הרב אסמן נמלט מהפגזה באמצע צילום

במחוז חרסון שבדרום אוקראינה החל פינוי המוני של תושבים שמתגוררים ביישובים על גדות נהר הדנייפר, בעקבות האסון שאירע בסכר נובה קחובקה, שפיצוץ עז גרם לפריצתו, וכמויות אדירות של מים החלו להישפך במורד הנהר וקיים חשש גדול לאסון הומניטרי ואקולוגי שיילך ויתפתח במדינה.

עם היוודע דבר האסון, הרב משה אסמן רבה הראשי של המדינה החל לבדוק את המצב בקהילות היהודיות שעוד נותרו במקום כדי לראות כיצד ניתן לסייע. הרב הורה לאנשיו לארגן מקומות אירוח לפליטים מאיזור האסון, בכפר היהודי 'אנטווקה' שבפאתי הבירה קייב.

לאחר ששוחח עם ראשי קהילות וגורמי ממשל רשמיים באיזור האסון, החליט הרב הראשי להוציא באופן מיידי משלחת סיוע הומניטרית לאיזור.

למרות הסיכון הכרוך בכך, בגלל שהצבא הרוסי עדיין תוקף באיזור, המשלחת הגיעה הבוקר לאיזור והיא כוללת צוות רופאים שמתנדבים בשורות הקהילה היהודית, לצד משאיות ורכבים עמוסים במים, מזון, תרופות וביגוד. לאור המצוקה של בעלי החיים במקום המתנדבים הביאו עימם גם ציוד הצלה עבורם.

המשלחת הצטיידה בנוסף גם בסירות גומי שיסייעו במאמצי החילוץ ורכבים שיכולים לנוע על המים. בנוסף בגלל שהמאגר שהופצץ היה מקור למי שתיה עבור תושבי האזור וכעת אין מקור חלופי, אנשים בהולים לקנות מים בעקבות המצוקה והחנויות מתחילות להתרוקן, המשלחת הביאה איתה לאיזור גם מכונות שמייצרות מים עבור התושבים.

במהלך נסיונות החילוץ במקום כוחות של הצבא הרוסי החלו לירות ארטילריה כבדה לכיוון משלחת החילוץ ורק בנס איש לא נפגע.

הרב אסמן הרב הראשי לאוקראינה: "הגענו כעת עם משלחת חירום ראשונה לאיזור האסון, על מנת לראות את המצב במקום בכדי לראות כיצד ניתן לסייע. אני עומד בקשר עם הקהילות היהודיות והרשויות במקום בכדי לסייע בכל דבר שנוכל להיות לעזר לתושבים המסכנים שחרב עליהם עולמם בעקבות פשעי המלחמה שרוסיה מבצעת כאן כבר למעלה משנה. גם את משלחות החילוץ הם מפגיזים ללא הרף ומבצעים פשעים כנגד האנושות. אני קורה לכל מדינה מוסרית לבוא ולסייע בכדי למנוע את המשבר ההומניטרי שאנו עומדים בפתחו".