וסרלאוף בביקור בעדי נגב
וסרלאוף בביקור בעדי נגבצילום: עדי נגב נחלת ערן

במשרד הנגב הגליל והחוסן הלאומי נערכים להצבת למעלה מעשרים גני שעשועים מונגשים לילדים עם מוגבלויות. על מה שנדרש מגן שעשועים שכזה ועל חשיבות המהלך שוחחנו עם אבי וורצמן, מנהל הכפר השיקומי 'עדי נגב נחלת ערן'.

על חשיבות ההחלטה והמהלך כולו, אומר וורצמן כי בעוד "אנחנו רגילים שאנחנו רוצים ויכולים לצאת עם הילדים והנכדים ושזה מובן מאליו, עבור משפחות רבות זה לא מובן מאליו, כי צריך נגישות לכיסא גלגלים, יש בעיות מוטוריות ואחרות. היוזמה הזו גורמת למשפחות רבות לא להגיע בכלל לגני השעשועים".

מוסיף וורצמן ומציין כי לא פעם משפחות שילדיהן בעלי צרכים מיוחדים לא מגיעים לגני השעשועים בשל בושה או כדי שלא להגיע למצב בו לילד אחד יש אפשרות ליהנות מהמתקנים ולילד אחר האפשרות לא קיימת. "יש כאן אמירה מאוד משמעותית של מתן הזדמנות שווה לכל ילד".

עוד מזכיר וורצמן את הסוגיה החברתית שגם בה יש לגני שעשועים מונגשים משקל לא מבוטל. "אנחנו רגילים שלילדים שלנו יש חברים והם יוצאים יחד לגן השעשועים. לילדים עם צרכים מיוחדים אין חברים כי הם לא יוצאים לגנים, וכאן יש הזדמנות להיכרות עם חברים. זה כל כך טבעי פשוט שיהיו ביחד", הוא מדגיש.

הגנים המדוברים, לפי שעה 23 גנים, צפויים להיות כאלה שיותאמו גם לילדים בעלי צרכים מיוחדים אך לא רק עבורם, וגם זאת מתוך תפיסת הצורך בשילוב. "זה גם המוטו שלנו בנחלת ערן", אומר וורצמן, "השילוב הנכון והראוי הוא של ילדים עם מוגבלויות וילדים אחרים. כך גם המתקנים. זה תיקון חברתי עמוק".

"אנחנו משרתים אלפי אנשים בדרום. אני מכיר את המשפחות והאנשים ואת ההתמודדויות המורכבות שלהם, ואני עומד מולם בחרדת קודש. יש כאן הזדמנות להיות יחד עם הילדים בקהילה. נוצרת היכרות ונוצרות חברויות בין ילדים ובין הורים", הוא אומר ומספר על מיזם 'חברים מיוחדים' של הכפר בראשו הוא עומד ו"נועד לקשור בין ילד בחינוך רגיל לילד מחינוך מיוחד. זה לא פשוט, כי לילדים רבים בחינוך המיוחד אין את החברים הללו".

"כשילד רגיל נהנה יחד עם ילד בכיסא גלגלים הרבה סטיגמות ודעות קדומות יורדות. הם רואים את הילד, את העיניים, את המתיקות ואת החיבור הפשוט", אומר וורצמן. על האופן בו מתבצעת ההנגשה הוא מציין כי ישנן בין חברות הקמת מתקני וגני שעשועים גם חברות המתמחות בסוג כזה של הנגשה, וכאשר קיימת החלטה של רשות מקומית להשקיע בכך וקיים רצון טוב כפי שמגלה כעת המשרד לנגב הגליל והחוסן הלאומי "אפשר לעשות פלאים", כלשונו.