המטבע
המטבעצילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

מטבע מתיתיהו אנטיגונוס, מאחרוני המלכים החשמונאיים, נתפס בפעילות משותפת שנערכה הלילה (רביעי) על ידי שוטרי תחנת שלם של מחוז ירושלים יחד עם מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות, בבית בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים.

במהלך החיפוש אותרו 21 מטבעות עתיקים ברשותו של חשוד, תושב המקום, כבן 30, והוא הועבר לחקירת רשות העתיקות בחשד לשוד עתיקות, אחזקת פריטים ארכיאולוגיים בניגוד לחוק וניסיון סחר בעתיקות. המטבעות נתפסו כמוצגים על ידי המפקחים.

מרשות העתיקות נמסר כי מדובר במטבעות ברונזה עתיקים מתקופות שונות, החל מהתקופה הרומית ועד לתקופה המוסלמית, שעל פי החשד נחפרו באופן בלתי חוקי מאתרי עתיקות באזור ירושלים תוך שימוש בגלאי מתכות.

צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות

ד"ר גבריאלה ביכובסקי, מומחית מטבעות ברשות העתיקות, אמרה כי "מדובר במטבע של המלך החשמונאי, מתתיה אנטיגונוס (37-40 לפסה"נ). על צד הפנים של המטבע מופיעה קרן שפע, ומסביבה כתובת בעברית עתיקה: מתתיה כהן גדל חבר ה... על גב המטבע, מופיעה כתובת ביוונית בתוך זר: ΒΑCI ANTIΓΟΝΟΥ. מתתיה טבע מטבעות ברונזה בשלושה עריכים: גדול, בינוני וקטן. המטבע שנתפס, הוא בעריך בינוני, והוא נדיר יותר מהעריך הגדול, שעליו מופיעות צמד קרני שפע במקום קרן אחת".

ד"ר ביכובסקי מוסיפה, כי "טכניקת עשיית האסימונים של המטבעות היא ייחודית למלך זה. האסימונים נעשו קודם ביציקה - בתוך תבנית אבן גיר כפולה, היוצרת מטבע עבה, שנראה כשני אסימונים דבוקים זה לזה. לכן, פרופיל האסימון כל כך מקורי ומיוחד. אחרי הכנת האסימונים, טבעו את הרושמות עם הדגמים משני הצדדים. מאוד קשה למצוא מטבע של אנטיגונוס, בו רואים את הדגמים בשלמותם על פני המטבע. בין מטבעות החשמונאים, מטבעותיו של מתתיה אנטיגונוס הם הנדירים ביותר".

ברשות העתיקות אומרים שמציאת המטבע בנסיבות של חפירה ארכיאולוגית – ולא בבית חשוד, יכולה היתה להיות משמחת הרבה יותר. "תלישת המטבע מההקשר הארכיאולוגי שבו הוא נמצא, פוגעת ביכולת להבין את הפאזל ההסטורי של כולנו", אומר אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות.