הסופרת אביגיל שרייר
הסופרת אביגיל שריירצילום: בית קפה שפירא

הוצאת 'סלע מאיר' שלחה מכתבי התרעה לפני תביעה לבעלי מלון קרלטון בתל אביב ואל 'המרחב החברתי' בעיר, בעקבות ביטול אירוע ההשקה לרב-המכר 'נזק בלתי הפיך', ספר העוסק בטיפולי שינוי מין פיזיולוגיים לנערות.

במכתב ההתרעה כתב בא כוחה של ההוצאה עו"ד זיו מאור כי על אף התחייבות המלון והמרחב החברתי, ולאחר שההוצאה יצאה במסע פרסום ממומן, הודיעו שני המקומות על ביטול האירוע באופן חד צדדי.

בהוצאה מציינים כי חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים שקובע כי מי שעיסוקו באספקת מוצר או שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי, לא יפלה במתן שירות מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית, גיל או השקפה. "במקרה הזה מדובר בנסיון ברור לסתימת פיות, ולצנזורה של שיח המבקש להגן על ילדים", טען עו"ד מאור.

כדי להימנע מתביעה, דרשה ההוצאה מהגופים פיצוי מוסכם של 100,000 ש"ח, אירוח של כנס מטעם ההוצאה בחודשים הקרובים, ופרסום של התנצלות בעיתונות היומית. על רקע הפעילות החשובה של המרחב החברתי, מציינים בהוצאה כי כספי הפיצויים יועברו כתרומה.

מטרת התביעות לדברי ההוצאה היא לוודא כי בישראל ובפרט בתל אביב ממנה פועלת ההוצאה יהיה מקום לשיח ליברלי ופתוח.

צילום: בית קפה שפירא
צילום: בית קפה שפירא

יצויין כי ביום ראשון בשבוע שעבר התקיים אירוע ההשקה של 'נזק בלתי הפיך', שכלל מפגש עם הסופרת אביגיל שרייר. טרם קיום האירוע ביטלו שני אולמות את קיומו באופן חד צדדי. בסופו של דבר התקיים אירוע מוצלח ומלא מפה לפה בבית אורי, מבית פורום קפה שפירא, בבורסה ברמת גן.

רותם מ. סלע, מו"ל ההוצאה: "ישנו רוב מוחלט לציבור הליברלי בתל אביב, שמעוניין בשיח פתוח על נושא הקשור לבריאותם וביטחונם של ילדי ישראל. לרוב השפוי אנו מבטיחים כי לא ניתן לקומץ חשוך ופונדמנטליסטי למנוע דיון בנושא הטיפול הראוי בצעירים וצעירות עם דיספוריה מגדרית".

בנוגע לתכנים עצמם מציין סלע, "'נזק בלתי הפיך' אינו עוסק, מבקר או שופט נטייה מינית. להשקפתה של המחברת - העולה גם מהספר - יש כאלו שהאפשרות לחיות בחברה ליברלית ולבטא את נטייתם המינית היא בשבילם חבל הצלה: אפשרות לחיות חיים מלאים. כל ליברל צריך לשמוח בכך שאנשים חיים את הפוטנציאל האנושי שלהם. כל מה שעושה המחברת הוא להצביע על כך שרווחתם ובריאותם של ילדים, צריכה להוביל אותנו להטלת ספק בפרוטוקול טיפולי אופנתי לצעירים עם דיספוריה, שכולל התערבות תרופתית לקטינים שמובילה לנזקים בלתי הפיכים".

"העובדה שמדינות נאורות כמו נורווגיה, שבדיה בריטניה ומספר מדינות באיחוד האמריקאי, כבר קיבלו את העמדה המובאת בספר, צריכה לכל הפחות להוות תמרור אזהרה ולכפות עלינו שיח ובירור אמיתי ועמוק. השתקה לא באה בחשבון".

מהנהלת מלון קרלטון נמסר בתגובה: "מלון קרלטון תל אביב מכבד כל אדם, באשר תהיה נטייתו המינית אשר תהיה. לא ניתן את ידינו לקיום אירועים שיש בהם כדי לפגוע בציבור כזה או אחר". מהנהלת "המרחב החברתי" נמסר בתגובה: "אין תגובה''.