שידוך דוך
שידוך דוךצילום: מסך שידוך-דוך

מיזם שידוכים חדש ויצירתי במיוחד יצא לדרך, במסגרתו הוקמה פלטפורמה לשידוך בין אנשים באופן אנונימי לחלוטין.

באתר "שידוך דוך" ניתנת לאנשים האופציה למלא "טופס שידוך" עם פרטי הבחור והבחורה אותם הם חושבים לשדך, ולאחר מכן הזוג המיועד יקבלו הודעה אנונימית-אישית עם ההצעה לשידוך ויוכלו לבחור האם לדבר אחד עם השנייה ולהכיר.

בדברי ההסבר באתר נכתב: "מכירים את זה שיש לכם רעיון לשדך מישהו, ואין אומץ או אפשרות להציע? נראה לכם שיש חיבור בין שניים, וממש מתפדחים להציע להם? בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. אנו מאמינים כי במעגלים שסביבנו ישנם אנשים רבים עם רעיונות טובים לשידוכים, שמסיבות כאלה ואחרות הרעיונות אינם יוצאים לפועל. אתר זה בא לסייע לרעיונות אלו להתגשם".

מי שיזם והוציא את המיזם לפועל הוא חגי מלין, סטודנט באוניברסיטת בר אילן. בשיחה עם ערוץ 7 סיפר מלין: "בשנה האחרונה מספר פעמים קרה שעלו לי רעיונות לשדך אנשים, אבל לא תמיד הייתי בקשר מספיק קרוב אליהם ברמה שמאפשרת להציע ישירות. לפעמים זה שכן מבית הכנסת, לפעמים מישהי שאתה מכיר מהאוניברסיטה, ולפעמים סתם מישהו שפגשת. כשמקרים כאלו קורים, רבים פשוט עוזבים את הרעיון וממשיכים הלאה, כי לא כל כך נעים להם להציע".

חגי מלין
חגי מליןצילום: עצמי

"עלה בראשי רעיון להקים אתר שבו ניתן 'להניח' את השידוך, את המחשבה, ושמשם המשודכים יקחו את זה הלאה, אם הם ירצו בכך. כך נולד האתר 'שידוך-דוך'", סיפר. "הצגתי את הרעיון לחברים ומכרים, ורבים הזדהו עם התחושה שלפעמים רעיונות עולים ולא תמיד יש אפשרות או אומץ להציע. הקמתי את האתר כמיזם ללא כוונת רווח עם כמה חברים שעזרו (ועשו הכל בהתנדבות!) והשקנו אותו בשבוע שעבר".

האתר בן שבוע ימים, ואל מלין כבר מגיעות תגובות טובות. "אנחנו מקבלים מאנשים פידבק חיובי מאוד ותגובות נלהבות", ציין. "דיבר איתי בחור שכבר תקופה חושב על מישהי שהוא מכיר והוא מעוניין בה, אבל הוא לא יודע כיצד הוא יכול לפנות אליה. עניתי לו שבאמצעות האתר שלנו אפשר גם להיות השדכן של עצמך, ולגשש אם יש התעניינות מהצד השני".

לדבריו, "מישהי אחרת התעניינה כיצד אנחנו יכולים למנוע באתר שלנו ספאם והטרדות, כיוון שהשדכן הוא אנונימי. התשובה היא שאכן השקענו בכך מחשבה רבה, ואחד האמצעים שהוספנו זה אפשרות לחסום שדכן. אם מישהו שולח הצעה לא שייכת, או סתם דודה ששולחת הצעות חופרות ולא רלוונטיות, המשודך יכול לחסום 'ברקוד' של שדכן מסוים, בלי שהשדכן אפילו ידע על כך. תלמיד חכם ששמע על המיזם אמר לי שכל מי שמשדך ומסייע במציאת שידוך - מקיים את מצוות השבת אבידה. וכל מי שיש לו רעיון טוב לשידוך ולא מוציא אותו לפועל, עלול להיכשל ב'לא תוכל להתעלם'".