גבי אשכנזי
גבי אשכנזיצילום: גדעון מרקוביץ'/TPS

השר והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי סבור כי יש לגנוז את הרפורמה המשפטית. "זה יתרום לכלכלה וליציבות ויביא שקט חברתי".

בכנס מכון אהרן למדיניות כלכלית באוניברסיטת רייכמן התייחס אתמול (שלישי) אשכנזי לתקרבותם של הסעודים לאיראן: "ערב הסעודית רואה את איראן גם כאיום המרכזי, אבל כשהיא רוצה להגשים את החזון הכלכלי שלה היא צריכה יציבות. הפגת הסכסוכים יאפשר לה להתקיים ביום שאחרי הנפט".

בנושא המירוץ האיראני לגרעין אמר: "אפשר לומר שאיראן כבר שהתבססה בסף הגרעיני. היום אפשר להגיד שהיציאה מההסכם בלי אופציה ב', הביא את איראן למקום הכי קרובה לפצצה אי פעם. עם זאת, כולם מבינים שאין החלטה איראנית ללכת לשם".

בהמשך התייחס לאתגרים הביטחוניים באיזור: "המשבר הפנימי מקרין חולשה על האיזור כולו. אפשר לראות זאת בהתנהגות הג'יהאד וחיזבאללה בחודשים האחרונים. המציאות האסטרטגית סביבנו בעידוד איראן מביאה לאפשרות לתרחיש רב זירתית בצפון, בעזה, באיוש וגם אולי בערים המעורבות ובזירות יותר רחוקות. הדבר הזה יצריך את צהל לחלק את המשאבים גם בכוח וגם ביכולת שלו להשיג הכרעה בזמן קצר. אנחנו מדברים על שני איום קיומיים. האיום הקונבנציונלי האחרון על ישראל היה ביום כיפור. אין לנו איום כזה כיום, אני לא מזלזל בחיזבאללה או חמאס אבל הם לא יוכלו לכבוש את הגליל. האיום המרכזי יהיה על העורף ואנחנו רואים פוטנציאל של איום קיומי כזה מצד איראן ואם הוא יצא לדרך לא תהיה לנו ברירה אלא לעצור אותו ולכך צה"ל נערך".

אשכנזי אף הזהיר מהתלכדות משבר בטחוני עם העמקת המשבר הפוליטי-חברתי הפנימי: "אם תרחישים ביטחוניים רב זירתיים יפגשו את המשבר הפנימי העמוק בו אנחנו נמצאים, יהיה מאוד בעייתי להתנהל ולנצח. מה שבלם את האויבים שלנו ביום כיפור ותיקן את השגיאות של הדרג המדיני היה החוסן החברתי".

"הנכונות להזדהות עם המדינה והצורך להגן עליה ולהקריב במובן הכי בסיסי של המילה הוא זה שניצח. במובן הזה, אם יתממש אחד האיומים אנחנו נעמוד באתגר שאולי יהווה איום קיומי על ישראל בגלל משבר ושחיקה של הסולידריות החברתית, הערבות הדדית והנכונות להקריב עבור המדינה. הוא בא גם על רקע מציאות שאנחנו חוללנו אותה. אנחנו נמצאים במשבר החברתי העמוק ביותר שידענו אי פעם".

עוד הוסיף כי "אנחנו חייבים לשנות את סדר העדיפויות, איראן ומניעת הגרעין בה, הרחבת הסכמי אברהם, יוקר המחיה והביטחון האישי והמשילות. יש להסיר את הרפורמה המשפטית הזאת. זה יתרום לכלכלה וליציבות זה יחזק את יחסי ארה"ב וישראל, יחזק את הסכמי אברהם ויביא שקט חברתי".

על הצורך בממשלת אחדות וחיזוק השוויון בנטל אמר אשכנזי לסיום: "בזרם החינוך הממלכתי הרגיל בישראל ישנם 52% שהם 87% מהמתגייסים לצה"ל. המציאות בה ציבור שהולך וקטן שם את הנטל על כתפיו מול ציבור שהולך וגדל חייב להשתנות. רק ממשלת אחדות שתיהנה מלגיטימציה תוכל להוביל מהלכים גדולים. זה מה שמדינת ישראל צריכה".