אמיר אוחנה בפרלמנט המרוקאי
אמיר אוחנה בפרלמנט המרוקאיצילום: Jaouad ACIM © ACIMCOM

קבלת פנים מרגשת ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה התקיימה היום (ה') בפרלמנט המרוקאי ברבאט.

נשיא הפרלמנט, ראשיד טלבי אל-עלמי, קיבל באופן אישי את פניו של היושב-ראש אוחנה והשניים צעדו יחד על השטיח האדום אל תוך בית המחוקקים.

בהצהרה ראשונה אי-פעם של יושב ראש פרלמנט ישראלי במרוקו ומול עשרות רבות של עיתונאים מהממלכה ומחוצה לה אשר באו לסקר את האירוע, פתח יו"ר הכנסת אוחנה את דבריו בשפה המרוקאית ובסיומם חבש כיפה ובירך "שהחיינו".

בהמשך הצהרתו אמר: "זהו רגע היסטורי עבורי כיושב-ראש הכנסת וכבן להורים יוצאי מרוקו. זהו עידן חדש ביחסים בין שתי המדינות. אין ספק ששיתופי הפעולה המדיניים, הביטחוניים, האזרחיים והפרלמנטריים – נמצאים בשיאם. הביקור ההיסטורי הזה והחתימה על מזכר ההבנות בין הפרלמנטים יסללו את הדרך להעמקת היחסים בין המדינות ולשדרוג הנציגויות לשגרירויות".

מוקדם יותר ובפתחו של הביקור, נועדו אוחנה ונשיא הפרלמנט לפגישת עבודה רשמית, בה השתתפו גם חברי פרלמנט מקומיים, בהם ראש קבוצת הידידות הבין-פרלמנטרית מרוקו-ישראל, נור א-דין אלהרושי. בפגישה הדגיש יו"ר הכנסת אוחנה את חשיבות שיתופי הפעולה המדיניים והביטחוניים שבין המדינות נוכח האיומים והאתגרים שמציבה איראן בפני מדינות האזור.

צילום: Jaouad ACIM © ACIMCOM
צילום: Jaouad ACIM © ACIMCOM

כמו כן, הביע יו"ר הכנסת בפני מארחיו וכפי שעשה בעבר, את תמיכתו בהכרה בסהרה המרוקאית - כפי שעשתה ארה"ב במסגרת הסכמי אברהם. אוחנה עדכן את הנוכחים כי למיטב הבנתו הנושא מצוי בדיונים מתקדמים בין ישראל למרוקו ואף הביע את תקוותו ואמונתו כי לראש הממשלה בנימין נתניהו תהיינה בשורות בעניין זה בזמן הקרוב.

בשיאו של המפגש, חתמו יו"ר הכנסת אוחנה ונשיא הפרלמנט אל-עלמי על מזכר הבנות רשמי, שתכליתו פיתוח שיתוף פעולה בין-פרלמנטרי למען חיזוק היחסים שבין מדינת ישראל לממלכת מרוקו.

במהלך ההצהרה ומול אמצעי התקשרות הרבים במקום הפתיע היו"ר אוחנה את מארחו כשהגיש לו מתנה ייחודית בדמות תיבת זכוכית מרשימה ובתוכה שבב המכיל את גירסת הננו הקטנה ביותר בעולם של הקוראן המוסלמי: 320 אלף אותיות בגודל של 4.7 מילימטר ועובי של 500 מיקרון, בפיתוח ייחודי שנבדק על ידי מדענים ממחלקת הננו טכנולוגיה שבאוניברסיטת תל-אביב.

בהמשך היום ומחר צפוי ליו"ר הכנסת המשך לו"ז עמוס בו הוא עתיד לקיים שורת פגישות עם בכירים בממשלת מרוקו, בהם שר החוץ נאסר בוריטה, שר המשפטים עבדלאטיף ווהבי, נשיא הסנאט (הבית העליון) אינעם מאיארה ועוד.

נשיא הפרלמנט המרוקני, ראשיד טלבי אל-עלמי, אמר לאוחנה: "מרוקו היא המדינה המוסלמית הראשונה שהיה לה האומץ להזמין יו"ר כנסת ישראלי. הגעתך לכאן היא כבוד גדול עבורי. זאת נקודה ציון משמעותית לעתיד של שלום במזרח התיכון. זה לא קל לקדם הזמנה שכזו, אך היסטוריה נעשית על ידי האמיצים".

יו"ר הכנסת אוחנה סיכם: "עידן חדש ביחסים בין ישראל למרוקו. שיתופי הפעולה המדיניים, הביטחוניים והאזרחיים שבין שתי המדינות – בשיאם; הביקור ההיסטורי הזה והחתימה על מזכר ההבנות בין הפרלמנטים יסללו את הדרך לשדרוג הנציגויות לשגרירויות".