המרכז החדש שיבנה בחולון
המרכז החדש שיבנה בחולוןצילום הדמיה: רם כרמי אדריכלים

העמותה למורשת יהדות סוריה ולבנון התבשרה לאחרונה כי תקופת ההמתנה של 25 שנים הגיעה לסיומה וכי ניתן לגדר את הקרקע המיועדת להקמת מרכז המורשת ובעוד זמן קצר מתחילים בחפירה ודיפון עבור הקמת המרכז.

כ-30 שנים מאז הובטח לרב אברהם חמרה זצ"ל על ידי ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל להקים מרכז שינציח את מורשתה של יהדות סוריה, בישרה עיריית חולון לעמותה כי העברת הבעלות על הקרקע לידי העמותה מתממשת בימים אלו ובתהליכים אחרונים לאחר 25 שנים בהן הייתה הקרקע רשומה בנאמנות על שם העירייה. בנוסף לכך העמותה יוצאת למכרז קבלנים ובזמן הקרוב מתחילים בבנייה.

המרכז למורשת יהדות סוריה מיסודו של הרב אברהם חמרה זצ"ל הרב הראשי ליהודי סוריה תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי ז"ל וינציח את יהדות סוריה ואת פועלו של הרב חמרה שפעל בדרך לא דרך להעלות לארץ מבטחים את יהודי סוריה ואת תשעת כתרי דמשק מהמאה ה-13 בסיוע המוסד, כהמשך למבצע אברהם שנקרא על שמו של הרב על ידי המוסד במסגרתו עזבו בתחילת שנות ה-90 שארית יהודי סוריה את המדינה לאחר שהנשיא חאפז אסד העניק לו את אישור יציאתם.

המרכז החדשני שיוקם ליד הקניון החדש במתחם ח 300 יכלול בין היתר: מיצג קבוע להנצחת המורשת והמסורת, בית כנסת מרכזי, חדר תצוגות וכן חלק מכתרי דמשק - ספרי קודש עתיקים ונדירים שהוברחו מסוריה.

המרכז יביא את סיפורה של הקהילה באמצעים טכנולוגיים והולוגרמות, חדרי בריחה שיספרו את הסיפור של יהודי דמשק שנרדפו ודוכאו. כמו כן הוא צפוי לכלול לוח הנצחה לחברי הקהילה שנפטרו בגולה.

את הקמת המרכז שעלותו מוערכת בכ-50 מיליון שקלים מלווה חברת ברק פיננסים אשר תיזום את הקמתו, והיא מסייעת בגיוס תרומות להקמתו.

לדברי רבקה כרמי, האדריכלית האחראית על תכנון המרכז, המבנה יכלול בית מורשת להנצחת המורשת, בית מדרש עם כיתות לימוד, מקווה, ובית כנסת ומנציח את סיפורן מתוך מטרה להנציח את עברן המפואר של קהילות סוריה על ערכיהן ולשמר את האופי של הקהילה ואת היחסים בין אנשים.

המרכז החדש
המרכז החדשצילום הדמיה: רם כרמי אדריכלים


בסוריה בית הכנסת שימש לא רק כבית תפילה אלא גם מקום של התכנסות והתוודעות - מרכז חברתי, שבו היו חוגגים חגים את כל אירועי הקהילה. הבניין בנוי כזרימה ותנועה. כאשר נכנסים לבניין מגיעים לרחבה וממנה יביטו הבאים למעלה אל בית הכנסת שנחשב למרכז הכבוד של המרכז ויבנה מעל לרחבה כאשר רמפה פנימית
תחבר בין חול לקודש ולאורכה מתפתח סיפור הקהילה.

לדברי הרב בנימין חמרה, בנו של הרב אברהם חמרה וממשיך דרכו כרב הראשי ליהודי סוריה, "ראש הממשלה המנוח יצחק רבין הבטיח לאבי, הרב אברהם חמרה זצ"ל, שכיהן לרבם הראשי של יהודי סוריה כי יוקם מרכז מורשת בחולון בקרקע שהוקצתה לו לשם כך, שינציח את מורשתם של יהודי מדינות אלה. ההבטחה נתנה בשל הוקרת רוה"מ לפועלו של הרב, שהיה מעורב באופן ישיר במהלכים להעלאת יהדות סוריה לישראל ובהברחת כתרי דמשק לישראל - כתבים בעטיפת עור המכילים קליגרפיה מיקרוסקופית ומעוטרים בעלי זהב, שנכתבו ברובם בספרד ובאיטליה לפני 700 או 1,000 שנים.

"חלק מהפרטים על המבצע להעברת הספרים נותרו סודיים עד היום. ראשי המוסד באותה תקופה מר אפרים
הלוי ומר שבתאי שביט אישרו את מעורבותו של הרב במבצע אך לא מסרו פרטים נוספים. לאחר עליית היהודים לארץ, והבאת כתרי דמשק לישראל, החל אבי לקדם את בניית מרכז המורשת, אך נתקל בקשיים מצד גורמים שונים, כמו כן הוגש התנגדות שנידונה בבתי המשפט – על עצם הענקת הקרקע לרב חמרה ואכן נפסק לטובת עמותת המרכז ולעומד בראשה אבי ע"ה מה שגם עיכב באופן משמעותי את הקמת המרכז", הוסיף.