השופטת שרון לארי-בבלי
השופטת שרון לארי-בבליצילום: בתי המשפט

נציב תלונות הציבור על השופטים, השופט בדימוס אורי שהם, נזף באופן חריג בשופטת הבכירה שרון לארי-בבלי מבית משפט השלום בירושלים.

השופטת הורתה לשחרר חשוד תושב מזרח ירושלים, שעודד ירי רקטה לעיר בעיצומו של מבצע "מגן וחץ" ונימקה: "זכותו של אדם לקוות שכך יהיה (גם אם חבל)".

לאחר שדבריה של השופטת פורסמו לראשונה ב-ynet, שיגר מנכ"ל הארגון "בצלמו" תלונה לנציב פניית הציבור לשופטים, ולאחר בירור זו נמצאה צודקת. עם פניית הנציב לשופטת לארי-בבלי לבירור התלונה, היא טענה כי אין זה מסמכותו של הנציב לדון בתלונה זו.

בהחלטה ציין הנציב: "דבריה של השופטת בדבר זכותו של אדם לקוות שיישלחו טילים מעזה, ובפרט בעת קיומה של מערכה צבאית, מעוררת אי-נוחות, בלשון המעטה. אמירה זו יכולה להתפרש באופן מוטעה, יש לומר, כמתן לגיטימציה להתבטאות שיש בה משום תמיכה בפעילות עוינת מצד האויב כלפי מדינת ישראל ואזרחיה".

עוד הוסיף הנציב כי זו לא הפעם הראשונה שבה השופטת "מועדת בלשונה", והזכיר את המקרה שבו לארי-בבלי ננזפה על כך שאמרה לרב אליעזר ברלנד "שייקח מנטוס". הוא כתב בהחלטה: "חובת הריסון והאיפוק העצמית של שופט היא אחת החובות הבסיסיות המייחדות את מלאכת השפיטה. יש להצר על כך שחובה זו טרם הופנמה כנדרש על ידי השופטת. לאור האמור לעיל, התלונה נמצאה מוצדקת".