מטר וקצובר בכנס
מטר וקצובר בכנסמאיר אליפור

כאלף בני נוער הגיעו אתמול (חמישי) לכנס תנועת הריבונות לנוער בירושלים, שמתקיים זו השנה החמישית.

במרכז הכנס עמדה הדרישה להחלת ריבונות בבקעת הירדן תחילה, ולאחר מכן החלת הריבונות גם בכל שטחי יהודה ושומרון.

בכנס השתתפו חברי כנסת, רבנים ואישי ציבור רבים שהצטרפו לקריאת תנועת הריבונות, זאת בנוסף לסרטוני ברכה ששלחו שרים וחברי כנסת נוספים לבאי הכנס. כמו כן, השתתפו בכנס, שהונחה על ידי נעם יעקובסון, גם יו"ר נוער ריבונות הוד פישרמן, השר לשעבר ממפלגת העבודה אברהם כץ עוז, מנכ"לית מועצת יש"ע שירה ליבמן, ראש מועצת בית אל שי אלון, אנשי התקשורת נעם פתחי ויותם זמרי ואישים נוספים.

יהודית קצובר, העומדת בראש תנועת הריבונות סיפרה כיצד הכנס מבטא את המטרה שלשמה הוקמה תנועת הריבונות: "אנחנו מלאות שמחה מלראות את הנוער המדהים שמגיע ואומר: 'ארץ ישראל – אנחנו אוהבים אותך, אנחנו נשמור עלייך'. הכי ריגש אותי, והיו לי דמעות בעיניים, כשראית פה את אולפנת נווה דקלים. הרי בשביל זה הקמנו את תנועת הריבונות, בשביל שלא יחזור גירוש גוש קטיף ולא יחזור גירוש צפון השומרון. הריבונות תשמור על ארץ ישראל, תשמור על ההתיישבות. הריבונות תיתן עוד גושפנקא משפטית ומדינית. בעז"ה, כמו שברמת הגולן ובירושלים העולם לא התהפך ולא קרה שום דבר".

"אנחנו מתחילים מבקעת הירדן. מדובר בחומה המזרחית של מדינת ישראל והיא חייבת להיות חזקה. על בקעת הירדן יש קונצנזוס רחב, זה לא נושא של ימין ושמאל, זה ברור לכולם שצריך להיות פה. גם גנץ בזמנו דיבר על זה, ראש הממשלה דיבר על זה, חברי הכנסת מהאופוזיציה העלו הצעות חוק בנושא הזה. בקעת הירדן תהיה בעז"ה בריבונות ישראלית זה רק עניין של זמן. אנחנו לא מוותרות כמובן על יהודה ושומרון, אלא עושות צעד אחד קדימה כי בבקעת הירדן הסיכוי הוא יותר גדול", הוסיפה קצובר.

נדיה מטר, העומדת אף היא בראשות התנועה, הוסיפה וספרה כי כאשר הם התקשרו להזמין בוגרים מהכנסים הקודמים, חלק רב מהם ענו שהם רוצים להגיע, אבל לא יכולים כי הם עמוסים. "אחת בקורס צוערים, השני בקורס קצינים, השלישי בקורס אחר. כולם בתפקידי מפתח להנהיג את מדינת ישראל. בחדר הזה יש את ראש הממשלה העתידי, שר הביטחון העתידי, ראשי המשק, בנקאים, משפטנים. נוער הריבונות מצמיח מנהיגים שיודעים שארץ שלנו ואסור לנו לוותר עליה, שלא מגמגמים ויודעים שצריך להציל את הריבונות קודם על בקעת הירדן ועל כל שטחי ישראל. זה מאוד מרגש לראות שיש לנו עתיד כל כך נפלא של נוער מדהים. עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה", דברי מטר.

ח"כ יוסי טייב (ש"ס) שהשתתף בכנס, בירך את בני הנוער הרבים שהגיעו, ואמר: "אני יכול לומר לכם שעתידה של מדינת ישראל לא בידיים שלנו בכנסת, אלא בידיים שלכם – דור העתיד של מדינת ישראל. כל מי שפועל למען ריבונותה של מדינת ישראל, בכל חלקי הארץ. ביו"ש בבקעת הירדן ובכל מקום ומקום, חובתנו להחיל את ריבונותה של מדינת ישראל. בעז"ה אנחנו נצטרך את הכוח שלכם כי כמה שאתם תגבו אותנו, תפעילו את הלחץ והכוח ותגבו אותנו, אנחנו כולנו נפעל בשביל לראות בקרוב ממש את הריבונות של מדינת ישראל על כל חלקיה".

גם ח"כ אביחי בוארון (ליכוד) השתתף בכנס ואמר: "אנחנו רק הולכים אחריכם. אתם רצים קדימה, אתם יודעים מה האמת, אתם יודעים לאן צריך ללכת וכולם אחריכם. לבני הנוער יש את התושייה, בלי החשבונות המסובכים, ובלי הפוליטיקות המסובכות, יש דרישות ויש אמת. אתם בני הנוער יש לכם תפקיד חשוב. בעז"ה כולנו ביחד נראה את גאולת הארץ במהרה בימינו אמן".

ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, דוד אלחייאני אמר במהלך הכנס: "החלת הריבונות בבקעת הירדן תחילה, היא אינטרס לאומי, ביטחוני, התיישבותי וקיומי. אני חושב שהחלת הריבונות היא תגן על מדינת ישראל ולא רק בהיבט הביטחוני ולא רק בהביט ההתיישבותי, אלא גם בהביט הקיומי. אני קורא לראש הממשלה, לממשלה, זאת ממשלת ימין מלא על מלא, זה רגע היסטורי, תרימו את הנס הזה ותחילו את הריבונות על בקעת הירדן".

בנוסף, שרים אשר לא יכלו להשתתף בכנס בשל לו"ז, שלחו סרטונים שהוקרנו במהלך הכנס בהם מחזקים השרים את בני הנוער שהגיעו. שר המשפטים, יריב לוין (ליכוד), אמר בתמיכה למכתב תנועת הריבונות כי "ארץ ישראל הייתה, הווה ותהיה שייכת לעם ישראל, כשמה כן היא. אני משוכנע שהמאמץ המשותף שאנחנו עושים לאורך שנים כדי לקדם ולחזק את אחיזתנו בארץ ולהביא להחלת המשפט הישראלי בכל רחבי ארץ ישראל מתוך אחריות, יביא אותנו בסופו של דבר לתוצאות".

גם שרת התחבורה, מירי רגב (ליכוד) הצטרפה לתמיכה ואמרה: "אין ספק בחשיבותה של הבקעה מבחינה ביטחונית, גיאו- פוליטית ומדינית. יש לנו משימה משותפת לממש את הריבונות בבקעת הירדן וביהודה ושומרון ובעזרת ה' נעשה ונצליח". חברה למפלגה, שר התרבות והספורט מיקי זהר, הוסיף: "בקעת הירדן היא מקום אסטרטגי בעל נופים ייחודיים שאנחנו חייבים לפתח ולהעצים. אם אנחנו רוצים לבטל סופית את רעיון המדינה הפלסטינית בקעת הירדן היא המפתח. אני גאה בכם על הדרך, הדיונים והאידאולוגיה. בעזרת ה' נמשיך לפעול יחד ולשמור על ארץ ישראל, עם ישראל, ותורת ישראל".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, אורית סטרוק (הציונות הדתית) מצטרפת גם היא לתמיכה ואומרת: "בקעת הירדן היא המקום החשוב ביותר בו צריך להחיל ריבונות מכיוון שהיא בעצם המקום שנועל את הגבול המזרחי העכשווי שלנו, ולכן ההתכנסות שלכם והפעילות שלכם חשובה מאוד. חשוב לי שתדעו שהממשלה שלנו הציבה בסדר היום שלה את נושא הריבונות, הוא נמצא בקווי היסוד, הוא נמצא בתוכנית המדינית כיעד למצב שבו זה יתאפשר מבחינה מדינית, ויש סיכוי מצוין שאנחנו בדרך ליעד כזה".

נזכיר כי מוקדם יותר השבוע שלחו בתנועת הריבונות מכתב לראשי מפלגות הקואליציה בו הן מבקשות לפעול להחלת הריבונות בבקעת הירדן. במכתבן, בירכו קצובר ומטר את ראשי סיעות הקואליציה על העברת חוק התקציב ואישור החזרה לחומש, וקראו "כעת הגיע הזמן לצעד הבא והמתבקש: החלת ריבונות באופן מידי – בבקעת הירדן בפרט וביהודה ושומרון בכלל". השתיים הסבירו את חלון ההזדמנויות המיוחד "חזון הריבונות זוכה לתמיכה רבה בממשלה, בקואליציה וכן בקרב ח"כים מהאופוזיציה. מדובר בהזדמנות חד פעמית, שאין לדעת מתי תחזור, בה מכהנת 'ממשלת ימין על מלא' התומכת בהחלת הריבונות וכן נמצאים תומכי ריבונות נוספים גם בשורות האופוזיציה".