טקס יחידות מצטיינות במילואים
טקס יחידות מצטיינות במילואיםצילום: דובר צה"ל

21 יחידות מילואים קיבלו היום (ב') תעודות הצטיינות מנשיא המדינה יצחק הרצוג היום (ב') כאות הערכה על הצטיינותן בשגרה ובחירום. הטקס נערך בבית הנשיא בירושלים.

לאחר בחינות מקיפות בכלל היחידות נבחרו היחידות המצטיינות בוועדה שהתקיימה בראשות מפקד מערך התמרון והגיס הצפוני, אלוף סער צור.

הטקס נערך במעמד שר הביטחון יואב גלנט, הרמטכ''ל רב-אלוף הרצי הלוי ובהשתתפות מפקדים.

נשיא המדינה הרצוג אמר בטקס כי ''הימים הללו לא פשוטים עבורנו כחברה. הקיטוב והמחלוקת תופסים מקום משמעותי כמעט בכל מרחב – משולחנות השבת ועד קבוצות הוואטסאפ החברתיות.

''בימים מאתגרים אלו, שגם בהם אויבינו לא שותקים, ורוצים לקום עלינו לכלותינו, כמו שראינו במבצע 'מגן וחץ', אתם מזכירים לנו שוב ושוב – יש לנו מדינה אחת ויש לנו צבא אחד שחייב להישאר מעל לכל מחלוקת פוליטית''.

הנשיא הדגיש כי ''למול האיומים החיצוניים, הכללים במדינת ישראל ברורים משחר קיומנו: כאזרחים – למילואימניקים זכות מלאה לכל דעה ומחאה ככל האזרחים בדמוקרטיה בריאה. כחיילים במילואים לובשי מדים - סרבנות היא מחוץ לתחום. אסור לסכן את ביטחון ישראל כי בנפשנו הדבר.

''אתם פטריוטים אמיתיים, ואני מבקש שלא תקשיבו לאף אחד שאומר אחרת. תפקידנו כהנהגה להגן עליכם מפני כל האשמה מרושעת, ואנחנו נמשיך לבצע את זאת, בשמחה ובאהבה'', כך הרצוג.

יואב גלנט
יואב גלנטצילום: דובר צה"ל

שר הביטחון גלנט: "מי שמבקש למצוא את נקודת המפגש המדויקת שבין התופעה הכי ישראלית שיש לבין התופעה הכי ערכית שיש, הוא ימצא אותה ללא ספק, בשירות המילואים. כל מי שמכיר את צה"ל ואת אתגריו יודע כי אין תחליף לתרומה הייחודית, לניסיון הרב, לבגרות ולבשלות, שמביאים איתם אנשי המילואים.

''בכל מפגש עם אנשי המילואים בסיורים, בשטח, בחדרי התדריכים, בתרגילים ובפעילות המבצעית, כפי שקרה רבות רק בשבועות האחרונים, אני נתקל בפניה היפות של החברה, אלו שבוחרים לתת מעצמם יותר - למען החברה הישראלית", הוסיף גלנט.

יצחק הרצוג
יצחק הרצוגצילום: דובר צה"ל


הרמטכ''ל הלוי: "שירות המילואים הוא חלק בלתי נפרד מעוצמתו של צה"ל. התובנה הזו עוברת כחוט השני בין 75 השנים להקמתו של צה"ל ותמשיך להיות בסיס איתן גם בעתיד. השנה, נציין יובל שנים למלחמת יום הכיפורים. במלחמה ההיא הצטיינותם של יחידות המילואים בקרב הייתה למרכיב מרכזי במאמצי הבלימה ובהתקפת הנגד. היציאה מהבית אלי קרב אינה מובנת מאליה. אז כמו היום אנשי המילואים נדרשים בכל שנה לעזוב את שגרת חייהם, את עבודתם ואת משפחתם ולהתייצב. לא פשוט – אך הכרחי, אותה הקרבה היא זו אשר מבטיחה את קיומנו כאן''.

עוד אמר הלוי כי ''מדינת ישראל זקוקה לצה"ל חזק ומוכן לספק הגנה וביטחון. צה"ל צריך את יחידות המילואים שלו איכותיות ולפיכך לנו החובה לאמן, לצייד ולאפשר כשירות גבוהה. יש לנו אנשי מילואים מקצועיים ואיכותיים, הרואים באחריות הלאומית אחריות אישית ונכונים להתייצב תמיד לכל משימה".

הרצי הלוי
הרצי הלויצילום: דובר צה"ל