אברהם כ"ץ-עוז עם נוער הריבונות
אברהם כ"ץ-עוז עם נוער הריבונותצילום: באדיבות המצלם

השר לשעבר אברהם כ"ץ עוז המכונה "כֶּצָלֵ'ה" ממפלגת העבודה קורא לקדם את החלת הריבונות בבקעת הירדן.

לדבריו של ריבונות בבקעת הירדן היא הכרח אסטרטגי למדינת ישראל ותנועת העבודה היא זאת שפעלה ודחפה להקמת הקיבוצים בבקעת הירדן מתוך ההבנה של הנחיצות בהתיישבות במקום.

הדברים מגיעים בעקבות מכתב שהוציאו ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, בו הן כותבות לראשי הקואליציה כי לאחר ההסדרה של חומש יש להמשיך לצעד הבא והוא ריבונות בבקעת הירדן.

מחר (חמישי) צפויה תנועת הריבונות לערוך כנס ענק במלון רמדה בירושלים תחת הכותרת "ריבונות בבקעה תחילה".

לדברי כ"ץ-עוז הנושא של ריבונות בקעת הירדן בוער בו עוד כשהיה חבר כנסת ושר מטעם מפלגת העבודה. "בשנת -98' הייתי ממיישמי תכנית אלון ועסקתי בהקמת קיבוצים והיאחזויות נח"ל בבקעת הירדן, כך שאני מכיר את הנושא לעומקו. במסגרת תפקידי הקמנו את קיבוצי הבקעה ובהם קליה, פצאל ומקומות נוספים. לדאבוני במשאים ומתנים שהיו לנתניהו בחלק מהשנים, לברק ולאולמרט, שלושתם לא דרשו ריבונות על בקעת הירדן. אני לא מדבר על זה משמועות, אלא מדברים שראיתי, ומאז הנושא התחיל לבעור בי יותר והתחלתי לפעול למען זה".

הוא מוסיף, "מבחינתי אנחנו מדברים על כל השטח ממחולה עד יתיר. כל השטח הזה הוא שטח אסטרטגי עבור מדינת ישראל. אף אחד לא יודע אם מחר המלך הירדני, שמלכותו תמיד מעורערת, לא ייפול ו-6-7 מיליון פלשתינאים יתחברו לגדה למדינה אחת מירדן עד קלקליה. לכן אנחנו חייבים ליצור חיץ לאומי ביטחוני ישראלי לאורך הירדן".

הוא מסביר עוד שאומנם במפלגת העבודה לא תמכו בחוק שלו להחלת הריבונות על בקעת הירדן ורמת הגולן, אבל מייסדי המפלגה הבינו היטב את החשיבות של ההתיישבות היהודית במקום. "תכנית אלון הייתה הבסיס של תכנית מפא"י להתיישבות בבקעת הירדן, כאשר העקרונות שלה היו להתיישב לאורך קו הירדן, שאמור להיות קו הביטחון המזרחי של ישראל מול ירדן, עיראק ומדינות אחרות. אילולא מפלגת העבודה לא הייתה מבינה את הסכנה האסטרטגית למדינת ישראל, היא לא הייתה פועלת להקים שם כל כך הרבה יישובים.

"לכן לא רק שאני מצטרף לקריאה להחלת הריבונות, אלא אני קורא לבצע אותה בפועל. לבנות עוד יישובים בבקעת הירדן ולהביא עוד תושבים שיישבו את האזור. גם כיום יש קונצנזוס גדול בין חלקים רבים מהעם על הצורך להחיל את הריבונות במקום", סיכם.