סמוטריץ' במרכול היהודי "היפר כשר" בפריז
סמוטריץ' במרכול היהודי "היפר כשר" בפריזצילום: דוברות

גורמים בשגרירות ישראל בפריז פעלו לשיבוש ביקורו של שר האוצר סמוטריץ' בפריז בשבוע שעבר, ביקור שלא כלל שום ביקור עם גורם רשמי צרפתי אבל כלל עימותים פנים ישראליים מאחורי הקלעים - כך נחשף הערב (שני) בחדשות 12.

גורם בשגרירות ישראל בפריז פנה באופן אקטיבי לראשי הארגונים היהודיים הגדולים בצרפת וביקשו מהם להפגין נגד השר בעת שהותו בפריז ולהימנע מלהיפגש עמו. זאת במחאה על הרפורמה המשפטית.

מ"מ השגריר לא הגיע ללוות את סמוטריץ' עם נחיתתו ונציג השגרירות הגיע ברגע האחרון ב"אובר" לטקס לזכר ההרוגים בפיגוע ב"היפר כשר" והביא נרות ופרחים ובכך הסתכמה מעורבותו.

מיותר לציין את הפגיעה במרקם העדין של יחסי ישראל והתפוצות, כשנציגות ישראל רשמית פועלת באופן לא חוקי נגד שר האוצר של ישראל הנמצא בשליחות מתוקף תפקידו.

במשרד החוץ אמרו כי היה זה היה ביקור בנושא ה-OECD, ולכך יש שגריר אחר בנושא והאחריות היא לא של שגרירות ישראל בפריז. עם זאת אמרו כי הטענות נגד העובדים ייבדקו במלוא החומרה.

"אני לא יודע אנגלית! תצחקו עליי"ערוץ כנסת

שר האוצר סמוטריץ' טען היום במליאת הכנסת כי למפרע היה עליו לנאום בשפת העברית ולא באנגלית באירוע בארצות הברית לפני מספר שבועות, נאום שכזכור עורר תגובות רבות שלעגו לשר.

"אני לא ידע אנגלית, למדתי לימודי ליבה, אנגלית חמש יחידות. הפקתי לקחים. תצחקו עלי, תסתלבטו עלי, אני הפקתי לקחים", אמר סמוטריץ' במליאת הכנסת.

הוא סיפר: "הייתי בשבוע שעבר בכנס OECD, היו לי לי ארבעה מופעים שהייתי צריך לדבר, ונאמתי בעברית, אמרתי להם באנגלית שיהיה לי יותר נוח בעברית. הייתי צריך מלכתחילה לעשות את זה".

לסיום אמר: "אני בעניין הזה חושב שצריך להיות גאה בשפת הקודש, בשפה העברית, ברוך השם זכינו לתחיית השפה. דיברתי עברית ולא קרה כלום, יש לכולם אוזניות, תרגמו אותי לאנגלית, צרפתית ועוד שפות".