הרב האווער בכנס ירושלים
הרב האווער בכנס ירושליםצילום: חיים טויטו

100 שנות כשרות ופעילות למען ישראל: פרס ירושלים הוענק ביום ראשון האחרון לארגון הכשרות והיהדות העולמי OU במהלך כנס ירושלים של ערוץ 7 והעיתון בשבע בניו יורק.

הפרס הוענק ל-OU בהוקרה על 100 שנים להקמת מחלקת הכשרות בארגון שמעניקה כשרות מהודרת ללמעלה ממיליון מוצרי מזון בלמעלה מ-100 מדינות ברחבי העולם ובישראל, וכן על פעילויותיו ותוכניות הקליטה הנרחבות שהארגון מעניק עבור הקהילה האנגלו-סקסית בישראל ועבור בני נוער בפריפריה בישראל.

בראיון אישי עם מנכ"ל הארגון, הרב משה האווער, התייחס הרב לפעילות הענפה של הארגון בעולם ולמתרחש בפרט בישראל. "אנחנו מציינים היום 100 שנות כשרות ופעילות של ארגון הכשרות הגדול והמוביל בעולם, ויחד עם זאת מגיעה כמובן גם אחריות גדולה. אנחנו פועלים מתוך מטרה שבכל מעשה שלנו יהיה 'קידוש השם' וברוך ה' אנחנו רואים הצלחה וברכה רבה בכך", הסביר הרב האווער.

"הארגון פועל להצמיח פעילויות חסד וקהילה רבות מתוך רצון להחזיר ולתרום בחזרה לקהילה, וזוהי זכות גדולה לתרום לחיזוק הזהות היהודית ברחבי התפוצות ובחיזוק חוסנה החברתי של מדינת ישראל".

על השאלה הנוגעת למתחים המתגלעים בין המגזר החילוני והדתי בישראל ומה היה אומר ליהודים אמריקאים שרוצים לתמוך במדינה השיב הרב: "המתחים בין האוכלוסיות השונות בחברה הישראלית מדאיגים כמובן. עם זאת, אנו מבינים שיש נושאים בעייתיים בחברה הישראלית במשך זמן רב שגם בהם נעשתה התקדמות משמעותית".

הרב האווער הוסיף כי "מה שמזיק לתהליך החברתי הוא כאשר צד אחד מנסה להפעיל לחץ או לכפות את תפישתו התרבותית על הצד השני. שינויים נעשים מתוך בגרות ומוכנות מצד החלקים השונים בחברה. מזווית הראייה שלנו מבחוץ ניכר שכמעט כולם מלבד הקצוות בשוליים אינם רוצים לכפות את אורח חייהם על האחר. יש כאלה שפועלים אחרת וזה מזיק להפליא לרוב, צריך לפעול מתוך ולטובת הבנה הדדית".

עוד ציין הרב כי "יהודי אמריקה זקוקים מאוד לחיבור לישראל ואני מאמין שהם צריכים לעמוד לצד ישראל בסולידריות מוחלטת כפי שעשו במצעד התמיכה שמתקיים כעת בניו יורק. "הקשר שלנו עם ישראל צריך להיות סביב אהבה שאינה תלויה בדבר".

בנוסף, התייחס הרב האווער למאבק הישראלי שנעשה במישור הבינלאומי ואמר: "בסבב הנוכחי היו לכך השלכות חמורות שאני מקווה שנוכל להתאושש מהן. יכולים להיות ביננו חילוקי דעות, אך מצד שני השיח הפוליטי המוגזם שיש גורמים שמעבירים לצד השני של האוקיינוס יוצרת כאן נזק עצום". עוד אמר הרב האווער כי "אמירות וביטויים קשים על סופה של הדמוקרטיה הישראלית פוגעים קשות במנהיגי הקהילות היהודיות כאן באמריקה, שזקוקים להזדהות עם ישראל. ביטויים כאלו עלולים להרוס את הקשר של יהודי אמריקה עם ישראל, וחובתנו להימנע משיח כזה".