נתניהו ובלינקן
נתניהו ובלינקןצילום: עמוס בן גרשום /לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב (ה') בטלפון עם מזכיר המדינה האמריקני, אנתוני בלינקן, הנמצא בסעודיה.

ראש הממשלה הביע את הערכתו על שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין ישראל לארה"ב שנמצא בשיא של כל הזמנים. השניים שוחחו על האתגרים וההזדמנויות באזור.

נתניהו הביע את הערכתו על השיחות הכנות שהתקיימו לאחרונה בוושינגטון בין הצוותים של שתי המדינות ועל התיאום ההדוק בין ישראל לארה"ב. על פי לשכת ראש הממשלה, נתניהו הציע לבלינקן לקדם שיתוף פעולה ישראלי-אמריקני בנושא הבינה המלאכותית.

השניים שוחחו בהרחבה על הנושא האיראני. ראש הממשלה התייחס לדיווחים על עסקה אפשרית בין ארה"ב לאיראן, וחזר על עמדתו העקבית שלפיה חזרה להסכם הגרעין עם איראן לא תעצור את תוכנית הגרעין האיראנית ושום הסדר עם איראן לא יחייב את ישראל, שתעשה הכל כדי להגן על עצמה.

מוקדם יותר הערב, שר החוץ של סעודיה פייסל בן פרחאן התייחס לאפשרות שייחתם הסכם נורמליזציה עם ישראל במהלך מסיבת עיתונאים עם שר החוץ האמריקני בלינקן בריאד. בן פרחאן הודה כי "נורמליזציה עם ישראל היא אינטרס של האזור", אך ציין כי "לא ניתן להגיע לנורמליזציה עם ישראל בלי פתרון הסוגיה הפלסטינית. כל נורמליזציה עם ישראל ללא פתרון הסוגיה הפלסטינית תהיה בעלת אופי מוגבל בלבד''.

בן פרחאן התייחס למאמצים הסעודים לפתח תכנית גרעין ואמר כי "אין זה סוד שסעודיה מפתחת תכנית גרעין אזרחית". לדבריו "ארצות הברית ומדינות נוספות מעוניינות להצטרף ולהשתתף בפיתוח תכנית זו".

שר החוץ האמריקני בלינקן נמצא בביקור בן שלושה ימים בסעודיה, שם נפגש עם נסיך הכתר והמנהיג בפועל של המדינה, מוחמד בן סלמאן. במסיבת העיתונאים עם בן פרחאן אמר בלינקן כי שוחח עם עמיתו הסעודי על סוגיית הנורמליזציה בין סעודיה וישראל.