השקת מרכז מיל"ם באריאל
השקת מרכז מיל"ם באריאלצילום: דוברות עיריית אריאל

התמודדות נפש היא נושא שלצערנו הרב, במקומות רבים עדיין מודבקת לו סטיגמה שלילית, הגורמת למתמודדים עצמם אך במיוחד לבני משפחותיהם לחוש בלבול ובדידות רבה.

עמותת אנוש הקימה מיזם מבורך בשם מיל"ם (מרכז יעוץ למשפחות מתמודדים) שבמסגרתו בני משפחה של מתמודדי נפש יכולים להגיע למרכזי מיל''ם ברחבי הארץ, לשתף ברגשותיהם, לקבל מידע אמין ולא פחות חשוב מזה לקבל חיבוק, עצה טובה וסיוע.

''אנוש'' מפעילה שישה מרכזי משפחות ושלוחות רבות ברחבי הארץ, במימון ובפיקוח של משרד הבריאות. כעיר המחוז של השומרון, נבחרה העיר אריאל לתת בית למרכז מיל"ם המשרת את תושבי אריאל ואת תושבי השומרון כולו והוא המרכז הראשון מסוגו באזור.

בסניף אריאל יוכלו בני המשפחות לקבל מעטפת הכוללת בין היתר: טיפולים פרטיים, ליווי ותמיכה, קבוצות תמיכה מלוות בהנחיה מקצועית, ייעוץ משפטי, סיוע במיצוי זכויות ועוד והכל כמובן בדיסקרטיות מלאה, ללא תשלום וללא צורך בהכרה של ביטוח לאומי וסל שיקום.

בתחילת השבוע נערך אירוע ההשקה של המרכז שאליו הגיעו כ-120 אורחים. בין המברכים - ראש העיר אריאל אלי שבירו, חבר המועצה והממונה על תיק הרווחה במועצה יחיאל טוהמי ומנהל אגף השירותים החברתיים אלי גיל-עד. כמו כן הגיעה לברך הלה הדס מנכ"לית עמותת ''אנוש'' ונציגת המשפחות ורד אביעד.

ד"ר הלה הדס אמרה: "אנו נרגשים לחנוך מרכז שיתן מענה לבני המשפחה באזור אריאל. אנו מודים לראש העיר ולמשרד הבריאות שפעלו רבות להקמת המרכז. ההתמודדות עם משבר נפשי במשפחה היא חוויה מטלטלת, הכרוכה בכאב, בלבול וחוסר אונים של כל בני המשפחה, הורים, אחים, בני זוג, ילדים ואף המעגל הרחב יותר. מפתיע לגלות כמה מעט יודעים בני המשפחות על הזכויות המגיעות להם וליקיריהם, ואנו בעמותת אנוש עושים מאמצים לסייע להם לעבור את ההתמודדות המשפחתית, בסיוע מול מוסדות המדינה. הניסיון מלמד כי עם ליווי נכון, בני המשפחה הקרובים מצליחים לעמוד איתן, לסייע בשיפור מצבם הרגשי והנפשי של יקיריהם ובד בבד לעצב מחדש את תחושתם האישית ממקום של עוצמה וקבלה ולא מתוך מקום של סבל וכאב. הסיוע למשפחות הינו צורך חיוני בכל קצוות הארץ".

אלי שבירו ראש העיר אריאל אמר: ''המיזם של עמותת אנוש לפתוח מקום בו בני משפחה של מתמודדי נפש יכולים להגיע, לשתף ברגשותיהם, לקבל מידע אמין ולא פחות חשוב מזה לקבל חיבוק, עצה טובה וסיוע – הוא חשוב מאין כמותו. העיר אריאל הינה עיר המחוז של השומרון ולכן אני שמח וגאה, כי עמותת אנוש כמו גופים ממשלתיים ומוסדיים רבים, בחרה לפתוח את הסניף האזורי בשומרון של מיל''ם – מרכז יעוץ למשפחות מתמודדי נפש - פה אצלנו".