אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

מה שהתחיל כמקרה בודד, הפך לתופעה מדאיגה כאשר לוויתנים קטלנים נצפו תוקפים ספינות באזור ספרד. ההתקפות על הספינות אירעו גם כאשר לא נראה שהספינות היוו איום וכן לדברי בעלי הספינות- אסטרטגיית התקיפה של החיות רק הולכות ומשתכללות עם הזמן.

בימים האחרונים אירע מקרה נוסף סמוך לגילברטר כאשר קטלן נצפה כשהוא צולל מתחת לספינה ותוקף אותה. כפי שניתן לראות בתיעוד, הלוויתן רדף אחרי היאכטה ותלש חלק מהתחתית שלה, אשר לפי הדיווחים מהווה רכיב קריטי במערכת ההיגוי של כלי השיט.

בראיון לNewsweek סיפר קברניט היאכטה, הסקיפר דן קריז, כי לא מדובר בפעם הראשונה בה הוא חווה מתקפה של לוויתנים קטלנים. לדבריו, לפני כשלוש שנים הוא הותקף על ידי שמונה קטלנים שהשביתו לבסוף את כלי השיט שלו.

לאחרונה, דן הותקף שוב, כאשר לדבריו הפעם הם כבר היו מנוסים יותר: "בפעם הקודמת יכולנו לשמוע אותם מדברים אחד עם השני מתחת לספינה... הפעם הם היו שקטים ותוך זמן קצר הם הרסו את שני ההגאים שלנו". דן אמר כי הוא הרגיש ש"הם ידעו בדיוק מה הם עושים, הם לא נגעו בשום דבר אחר".

על אף שהחוקרים לא יודעים עדיין מה הוביל להתנהגות החריגה, אחת התיאוריות היא שמדובר בהתנהגות נלמדת בעקבות פגיעה של כלי שיט באחד מהקטלנים. לפי ההשערה, לוויתן קטלן שחווה פגיעה מכלי שיט, החל לראות כלי שיט כמקור לאיום אפשרי, ועם הזמן לימד גם את שאר חברי הקבוצה להתגונן מפניהם.

יחד עם החשש מהיתקלות נוספת בקטלנים, דן מבהיר כי הוא מתנגד לכל פגיעה בהם. בשנים האחרונות חלה הידרדרות משמעותית בכמות הפריטים בעולם וכי מדובר בחיות מוגנות על פי חוק.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!