זירת הרצח ביפיע
זירת הרצח ביפיעצילום: מד"א

מאות מתושבי יפיע הפגינו (שישי) במחאה על התפשטות תופעת האלימות והפשיעה בחברה הערבית, ובפרט על רקע הירצחם אמש של חמישה מבני הישוב.

אתר החדשות הערבי ישראל "אל-ג’רמק" מדווח, כי המפגינים הניפו כרזות ועליהן תמונות הנרצחים והשמיעו את הקריאות הבאות: "לא נעבור לסדר היום על הפשעים", "יש ראיות ויש עדים, אך המשטרה אינו עוזרת (במאבק נגד) הפשיעה", "משטרה, הקשיבי, הדם הערבי אינו זול", "לא ניכנע אלא נלחם בטרור", "ברחובות ובבתים הצעירים מתים", "אנחנו רוצים לחיות, לא רוצים כדורים וחשיש", ?על מי האחריות? הו ממשלת רוצחים".

חברת הכנסת אימאן ח’טיב (רע"מ, התנועה האיסלאמית) אמרה לאתר, כי "אנו בהנהגה (של רע"מ) מבצעים את תפקידנו בקשר עם הממשלה באופן הבא לידי ביטוי בהפעלת לחץ כדי ליישם את התוכניות שקידמנו בתקופת הממשלה (למאבק באלימות) הקודמת והוקפאו בתקופת הממשלה הנוכחית".

הפגנות נגד האלימות והפשיעה בחברה הערבית נערכו גם בטמרה, בה נחסם ציר 70 בידי המפגינים, ובנצרת, בה נחסם ציר התנועה הראשי בעיר.

על פי דיווח ב"אל-ג’רמק", המפגינים בנצרת הניפו את דגלי פלסטין וכרזות עליהן נכתב: "תופל ממשלת הכיבוש הפשיסטית", "ממשלת ישראל היא הנותנת חסות הרשמית לכנופיות הפשע", "משטרת ישראל רודפת רק את הפעילים הפוליטיים", "בנימין נתניהו הוא האשם באופן אישי בעידוד הפשע כל עוד הקרבנות ערבים" ו"משטרה עצלנית, הרחיקי מאיתנו את הפושעים".

השייח’ אשרף אל-מטאלקה, אמר בדרשת יום השישי במסגד בישוב רהט בנגב, כי "אנו מטילים את האחריות על המשטרה בכל מה שקורה בחברה שלנו ובפרט בנוגע לשפיכות הדמים". לדבריו, "אם כלב מת בישוב יהודי היו מוצאים את האדם שהרג אותו בתוך חצי שעה". הוא הוסיף ואמר, כי למרות המספר הגדול של מעשי רצח במגזר הערבי, רק מספר זעום של כתבי אישום מוגש לבתי המשפט.