חיילי צה"ל
חיילי צה"לצילום: iStock

הצעת החוק למתן העדפה מתקנת ליוצאי צבא ושירות לאומי אזרחי המשתייכים לאוכלוסיות הנמצאות בתת ייצוג הולם אושרה בטרומית במליאת הכנסת.

הצעת החוק מקנה עדיפות למתמודדים לתפקידים בשירות המדינה הבאים מאוכלוסיות המוגדרות בחוק כאוכלוסיות הסובלות מתת ייצוג הולם כגון: נשים, חרדים, אתיופים, צ'רקסים, בדואים, אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ועולים חדשים.

את הצעת החוק הגישו יו"ר סיעת 'עוצמה יהודית' חבר הכנסת יצחק קרויזר יחד עם יו"ר הוועדה לביטחון לאומי ח"כ צביקה פוגל.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "החברה הישראלית מורכבת ממנעד של אוכלוסיות ועדות שונות אשר מתוך רצונן להשתלב בחברה הישראלית, הן מתגייסות לתרום למדינה והיות חלק מכור ההיתוך של החברה הישראלית".

עוד נכתב כי "במדינת ישראל חיים גם בני מיעוטים שבחרו לקשור את גורלם בגורל המדינה והם משרתים בצה"ל ובשירות האזרחי. לעיתים, גם תוך הקרבה חברתית ומשפחתית גדולה. חלקם מופלים לרעה באזור מגוריהם, חלקם סובלים מאלימות ומהסתה, ולו מהסיבה שהם בחרו לשרת את מדינת ישראל ולהשתלב בה. זה המקום שלנו, לתגמל אותם ולתעדף אותם כדי להמשיך לקלוט אותם בחברה".

"בני המיעוטים אשר זוכים על פי חוק גם ככה להעדפה מתקנת, מגלים בעת שחרורם משירות למען המדינה, שדווקא חבריהם שהתנגדו לשירות או שהסיתו , הם אלה הנהנים מיתרון בקבלה למשרות ציבוריות על פני בני עדתם שכן שרתו בעוד אלה ששרתו את המדינה, הצטרפו מאוחר יותר לשוק העבודה".

"לאור זאת", מוסבר כי "מטרת התיקון היא נאמנות המדינה בחזרה לאותן אוכלוסיות באמצעות עידוד קבלה לעבודה בשירות המדינה והעדפה מתקנת של אותן קבוצות המשתייכות לאוכלוסיות הנמצאות בתת ייצוג הולם אשר השתחררו משירות סדיר בצבא או בשירות לאומי אזרחי, כמוגדר בחוק קליטת חיילים משוחררים, התשנ"ד–1994. זהו תיקון חברתי מתבקש שיעודד השתלבות הוגנת בחברה הישראלית ושואף ליצור צדק והוגנות חברתית כלפי אלה שבחרו לשרת", נאמר בדברי ההסבר לחוק.

ח"כ קרויזר מספר: "זהו יום של בשורה לחיילי צה"ל מכלל גווני האוכלסיה, זהו חוק שיתן מענה ויחזיר על אותן שנים של אפליה כנגד חיילים משוחררים הבאים מקרב בני המיעוטים אשר קושרים את גורלם בגורלנו".

עוד הוסיף כי "חיילי צה"ל שמקריבים את מיטב שנותיהם להגן עלינו, בעת יציאתם לחיים האזרחיים, אנו מחויבים מוסרית להגן עלייהם ולסייע להם חזרה להשתלב בחיים האזרחיים ובמיוחד ליוצאי צבא מקרב בני המיעוטים".

לסיום אמר: "אני גאה להיות חתום על הצעת חוק חברתית, מוסרית וצודקת מאין כמותה. אנו בעוצמה יהודית נמשיך לסייע לכלל האוכלוסיה ובעיקר לחיילים משוחררים שהם הבנים שלנו".

ח"כ צביקה פוגל מסר: "חיילים משוחררים שהגנו עלינו במשך שלוש שנים בגופם כדי שנוכל לקיים שגרת חיים נורמלית, זכאים להכרת תודה ולנקודת פתיחה בהמשך חייהם. החוק להצבעה טרומית שהבאתי יחד עם חברי חה"כ קרויזר, נועד להבטיח כי כל החיילים ובכלל זה בוגרי שרות לאומי יקבלו עדיפות בהתמודדות לתפקידים בשרות המדינה. בהמשך, בחוק הציונות שנביא בעתיד, נמשיך לתת עדיפות בהקצאת קרקעות לאותה אוכלוסיה. כך ראוי להתייחס למי שתורם וקושר את גורלו בעתידה של מדינת ישראל."