תחקיר הפיגוע בגבול מצרים בו נרצחו סמלת ליה בן נון, סמ"ר אורי יצחק אילוז וסמ"ר אוהד שמעון דהן הי"ד מעלה כי הכשל המרכזי שזוהה באירוע היה קיומם של הפתחים בגדר - שדרך אחד מהם חדר המחבל שרצח את שלושת הלוחמים.

התחקיר הוצג לרמטכ"ל על ידי מפקד פיקוד הדרום, אלוף אליעזר טולדנו ומפקד עוצבת 'אדום', תת-אלוף איציק כהן.

מהתחקיר עלה כי שוטר מצרי, חדר מגבול מצרים לשטח ישראל דרך מעבר ביטחוני בגדר וביצע ירי לעבר מפקד כיתה בגדוד 'ברדלס', סמ"ר אורי יצחק אילוז הי"ד ולוחמת בגדוד 'ברדלס', סמל ליה בן נון הי"ד בעת שהיו במשימת הגנה. מספר שעות לאחר מכן, זוהה המחבל וירה מטווח רחוק לעבר כוח צה"ל שהשיב בירי. במהלך חילופי האש, נפל קשר מח"ט 'פארן', סמ"ר אוהד שמעון דהן הי"ד ונפצע באורח קל גשש צה"ל. לאחר ההתקלות הראשונה חתרו מפקד החטיבה ופקודיו למגע והסתערו קדימה עד לנטרול המחבל.

בצה"ל אומרים, כאמור, כי "הסיבות המרכזיות להתרחשות האירוע הן המעבר הביטחוני בגדר, שהוסתר אך לא ננעל, ומימוש לא איכותי של עקרון האבטחה וההגנה במרחב הגבול. בנוסף נמצא כי נדרש לחדד את סדר העדיפויות שנקבע בין המוכנות לאירוע פח"ע, למוכנות להתמודדות עם איום ההברחות השכיח בגזרה זו. לא נמצאו דופי או תקלה בפעולת הלוחמים שנפלו, לוחמים אלה בלטו לחיוב בעשייתם כחיילים בצה"ל".

מפה של זירת האירוע
מפה של זירת האירועצילום: דובר צה"ל

עוד נמצא כי "פריסת הכוחות בהגנה במרחב, המתאפיין באירועי הברחות לצד ריבוי מטיילים ישראליים, הייתה נחוצה. עם זאת, הפיצול לזוגות, משך זמן המשימה ואופן השליטה, היו צריכים להישקל ולהתבצע אחרת, ולקחים בתחום זה הופקו ויישומו".

במסגרת הלקחים שאושרו למימוש מיידי, הוחלט על אטימת המעברים הביטחוניים בגדר, הפחתת משך המשימה הרציפה של הלוחמים מ-12 שעות רצופות וקביעת מספר מינימלי שונה לחיילים במשימות מסוג זה.

מפקד פיקוד הדרום סיכם ואמר: "מדובר באירוע חמור עם תוצאות מבצעיות קשות שהיה ניתן למנוע, ונדרש להפיק ממנו לקחים מידית. על אף התוצאות הקשות, הכוחות הצליחו לסגור מעגל ולנטרל את המחבל בשטח ישראל, בטרם סיכן אזרחים באזורים סמוכים בהם שוהים מטיילים רבים".

מפקד הפיקוד קבע כי עוצבת 'אדום' תטמיע תכנית מיידית לחיזוק המוכנות לאירוע טרור בגזרתה, בהתאם ללקחי התחקיר.

הרמטכ"ל ציין כי "לפני כעשרה ימים, איבדנו לוחמת ושני לוחמים, מהטובים ביותר שיש לנו, בעת שהיו במשימת הגנה על גבולות המדינה. המפקדים פגשו הבוקר את משפחותיהם, מתוך חובה עמוקה למשפחות השכולות, ועדכנו אותם בפרטי התחקיר של האירוע הקשה, שבו איבדו את היקר מכול. ערכנו תחקיר נוקב ומעמיק, מתוך אחריות המפקדים לשמירה על הביטחון ועל חיי פקודיהם. לצד עשייה איכותית, יוזמה והצלחות, מצאנו גם תקלות ופערים מבצעיים ופיקודיים; נלמד אותם, נתקן ונשתפר. זהו אירוע קשה, שניתן וצריך היה למנוע, וזוהי אחריותנו כמפקדים, ושלי כמפקד הצבא בראש ובראשונה – להפיק לקחים ולהיות טובים יותר".

"כמפקדים חובתנו לספק לפקודינו את התנאים להצליח במשימה. הלוחמים והלוחמת שנפלו פעלו ללא דופי. לוחמות ולוחמי צה"ל השומרים בגבולות, פועלים מסביב לשעון לסיכול חדירות בגבול, לסיכול טרור והברחות, ולשמירה על גבולות בטוחים. אנו גאים בעשייתם המקצועית והחשובה, לוחמות ולוחמים יחד", הוסיף.

ממצאי התחקיר הובילו להחלטה לנקוט צעדים נגד שלושה מפקדים. מפקד חטיבת 'פארן' יועבר מתפקידו "בגין אחריותו הכוללת באירוע ואופן מימוש הפעילות בגזרתו. זאת לצד האופן הראוי שבו חתר למגע והסתער לנטרול המחבל".

מפקד עוצבת 'אדום' יינזף פיקודית "בעקבות אחריותו הכוללת באירוע, לרבות היעדר הבקרה על מימוש הנהלים".

מפקד גדוד 'ברדלס' יינזף גם הוא פיקודית "בגין אחריותו למימוש תפיסת ההפעלה בכוחותיו. כן נקבע כי קידומו יעוכב למשך חמש שנים".