תמיכה רחבה בקואליציה לדרישת תנועת הריבונות להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן תחילה.

התמיכה מגיעה לאחר שמוקדם יותר השבוע (שני) הוציאו ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר קריאה לראשי הקואליציה כי לאחר ההסדרה של חומש יש להמשיך לצעד הבא והוא ריבונות בבקעת הירדן.

"מדובר בהזדמנות חד פעמית, שאין לדעת מתי תחזור", כתבו ראשי תנועת הריבונות במכתב לראשי הקואליציה.

שר המשפטים, יריב לוין מצטרף לדרישה ואמר כי "ארץ ישראל הייתה, הווה ותהיה שייכת לעם ישראל, כשמה כן היא. אני משוכנע שהמאמץ המשותף שאנחנו עושים לאורך שנים כדי לקדם ולחזק את אחיזתנו בארץ ולהביא להחלת המשפט הישראלי בכל רחבי ארץ ישראל מתוך אחריות, יביא אותנו בסופו של דבר לתוצאות".

גם שרת התחבורה מרי רגב הצטרפה לתמיכה באנשי ריבונות ואמרה: "אין ספק בחשיבותה של הבקעה מבחינה ביטחונית, גיאו- פוליטית ומדינית. יש לנו משימה משותפת לממש את הריבונות בבקעת הירדן וביהודה ושומרון ובעזרת ה' נעשה ונצליח".

חברה למפלגה, שר התרבות והספורט מיקי זהר הוסיף: "בקעת הירדן היא מקום אסטרטגי בעל נופים ייחודיים שאנחנו חייבים לפתח ולהעצים. אם אנחנו רוצים לבטל סופית את רעיון המדינה הפלסטינית בקעת הירדן היא המפתח. אני גאה בכם על הדרך, הדיונים והאידאולוגיה. בעזרת ה' נמשיך לפעול יחד ולשמור על ארץ ישראל, עם ישראל, ותורת ישראל".

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות, אורית סטרוק מצטרפת גם היא לתמיכה בריבונות בבקעת הירדן: "בקעת הירדן היא המקום החשוב ביותר בו צריך להחיל ריבונות מכיוון שהיא בעצם המקום שנועל את הגבול המזרחי העכשווי שלנו, ולכן ההתכנסות שלכם והפעילות שלכם חשובה מאוד. חשוב לי שתדעו שהממשלה שלנו הציבה בסדר היום שלה את נושא הריבונות, הוא נמצא בקווי היסוד, הוא נמצא בתוכנית המדינית כיעד למצב שבו זה יתאפשר מבחינה מדינית, ויש סיכוי מצוין שאנחנו בדרך ליעד כזה".

ח"כ דני דנון אמר: "על כולנו להיאבק להחיל ריבונות עכשיו, קודם כל בבקעת הירדן ולאחר מכן בחלקים אחרים ביהודה ושומרון. אתם תשמעו פעמים רבות שיגידו לכם 'זה לא הזמן', 'זה לא ריאלי', כך אמרו גם למי שהקים את המדינה, אני אומר לכם – זה הזמן וזה כן ריאלי. אנו ניאבק להעביר את החוק להחלת ריבונות בבקעת הירדן, בעזרת ה' זה ייקרה בקרוב מאוד. כולנו אוהבים את בקעת הירדן, מטיילים בה ומבינים את החשיבות האסטרטגית שלה. תופתעו לגלות שרבים בישראל ובעולם היהודי חושבים שבקעת הירדן היא כבר חלק ממדינת ישראל והריבונות כבר הוחלה עליה כמו ברמת הגולן, אנחנו נתקן את זה".

לדברי ח"כ צבי סוכות, "עברו 56 שנים מסיום מלחמת ששת הימים והמלחמה עדיין לא הסתיימה. עם ישראל עדיין מפחד לקבוע את המציאות, לקבע את העובדות ולהכריז בקול רם שארץ ישראל היא המולדת של העם היהודי, בשכם, בשילה, בחברון, בירושלים ובכל מקום צריכה להיות ריבונות יהודית. בשביל זה חזרנו לארץ, על זה חלמנו 2000 שנה ואין שום סיבה לכך שזה נמרח 56 שנים. בעזרת ה' אנחנו נגיע לזה ונגשים את זה".

ח"כ אריאל קלנר הוסיף: "החלת ריבונות על בקעת הירדן היא צו השעה. זה נכון מבחינה אסטרטגית, זה נכון מבחינה ביטחונית, זה יימנע סיכוי להקמת מדינה פלסטינית ואין בבקעה בעיה דמוגרפית. מכל הבחינות יש להחיל ריבונות על בקעת הירדן ויפה שעה אחת קודם. החלת ריבונות על בקעת הירדן – צו השעה". חברו למפלגה, חכ ח"כ משה פסל הוסיף: "הגיע הזמן להחיל את הריבונות קודם כל על בקעת הירדן ולאחר מכן על יהודה ושומרון. כפי שרמת הגולן היא שטח הנמצא בקונצנזוס רחב וברור לנו שהוא יישאר בידי מדינת ישראל כך גם בקעת הירדן, ולכן הגיע הזמן להחיל ריבונות בבקעת הירדן".

ח"כ דן אילוז: "כממשלה שחרטה על דגלה את ערכי הימין אנחנו צריכים לוודא שבסוף הקדנציה הזאת אנחנו נראה התקדמות בנושא של החלת הריבונות, של נורמליות בנושא של יהודה ושמרון לטווח הארוך. כל מה שעולה פה כרגע – תכנון לטווח ארוך, בירוקרטיה מטורפת, אכיפה כנגד בנייה בלתי חוקית, כל זה ייעלם ברגע שתהיה ריבונות אמיתית ביהודה ושומרון, לשם אני חותר".

כאמור, דבריהם של השרים וחברי הכנסת מהקואליציה, מגיעים בעקבות המכתב ששלחו בתנועת ריבונות לראשי מפלגות הקואליציה. במכתב בירכו קצובר ומטר את ראשי סיעות הקואליציה על העברת חוק התקציב ואישור החזרה לחומש, וקראו "כעת הגיע הזמן לצעד הבא והמתבקש: החלת ריבונות באופן מידי – בבקעת הירדן בפרט וביהודה ושומרון בכלל".

השתיים הסבירו את חלון ההזדמנויות המיוחד: "חזון הריבונות זוכה לתמיכה רבה בממשלה, בקואליציה וכן בקרב ח"כים מהאופוזיציה. מדובר בהזדמנות חד פעמית, שאין לדעת מתי תחזור, בה מכהנת 'ממשלת ימין על מלא' התומכת בהחלת הריבונות וכן נמצאים תומכי ריבונות נוספים גם בשורות האופוזיציה".

נציין כי במסגרת הגברת הלחץ להחלת הריבונות, מקיימת בשעה זאת תנועת הריבונות כנס ענק במלון רמדה בירושלים, תחת הכותרת 'ריבונות בבקעה תחילה'. בכנס משתתפים חברי כנסת, רבנים ואישי ציבור ומאות משתתפים אשר ידונו בקידום הריבונות ויקראו להחלתה.