ארכיון
ארכיוןצילום: פלאש 90

הגשמים הקייציים הסוערים ממשיכים להפתיע אותנו ומעלים את השאלה מה עובר על מזג האוויר שלנו. נחום מליק, חזאי מטאוטק, מסביר בשיחה עם ערוץ 7.

האם כבעל וותק ארוך שנים בתחום חזאות מזג האוויר הוא מופתע מהאירוע שעובר עלינו? "אני מופתע מעצם האירוע. אמנם נתנו את האפשרות לגשם, אבל אני מופתע שבתאריך כזה ירדו גשמים מהסוג הזה. אמנם היו כבר גשמים בחודש יוני, אבל הפעם ירד גשם בכל כמה ימים בליווי סופות רעמים. זה בהחלט אירוע יוצא דופן".

"ההסבר הפשוט ביותר לומר הוא ההתחממות הגלובלית ושינויי האקלים, ויכול להיות שזה נכון, אבל קצת מוקדם לשים את האצבע על זה", אומר מליק ומוסיף כי "אין ספק שאנחנו עדים לשינויי אקלים בארץ ובעולם ברמה שלא הייתה עשרות שנים. תופעות מזג אוויר בתקופות מוזרות ולא רגילות. התחממות כדור הארץ גורמת לשינויים שונים ומזג אוויר קיצוני וחריג כמו בצורות, שיטפונות, הצפות, סערות וגם האירוע שחווינו אתמול שהתרחש בתפרוסת מוזרה של הדרום והמרכז, מה שקשה היה לשער שיקרה".

באשר להתחממות כדור הארץ הנראית בעינינו כסותרת את מזג האוויר החצי חורפי שעובר עלינו, אומר מליק: "אנחנו מבצעים מדידות כל הזמן בכדור הארץ בתחנות מטאורולוגיות שפזורות בכל העולם ומהם מגיע המידע למרכזים מטאורולוגיים שבוחנים פרמטרים שונים כמו לחות משקעים וכו'. הנתונים מראים על עליה ממוצעת של הטמפרטורות בכדור הארץ בשנים האחרונות. זה מתבטא בעיקר בקיץ כשבארה"ב ובאירופה הטמפרטורות הרבה יותר גבוהות מאשר לפני עשרים ושלושים שנה".

אך "מעבר להתחממות זה מביא גם לאירועי מזג אוויר קיצוניים לפרק זמן קצר לעומת ההתחממות שקורית לאורך כל הזמן", מסביר מליק. "ההתחממות גורמת לכך שטמפרטורות האוקיינוסים והיבשות עולה, וזה משבש את מערכות הלחץ האטמוספרי מה שגורם לאירועי מזג אוויר כאלה ואחרים".

שאלה שנתונה במחלוקת היא האם ההתחממות המדוברת נובעת מיד האדם או שמא מדובר בתופעה שעוברת על כדור הארץ באופן טבעי וללא קשר למעשי האדם. "זו שאלה. האם זה מעשה ידי אדם ואכן התיעוש והתקדמות האנושות גורמות לזה או שזו מחזוריות כלשהי. יש ויכוח בין המדענים. רוב המדענים רואים בתיעוש ובמזהמים כמו מכוניות אוטובוסים ועשן את הסיבה. אני סבור ששטחו הגדול של כדור הארץ הוא אוקיאנוסים וגם ביבשה יש הרבה מדבריות ושטחים לא מאוכלסים ולכן אני חושב שהאמת נמצאת באמצע. האנושות תורמת אבל יכול להיות שזו גם מחזוריות שאנחנו לא מודעים לה".

"יש צדק בכך שההתחממות יכולה לגרום למהפכה במזג האוויר. אזורים הופכים למדבריות מה שיכול לגרום למלחמות ועוד. תרומת האדם להפחתת ההתחממות היא בהחלט מבורכת אבל לא בטוח שזה עיקר הגורם".

באשר למזג האוויר הצפוי בימים ובשבועות הקרובים אומר מליק כי "אירועי גשם בקיץ מוכרים בארץ. היו דברים מעולם. זו תופעה שמתרחשת אחת לכמה שנים. כרגע לא רואים גשם בטווח התחזית. אנחנו רואים מזג אוויר נעים ונוח בימים הקרובים, כך שניתן לומר שאין בטווח הנראה לעין דרמות במזג האוויר, ואכן הגיע הזמן להיכנס כבר לקיץ".