוד הביאו במכבי הוכחה גם ממנהל האירוע האמון על האבטחה והסדר במשחק שהזהיר במכתב רשמי כשכתב: "אין ביכולות חברות האבטחה האזרחיות לעצור את האלימות וסכנה לחיי אדם. אני כמנהל אירוע לא אוכל לקבל אחריות על משחקים אלו... ראו מכתב מנהל הבטיחות המזהיר על אסון העומד בפתחו של ההיכל ואני רואה זאת עין בעין יחד עם מנהל הבטיחות'".

זאת ועוד, במכבי טענו כי גם משטרת ישראל הצטרפה לדרישה למנוע את כניסת קהל היריבה במשחקים בין השתיים, כשכתבו: "בנוסף לכך, מפקד המרחב של משטרת ישראל הצטרף להמלצה ולפיה אין לאפשר ערבוב אוהדים במשחק הדרבי. יש לציין שההמלצה העומדת לפתחנו הדדית היא. דהיינו, קהל של מכבי לא יגיע לדרייב אין, וקהל של הפועל לא יגיע להיכל מנורה".

מכתב מפורט זה של מכבי מגיע לאחר שמוקדם יותר היום בחרה מנהלת ליגת העל בכדורסל, לצדד דווקא בצד של היריבה העירונית האדומה, הפועל.

במנהלת ליגת ווינר סל, אמרו כי "לצערנו ולמרות דרישתנו, מכבי תל אביב מסרבת להעביר כרטיסים להפועל תל אביב, הקבוצה האורחת למשחק 1 בסדרת הגמר. דבר זה אינו מקובל עלינו, מנוגד לתקנון המנהלת, נוגד לרוח הספורט ופוגע בכל אוהדי ואוהדות הכדורסל".

במנהלת אמרו כי "כל האופציות פתוחות על השולחן כולל אופציות חוקיות. כמו כן, במידה וקבוצה כלשהי אינה מסוגלת לארח משחק ביתי בליגה או בפלייאוף, נצטרך לתת על זה את הדעת. חבל לנו שחגיגת הכדורסל לה כולם ציפו נפגעת כך".

זו לא הפעם הראשונה בה מכבי מסרבת לשחרר לאוהדי היריבה כרטיסים למשחק הדרבי ביניהן, כאשר בפעם הקודמת התרצתה לאחר לחצים מצידה של המנהלת.

היום, סיימו במכבי את מכתבם כשהצביעו על המנהלת כמי שתישא באשמה אם חס וחלילה יקרה אסון, כשכתבו: "לצערנו הרב מנהלת הליגה בהודעתה מאחר הצהריים מראה כי היא מתנערת מאחריות ומתעלמת לחלוטין מעמדות גורמי המקצוע ובכך מהכתובת שנמצאת כבר זמן רב על הקיר".