כנס "מורה נבוכים" בשנה שעברה
כנס "מורה נבוכים" בשנה שעברהצילום: אבן ישראל

היכל התרבות באריאל הודיע לארגון "אבן ישראל" כי הכנס השנתי של הארגון, שהיה עתיד להתקיים במקום בעוד שבועיים, מבוטל.

הכנס היה אמור לעסוק בהתמודדות של מורים והורים עם סוגיית הלהט''ב, והיו אמורים להשתתף בו מאות אנשי חינוך והורים זו השנה השלישית. בין הנואמים בכנס - הרב יהושע שפירא, הרב יגאל לוינשטיין, הרב אליעזר קשתיאל, מטפלים ואנשי תרבות דוגמת אראל סגל וד"ר טל קרויטורו.

בשיחת טלפון שקיימה עובדת היכל התרבות עם ''אבן ישראל'', נערך תחקיר בדבר מטרות הכנס. מארגן האירוע נשאל בין היתר מה דעתו על טיפולי המרה. בשיחה הסבירה העובדת כי תוכן הכנס פוגעני ולכן לא יוכל להתקיים בהיכל התרבות.

בתגובה הודיע הארגון, באמצעות עו"ד זיו מאור, כי היכל התרבות מחויב לקיים את הכנס במועדו. "ביום 8.6.23 פנתה אל מרשתי עובדת מטעמכם, והודיעה על ביטול האירוע, מהטעם שתכניו אינם נושאים חן בעיניכם. בשיחה, שהיתה פוגענית ואינקוויזיטורית באופיה, הובהר היטב כי השקפת מרשתי בענייני מגדר היא הסיבה לביטול האירוע", כתב עו"ד מאור.

במכתב נטען כי הניסיון לבטל את האירוע מהווה הפרה של חוק איסור הפליה במתן שירותים, וכי הארגון יתבע את היכל התרבות אם לא יפצה אותו ב-10,000 שקל, יקיים את האירוע ללא תשלום ויפרסם על חשבונו את דבר קיום האירוע.

מארגון 'אבן ישראל' נמסר: "זוהי הפעם הראשונה שאנחנו נתקלים במצב כזה, בו סותמים לנו את הפה. אנו עוסקים בסוגייה עמוקה ורלוונטית שעומדת במרכז השיח במדינת ישראל, ונראה שכאשר השיח מגיע מהכיוון השמרני יותר הוא מושתק באלימות. במדינה דמוקרטית מותר לדבר ולדון על הכל, ללא משוא פנים - וכך נמשיך לעשות".

מהחברה העירונית "גוונים אריאל" המפעילה את היכל התרבות נמסר בתגובה: "היכל התרבות אריאל נאלץ לא לאפשר את קיום האירוע בשל חוסר שקיפות, הצגת מצג שווא, והתנהלות לקויה של המזמין כלפי היכל התרבות והפרת הסכם החוזה אשר בין הצדדים. יודגש, כי הוצג מצג שווא בפני ההיכל מנהלת היכל התרבות. לא פחות, נטען כי האירוע הינו עבור מועצה אזורית שומרון, אך בפועל התברר, כי מדובר בעמותה פרטית שאינה קשורה למועצה האזורית כלל ועיקר.

''בסעיף 2.6 להסכם נאמר במפורש כי 'המזמין מתחייב להמציא לחברה תכנית מופע מפורטת, שמות האמנים והמשתתפים, זמני המופע, וכל יתר הפרטים הקשורים במופע, עד לא יאוחר מאשר 30 יום לפני המופע. ככל ולא תגיע התכנית המפורטת הנ"ל בתוך המועד כאמור לעיל, רשאית החברה להודיע למזמין על ביטול ההתקשרות נשוא הסכם זה'.

''לצערנו, המזמין מסיבותיו הוא, בחר שלא להעביר את המידע לגבי התכנים והוא נגלה באקראי למנהלת ההיכל, מהזמנה שהפיקה העמותה לציבור הכללי (לא יעודי למחנכים). ניתן להתרשם ולהבין כי נוסח ההזמנה שהופק כי מדובר בכנס של העמותה ולא בכנס יעודי למורים כפי שהוצג מלכתחילה. אי לכך ובהתאם לזאת מימשה הנהלת ההיכל את זכותה לבטל את ההתקשרות לאלתר והיא הודיעה על כך למזמין. חשוב לציין, היכל התרבות אריאל, מהווה פלטפורמה להנגשת תכני תרבות וקהילה באיכות גבוהה לקהל הרחב של תושבי אריאל והסביבה. ההיכל מקפיד על סוגי התכנים המוצגים בו, בהיותו מחויב לקהל המגוון אליו הוא פונה אשר סומך על הנהלת ההיכל שלא יוצגו בפניו תכנים פוגעניים מכל סוג שהוא'', לשון התגובה.